Hukuk

İştirak Nafakası Ne Demek?

Çocuk nafakası olarak da bilinen iştirak nafakası, velayeti alamayan eş tarafından, ergin konumda olmayan çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik ödediği nafaka türüdür. İştirak nafakası taraflar mahkemeye herhangi bir talep de bulunulmasa dahi hakim tarafından verilir. Boşanma davası için de bu nafakaya dair bir karar oluşmazsa, nafaka için ayrıca dava açılabilir. İştirak nafakası genel itibariyle aylık ödenen bir nafaka türüdür.

İştirak Nafakasının Miktarı Nasıl Belirlenir?

istirak nafakasi miktari nasil belirlenir

İştirak nafakası miktarının belirlenirken, ergin konumda olmayan çocuğun yaşı ve eğitim durumu, nafakanın aleyhine olduğu tarafın mali durumu ve genel ekonomi göz önüne alınır. Yaygın kanının aksine sabit bir miktar söz konusu değildir. İştirak nafakası belirlenirken çocuğun ek olarak bir geliri, bursu vb. bir durumu varsa bunlar da göz önünde bulundurulur. Nafakanın miktarı, her davanın kendine özgü durumlarına göre belirlenir.

İştirak nafakasının artması, azalması ya da kesilmesi de söz konusu olabilir. Nafakanın artması durumu, başlamasına karar verilen dava da ele alınabilir ve yıllık olarak ne kadar artacağı belirlenebilir. Nafaka kararının verildiği dava da böyle bir karar çıkmadıysa, ilerleyen dönemlerde çocuğun eğitim durumunun değişmesi ya da masraflarının artması gibi ekonomik temeli olan nedenler öne sürülerek arttırılmasına yönelik yeniden dava açılabilir.

İştirak Nafakası Hangi Durumlarda Kesilir?

İştirak nafakasının kesilmesi, çocuğun 18 yaşına gelmesiyle kendiliğinden gelişen bir süreçtir. 18 yaşından sonra da nafakanın devam etmesi isteniyorsa, çocuk kendi adına açacağı davayla nafaka talebinde bulunabilir. Yetişkin olduktan sonra nafakanın devam etmesine yönelik karar çıkması için çocuğun eğitim hayatına devam ediyor olması gibi bir sebep sunulması gerekmektedir. Bunların dışında aşağıda belirtilen şartlarda iştirak nafakası alınamaz.

  • Nafaka ödeyen tarafın ölmesi durumunda
  • Çocuğun evlenmesi durumunda
  • Çocuğun 18 yaşından sonra eğitim hayatına devam etmemesi durumunda

İştirak Nafakasının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

istirak nafakasi odenmemesi durumunda ne olur

İştirak nafakasının ödenmemesi durumunda, nafaka alacaklısı olan taraf icra takibi başlatabilir. Nafaka alacakları icra kanunlarına göre öncelikli sıradadır. Alacaklı tarafın icra takibi başlatması sonucunda, nafaka ödemesi yapmayan tarafın herhangi bir mülkü varsa, haciz yoluyla alınır ve satılarak nafaka ödemesi yapılır. Ortada bir mülk olmaması durumunda aylık maaşına el konulur ve aylık nafaka maaştan kesilir. Nafaka ödemesi gereken tarafın emekli olması durumunda ise aynı şekilde emekli maaşına el konulmaktadır.

Nafaka alacaklısı olan taraf, icra takibi başlatabileceği gibi icra mahkemesine şikayette de bulunabilir. Mahkemenin takip ettiği süreçte de borç ödenmezse, iştirak nafakası aleyhine olan taraf için hapis cezası verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu