Bankaİş FikirleriKredi

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Devlet Hibeleri 2021

İşyeri Açma Kredisi Hesaplama özel ve kamu bankalarının vermiş olduğu kredileri hesaplama işlemi ve bütün desteklemeler KOSGEB girişimcilik programı yazımızda mevcuttur.

Kendinize ait iş yerinizi mi kurmak istiyorsunuz? Kimi bankalar ve devlet kurumları tarafınca iş kurmak isteyen kişilere yönelik olarak kredi ve hibe desteği sunmaktadır. Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Denizbank gibi bankalar tarafınca iş yeri açma kredileri verilmektedir. Yeni iş yeri açanların kredi çekebilmesi için 6 aylık vergi levhasına sahip olmaları şartı gerekiyor. Devlet tarafınca da iş yeri açacaklara yönelik olarak destek veriliyor. Devren satılık iş yerlerini almak için kredi alabileceğiniz gibi, bankalar tarafınca verilecek olan faizsiz kredi kampanyalarını da gözden geçirebilirsiniz.

İşyeri Açma Kredisi Nereden Alınır?

Faizsiz esnaf kredisi kullanarak işyeri açmak istemiş olan gençlere kalkınma ajans şirketleri, kooperatifler, Halkbank  Vakıfbank, Ziraat Bankası, gibi Devlet bankaları, Garanti, Yapı Kredi, TEB, İşbank, Odeabank gibi özel bankalar tarafından işyeri açma kredisi verilmektedir. Hatta KOSGEB tarafınca devlet destekli olarak girişimcilere 150 bin Türk Lirasına kadar iş kurma desteği sağlanmaktadır.

İilerseniz devletin vermiş olduğu işyeri açma desteklerinden yararlanın, dilerseniz özel bankalardan kredi alın, bu yazımız da yeni bir iş kurmanın en basit yöntemlerini sizler için anlattık.

Şayet ufak bir işyeri açacaksanız, basit usulden vergiye tabi olmalısınız. Basit usulde, vergi tutarları ve muhasebeci giderleri düşük olmaktadır. Buna karşın şirketlerde ödemeler daha yüksektir. Ama şirketlerin basit usül vergi ödeyen işyerlerine nazaran avantajları olmaktadır.  Şirket kurmak istiyorsanız tercih etmeniz ihtiyaç duyulan 3 kategori mevcut. Bunlar Anonim şirketleri, limited şirketleri ve kişi şirketidir.

Limited şirketi için 10 bin Türk Lirası sermaye gerektirirken kurulum için 3 bin Türk Lirası civarında bir maliyet gerektirebilir. Elbette bu ücret şirkete bakarak farklılık gösterecektir. Şahış  şirketleri ise bir günde açılabilmekte olup, 500 Türk lirası. ücreti olan her kişi şahıs firması açabilir.  Bütün bu giderleri işyeri açma kredisi ile karşılayabilirsiniz. Devletten destek almak için ise KOSGEB’in yeni girişimci desteğine başvurmalısınız. 32 saat uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve proje ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Gerekli Evraklar ve Belgeler Nedir?

Bankalar firmanın, işyerinin türüne ve tüzel kredi notuna bakılarak, faiz oranı ve kredi açılış miktarını belirlerler. Şayet senelerdir ayakta duran köklü bir işyerinin sahibi ya da firmanın ortağı iseniz, yeni bir işyeri açma ya da bayilik alma kredisi çekmeniz daha basit olacaktır. İşyeri açarken, imza beyanları, muhasebeci vekaleti, ikametgah ve fatura belgesi, kira ya da tapu belgeleri gerekiyorsa, işyeri kredisi içerisinde,  buna benzer belgeler ve şirkete ait belgeler talep edilecektir. Başlangıçta söylediğimiz gibi, şayet köklü bir işyeri sahibi iseniz, kimlik belgeniz ile işletme destek kredisi alabilirsiniz.

Dükkan Açmak için Kredi Hesaplaması

Aynı sektörde iş yapsanız da iş kurmanın maliyeti, projenize bakılarak farklılık gösterecektir. Gıda, Giyim, Nalburiye, Hediyelik eşya, sektörlerinde küçük bir işletme kurmak için bankalardan işyeri açma kredisi desteği alabilirsiniz. Ama siz bir şirketseniz ve büyük desteklere ihtiyaç duyuyor iseniz, KOBİ’lere verilecek olan destek paketlerini değerlendirebilirsiniz.

50 BİN LİRA HESAPLAMA
BANKA ADIFAİZ ORANIMASRAFTAKSİT
Yapı ve Kredi1,28%250 Türk lirası.1.480 Türk lirası.
Ziraat Bankası1,11250 Türk lirası.1.416 Türk lirası.
Vakıfbank1,16%250 Türk lirası.1.435 Türk lirası.
Şekerbank1,79%250 Türk lirası.1.663 Türk lirası.
Anadolu Bank1,47%250 Türk lirası.1.552 Türk lirası.

Dikkat Etmeniz Gerekenler;

 • Dükkanın bina ve tadilat masrafları var mı? Bu masraflar kullanılan iş kurma kredisi ile karşılanabilecek mi?
 • İşyerinin iç dizaynı için kullandığınız işyeri kredisinin giderlere yetip yetmeyeceğini değerlendirdiniz mi?
 • Toptancılar ile yaptığınız görüşmelerde toptan alımlar için ilk peşinat ödeme tutarlarını hesaba kattınız mı?
 • İşyerinizin ilk hafta ve aylarda para kazanmayacağını hesaba katarak, gerek iş yerinin giderleri, gerekse çalışan aylık maaşları gibi kalemleri de içine katmalısınız.

Albaraka Türk Bankası

Albaraka Türk adlı banka şubesi franchising destek paketi ile kendi işinizi kurmanıza finansman desteği sağlıyor. Albaraka Türk bankası tam bir esnaf dostum ve bu paket dışında, Gıda toptancı kredisi, Kobi destek, borçlandırma, diş hekimi destekleri, kırtasiye ve dış ticaret destek paketleri olmak suretiyle, çeşitli alanlarda kredi vermeye devam etmektedirler.

Vakıfbank

İşyerinin mülkünü satın almak istiyor iseniz, mağaza, depo ya da dükkan sahibi olmak gibi bir amacınız var ise, şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu kredi işyeri açmak için değil, satışı çıkarılan işyeri binasını alabilmek için verilmiş olan desteklemedir. Kredi kampanyasından yararlanmak için belli ve düzenli bir geliriniz olması gerekmektedir. Ticaret paketi ve yaşam sigortası yapılır. Şahsi iş yeri kredisi için tıklayınız.

QNB Finansbank

Müracaat yaptığınız gün çekebileceğiniz 50 bin Türk Lirası esnaf işyeri kredisi sizleri bekliyor. KOBİNakit, Dinamik, 6 ay geri ödemesiz ve bayan girişimci paketleri ile esnafımıza destek oluyor. Yine tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapmak isteyen kişilere de bireysel ihtiyaç ve yatırım kredileri sunmaktadır. İlgili kredi bir tek Türk lirası cinsinden ve işyeri açmak için kullanılmalıdır. Daha çok bilgi için tıklayınız.

Devletin İşyeri Açanlara Vermiş Olduğu Destek

Kosgeb yeni iş kurmak istemiş olan girişimcilere 50 bin Türk Lirası hibe 100 bin Türk Lirası faizsiz kredi vermektedir. İş kurmak istemiş olan girişimciler kosgeb işyeri açma kredisi almak için;

 1. Kosgeb kurs tarihlerini sürekli olarak takip etmeli ve kursu veren kuruma kayıt işlemleri yapılmalıdır.
 2. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım yapılmadır. 32 saatlik kurs sonrasında sertifika alınmalıdır. (Şartsız olarak her kişiye veriliyor. Kurs sertifikası aldığınızda kendinizi iş adamı zannetmeyin, bu sertifikaya sahip olup,  herhangi bir işine yaramayan bir çok kişi var.
 3. Kosgeb iş kurmak için desteklenen sektörlerde bir sektör seçimi yapmalı, şayet desteklemeyen işyeri seçmeniz durumunda, kredi çekemezsiniz.
 4. İş planı hazırlayarak KOSGEB’ e müracaatta bulunmalı,
 5. İşyeri açılışı sonrasında Kosgeb veritabanına kayıt olması gerekmektedir.
 6. Kosgeb 50 bin Türk Lirası hibe kredi vermiş olduğu gibi, bu kredinin yetmemesi halinde ise, 100 bin Türk Lirası faizsiz kredi desteği sağlamaktadır.

Sermayesi Olmayanlar Ne Yapmalı?

Kosgeb yeni girişimci desteği programı ve genel destek programı sayesinde yeni bir işyeri açmış olan bütün girişimcilere, ev hanımlarına, esnaflara, emeklilere özetlemek gerekirse iş kurmak isteyen her kişiye iş kurma kredisi vermektedir. Hiç paranız yok ise, bu destekten yararlanabilirsiniz. Ama şu var ki, KOSGEB yalnızca desteklemedir. İşyeri için harcayacağınız bütün giderleri, desteğin sonunda ödemek suretiyle anlaşırsanız parasız işyeri açabilirsiniz. Elbette tedarikçiler ve dükkan sahibi ile sözleşme sağlayamazsanız, kredi çekmeniz gerekebilir.

Bankalar

Kosgeb, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi dışında gerek devlet bankaları (Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank) gerekse özel bankalar tarafınca iş kurmak için çeşitli krediler verilmektedir. İş kurma kredisi veren bankalar aşağıdadır;

 • Denizbank,
 • Qnb Finansbank
 • Akbank,
 • TEB,
 • İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank
 • Vakıfbank,

Katılım bankalarından sıfır faizli işletme desteği kredi çekilebilmektedir. Bunun için katılım bankalarına faiz yerine kar payı ödemesi yaptırabilirsiniz. Genelde dükkan devir almak isteyen kişiler için verilecek olan bu destek faizsiz dükkan desteği isteyen kişilere özeldir.

2017 senesinde cezaevlerinden tahliye olan hükümlülere ve engelli vatandaşlara iş kurma kredisi ismi ile yeni bir destek başlatıldı. İŞKUR tarafınca verilecek olan bu desteğin miktarı 36.000 Türk lirası.’dir. Hiç sermayesi olmayıp işyeri açmak istemiş olan bireylerin KOSGEB ile beraber bu kuruluşa da başvurmaları yarar sağlayabilir. Bilhassa cezaevinden çıkmış olan, denetimli serbestliğini bitiren çalışmayan bireylerin dükkan açma kredisi kullanmadan öncesinde İŞKUR’a kayıt yaptırmaları ve proje hazırlamaları neticesinde başlangıç sermayesi tedarik edilebilir.

Türkiye Ekonomi Bankası İşyeri Destek Kredileri

Küçük işletmelere büyük destek sloganı ile hizmet sağlayan TEB, yalnızca işletmenin kuruluş aşamasında değil, ileri ki aşamalarda paraya ihtiyacınız olduğunda da, müşterisi olan esnafların daima yanındadır. İster dükkan için ticari bir vasıta alın, ister dükkanınızın raflarını mal doldurun, aradığınız finansman TEB’de..

Taksitli Ticari Kredi; İşyerinin ilk açıldığı vakit 36 ay vadeli olarak kredi çekebilirler. 50 bin teminat olmadan, 100 bin teminatlı olarak verilmektedir. 1 sene geri ödeme ertelenebilir.

TEB Kredi Garanti Fonu Teminatlı Kredi; Şayet kredi garanti fonundan teminat alırsanız, bu krediyi 100 bin Türk Lirasına kadar kullanabilirsiniz. 1 sene ertelemeli ve 60 ay vadelidir.

TEB KOSGEB Teminat Mektubu; Hem hibe için, hemde şirketlere verilmek amaçlı TEB Teminat mektubu vermektedir. 100 bin Türk Lirası teminatlı 50 bin Türk Lirası teminatsız, işletmenin durumuna bakılarak verilmektedir. Teminat süresi 1 sene ile sınırlıdır.

TEB işyeri rotatifi; Kısa süreli işletme giderleri için geçerli olmaktadır. Dükkanın mal alınması ve esnafın ufak çaplı giderleri için kullanılabilir.

İşyerine Taşı Kredileri; 4 sene vadeli olarak, esnafın otomobile ya da ticari araca gereksinimi olduğu anda verilecek olan kredidir. Otomobilin modeline ve ücretine bakılarak limitler belirlenir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu