Sgk - Ssk - Bağkur

2021 İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir, Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalılık durumu, hiçbir kuruma bağlı kalmadan şahısın uzun vadeli sigorta koşullarına, kendi isteği ile katılmasıdır. Bunun için kurumların personellerine yaptıkları sigortaların kişiselleştirilmiş hali denebilir. Ancak genel olarak bu primler belirlenirken devletin koymuş olduğu taban alt sınırlar ve rakamlar belirlenir. Dolayısı ile isteğe bağlı sigorta primi yatırma sürecinde uzmandan yardım desteği almak en mantıklısı olacaktır.

 

İsteğe Bağlı Sigortayı Kimler Yapabilir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırabilecek kişiler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Zorunlu sigorta gerektirecek işlerde çalışmayan kişiler
 • Sigorta gerektiren işler olmaması koşuluyla ayda 30 günden az çalışanlar ya da yarım gün çalışan kişiler
 • Sosyal güvenlik kanunları kapsamında malullük ve yaşlılık aylık maaşı almayanlar ile bu bağlamda herhangi bir geliri olmayan kişiler
 • 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler

İsteğe Bağlı Sigortalılık Başlangıcı Ne Zaman?

 

İsteğe bağlı sigortanın başlama tarihi giriş bildirgesinin ve talep formunun SGK kayıtlarına girmesi tarihinden itibaren başlamaktadır. İsteğe bağlı sigortalılık başlangıcı, SSK dahilinde yapılmış olan çalışmaların var olması durumunda, SSK ödemesi yapılmış olan iş yerinden ayrılma tarihinden sonraki güne yapılır. Şu demek oluyor ki SSK gerektiren bir işte çalışıyor, ancak işinizden ayrılmak istiyorsanız, isteğe bağlı sigorta başlangıcınızı işten ayrıldığınız günden bir gün sonrasına yapabilirsiniz. Sigorta başlangıcınız, işten ayrılma sonrasında alınması şartı bulunduğundan, işten ayrılır ayrılmaz dilekçenizi yazabilirsiniz. Ancak yapılmış olan incelemelerde resmi kayıtlara bakıldığında, sigorta tarihinizin işten ayrıldığınız gün ile son bulması gerekiyor. Eğer isteğe bağlı sigorta prim ödemeleri ile işyeri kaynaklı olarak sigorta ödemeleri birbirine çakışmış ise, çakışmış olan günlerde ödenen isteğe bağlı sigorta primleri, isteğe göre taraflara iade edilmektedir. Ancak bunun için Sosyal Güvenlik Kurumları’na müracaat yapılması gerekiyor. Taleplerin değerlendirilmesine dair netice ve işleyiş, e-devlet üstünden sigortalıya bildirilir.

 

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu

İsteğe bağlı sigorta hizmetlerine başvurmak için yapılması gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 

 • İkametgah adresi, bu müracaatta etkilidir. Bu bilgiler ekseninde sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da sosyal güvenlik merkezlerine, il ya da ilçe müdürlükleri çapında müracaatlar yapılabilmektedir. Müracaat esnasında Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği kapsamında bulunmakta olan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi doldurulur. Bu belge bağlı olduğunuz sosyal güvenlik il ve ilçe merkezi tarafınca size verilecektir.
 • Sigorta Giriş Belgesinde, özel sigorta yaptırmak istemiş olan şahısın kimlik detayları ve ikametgah adresi gibi sorular yer almıştır. bu sorulara doğru yanıtlar verilerek yapılacak sigortanın türüne ve kişiye uygun olup olmadığı karar verilmektedir.

Müracaat formunda belirtilen Sosyal Güvenlik Sicil Numarası boşluğunu doldurmak için, turkiye.gov.tr sitesinden sosyal güvenlik sicil numarası öğrenilmelidir. Bunun için belirtilen adrese giriş yapılıp sonrasında, e- devlet sistemine bağlı bir adres olduğu için,  sizden istenen T.C. kimlik numarası ve parola bilgilerini girmeniz gerekiyor. Ardından Kurumlar kısmına tıklanmalıdır. Sunulan hizmetler içinden 4A Sigortalı Sicil Kaydı Tespiti açılmalıdır. Buradan sicil numarası öğrenilebilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yenilenir?

 

İsteğe bağlı sigortayı yeniletmek için, bireylerin yenileme talep dilekçesi ile müracaat yapmaları gerekiyor. Bu dilekçenin muhatabı, SGK Daire Başkanlığı/ Ankara adresidir. Bu yüzden dilekçenin dikkate alınması uzun vakit alır.Dilekçenin örnekleri internet üstünden bulunabileceği gibi, yazım konusunda herhangi bir kusur yapılmaması için il ve ilçelere bağlı sosyal güvenlik kurumlarında yazılması daha doğru olacaktır. Yazılan dilekçe, bağlı olunan ikamet adresine en yakın SGK binasında kayda alınarak Ankara’daki adrese gönderilmektedir. Gönderim gerçekleştikten sonrasında sosyal güvenlik kurumundan ve e- devlet üstünden gelişmeler takip edilebilir.

İsteğe Bağlı Sigortanın Bitişi

İsteğe bağlı sigorta hizmetlerinin sona ermesi, bir takım durumlara bağlıdır. Bu durumlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • İsteğe bağlı sigorta sona erdirme isteğinde bulunanlar için, primi ödenmiş son günden bir sonraki gün, sigortalılık hali bitmiştir.
 • Aylık isteğinde bulunanlar arasından aylık almaya hak kazananların isteğe bağlı sigortası biter. Bu tür bitişlerde sigortanın son günü, aylık isteğinde bulunulan gün olarak hesaplanır.
 • Ölüm durumunda sigorta sonlanmış olur. İsteğe bağlı sigortada sigortanın ölüm durumunda devri olanaklı değildir.

 

 

İsteğe Bağlı Sigortada Emeklilik Koşulları

İsteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olmak için bir takım koşullar ortaya konmuştur. Sigorta başlangıç tarihine bakılarak emeklilik durumu belirlenebilir. Sigortanın başladığı sene doğrultusunda emeklilik şu şekilde incelenebilir:

 • İlk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihi ve öncesi olan kimseler, 10 senelik sigortalarını ödeyerek emekliliğe hak kazanabilmektedir. Bu bilgiler ekseninde hakkın kazanılması için 3.600 gün süreyle primlerin ödenmesi gerekiyor.
 • İlk giriş tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 arası olan sigortalıların yaş haddinden emekli olmaları için 25 senelik sigorta primlerini ödemeleri gerekiyor.
 • İlk sigorta başlangıç tarihleri 01.05.2008 ve sonrası olan sigortalıların emekli olması için en az 63 yaşına gelmiş ve 5.400 gün prim yatırmış olmaları gerekiyor.
 • Normal emeklilik durumunda Ek 5 tarım primi ödemesi gerçekleştiren sigortalılar için prim günü 7.200 gün olarak belirlenmiştir.
 • İsteğe bağlı Bağ-Kur emeklileri için 4B emeklilik koşulları uygulanmaktadır. Bu şekilde prim ödeyen kimseler 7.200 günlük sigorta primlerini yatırmış olması gerekmektedir.
 • Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta yaptırması durumunda ödemeleri gereken toplamda gün sayısı 9.000 olarak belirlenmiştir.

İsteğe Bağlı Sigortada Prim Ödemeleri

İsteğe bağlı sigorta primi miktarı, esas kazancın alt ve üst sınırları dolayında belirlenir. Sigortalının da fikri alınarak belirlenecek prim miktarı, aylık kazancın %32’si dolayında oluyor. Bu tutarın %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ait olan prim, %12’si ise genel sağlık sigortası konulu prim olmaktadır. İsteğe bağlı sigorta yaptırmak istemekte olan kimseler, primlerini belirtilen oranlardan farklı olarak ayarlayabilmektedir. Bu ayarlama için gerekli koşullar, İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesinde belirlenir. Belge hazırlanıp imzalandıktan sonrasında ise primler üzerinde farklılık yapılamaz. Bundan dolayı form şeklindeki belgenin doldurulması esnasında istenen prim miktarı belirtilmelidir.

 

Şayet ödenecek prim oranı ve tutarı sigorta primleri giriş belgesinde belirtilmemişse, prim hesaplamasında aylık gelirin alt sınırı kullanılır ve prim ödemelerinde kolaylık sağlanmaktadır. Prim arttırmak ve azaltmak için yapılması ihtiyaç duyulan işlem, yeniden dilekçe yazarak prim artırımı talep etmektir. Dilekçenin ilgili merci tarafınca incelenmesi ve değerlendirilmesi zamanı süresince, başta verilmiş olan formda yazan bilgiler dahilindeki prim miktarının ödenmesine devam edilir.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Primlerin Ödenmemesi

İsteğe bağlı sigortada primlerin aksatılması halinde sigortalılığın sona ermesi gibi bir vaziyet söz konusu değildir. Sigortalının ait olduğu ayın primini ödememesi durumunda, 12 aylık süre verilecektir. Bu 12 ayda primlerin ödenmemesi halinde geçmişe ilişkin ödeme yapma olanağı bulunmayacaktır. Bu yüzden 12 aylık ödemenin yapılmaması durumunda isteğe bağlı sigortalılık sonuçsuz kalır. Bunun yanında 12 aylık prim ödemesinden az prim borcu olan kimseler için gecikme faizi de uygulanmaktadır. Gecikme faizi ile ödemenin yapılacağının taahhüt edilmesi durumunda sigortalılık hali devam eder.

İsteğe Bağlı Sigortalılık ve Ölüm

Ölüm halinde isteğe bağlı sigortalılık durumu, şahısın eşine ve ailesine sigorta şeklinde dönmez. Bireyin prim ödeme aşamasında ölmesi halinde, şu demek oluyor ki emekliliğin gerçekleşmemesi durumunda yapılmış olan ödemeler sonuçsuz kalır. Ancak şahısın isteğe bağlı sigortalılık ödemelerini tamamlaması sonrasında vefat etmesi durumunda eşine ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanır. Bağlanan aylığın miktarı, şahıs 9.000 gün prim ödemiş gibi, bu sigorta tarifesi üstünden hesaplanır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu