Kredi

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? (GÜNCEL)

İşkur’dan İşsizlik Ödeneği Bankalardan Kredi Çekebilir mi?

Bankaların müşterilerine sunduğu konut kredisi, araç kredisi, kobi kredisi, ihtiyaç kredisi, beyaz eşya kredisi ve daha bir çok kredi {imkanları} yardımıyla yurttaşlarımız toplu para ile alabilecekleri gereksinimlerini gidermektedir. Bankalar kredi vermeden önce müşterilerinden gelir belgesi (aylık maaş bodrosu), kefil ve güvence istemektedir. Bu vaziyet karşısında bankanın istemiş olduğu koşulları yerine getiren yurttaşlarımız kredi imkanlarından yararlanabilmektedirler.

İşkurdan işsizlik ödeneği alıyorsanız bankalardan da kredi alabileceksiniz.

Geçim sıkıntısı yaşayan ve zor durumda kalan fazlaca vatandaşımız gereksinimlerini karşılaya bilmek için bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarından faydalanmak suretiyle müracaat yapmaktadırlar. Bankalar müracaatta bulunmuş olan müşterilerinden ilk önce kimlik bilgilerini istemektedirler. Sistemden müşterinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını girerek kredi işlemlerinin başlatılması için bir engelinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu durum bundan sonra artık kredi notuna bakılarak da yapılabiliyor. Kredi için bankaya baş vuruda bulunmuş olan şahsın daha öncesinden kara listeye girmemiş olması onun için büyük bir avantaj olacaktır. Sistemde bir engelinin olmadığı belirlenmiş olan şahıstan daha sonrasında gelir belgesi ve güvence istenmektedir. Gelir belgesi olmayan vatandaşlara bir çok banka kredi şansı sunmamaktadır. Bankaları müşterilerine kredi verirken bu kredinin geri ödemesinin yapılması gerektiğine dair garanti istemektedir. İşsiz kimselerin çekmiş oldukları kredileri ödeyebilecekleri muallakta olduğundan işsiz kimseler kredi şansı sunulmamaktadır.

Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat bankası, QNB Finansbank, Yapı kredi ve diğer bankalara müracaat yapabilirsiniz.

İşsizlik Aylık Maaşı Alanlar Kredi Çekebilirler mi?

Bankaların kredi imkanların faydalanmak için çalışmanın mecburi bulunduğunu belirtmiştik fakat bankaların kredi imkanlarından yararlanabilmek için teminat yada kefil gösterdiğinizde bu olanaklardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanında işsizlik aylık maaşı alıyor olmanız da bu duruma engel olmayacaktır. Şu demek oluyor ki bankalar kredi vermeden kredi müracaatı meydana getiren şahsın hesap hareketlerindeki son 6 aylık dönemine bakmaktadır. Şu demek oluyor ki şayet hesabınıza son altı ay içinde düzenli olarak ödeme yapılmışsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Bunun haricinde kredi müracaatı yaptığınızda işten çıkışınız yapılmış ise ve işsizlik maaşından faydalanmaya hak kazanmış iseniz maaşınız yatmış olduğu bankaya başvuru yaparak kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Banka uzun vadeli bir kredi şansı sunmaya bilir fakat düzenli ödeme karşılığında bu vaziyet banka müdürlüğü ile görüşülerek değiştirilebilir

Kredi Başvurusunda {Bulunan} Şahıslardan İstenen Koşullar Nelerdir?

  • Aylık maaş bordrosu,
  • Kefil,
  • Teminat,
  • İpotek,
  • Son 6 ayda maaşınızın düzenli yatmış olması,
  • Sigortalı olmanız,
  • İşsizlik maaşından yararlanmış olduğunuza dair bir belge

yukarıda saymış olduğum koşulları tamamlamış olduğunuz halde bankalardan kredi çekme hakkınız olacaktır. Hiçbir banka kefil, teminat ve ipoteği aynı anda istemez bu üç koşuldan birini yerine getirmiş olduğunuz taktirde diğerlerini sizden istemeyecektir.

İşsizlik aylık maaşı alanlara bankalar kendilerini güvence altına alabilmek için daha düşük tutarlarda kredi vereceklerdir. Zira gelir belgesi olarak işsizlik maaşını sunacaksınız. 710 Türk lirası olan işsizlik aylık maaşı için de meblağın düşük olması oldukça olağan bir durumdur. 20 bin Türk lirası’ ye kadar kredi çekebilirsiniz. Eğer daha yüksek meblağlarda kredi çekmek istiyorsanız yanınızda kefil götürmeniz veya güvence göstermeniz gerekmektedir.

İşsizlik maaşına kredi veren bankalar güvence, kefil vb. ihtiyaç etmektedir.

İşsizlik maaşından faydalanan vatandaşların bankalara müracaat yapmaları durumunda kredi çekme imkanlarının olduğu için bahsetmiştik fakat bu zaman zaman bankadan bankaya farklılık göstermektedir. İlk olarak kredi şansı sunacak olan bankalar maaşınızın düzenli bir şekilde yatmış olduğu banka olacaktır. Daha sonrasında kullanmış olduğunuz kredi kartınız varsa ve bu kredi kartınızın ödemelerini her ay düzenli bir biçimde yapıyorsanız ve kredi notunuz yüksekse kredi kartını kullandığınız banka size bu şansı verecektir.

İşsizlik maaşları bilinmiş olduğu gibi PTT şubelerinden alınmaktadır. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalara kredi müracaatı talebi ile gidebilirsiniz. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalar ise Aktifbank, Vakıfbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, İNG Bank, Şekerbank, Fibabanka’ dır. Elbette bu bankalar işsizlik maaşınızı kabul etmeyeceğinden sizden kefil veya teminat bulmanızı isteyebilirler. Aslına bakarsan bankaların kredi vermek için belli koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar reşit olmak, düzenli gelir belgesi sunabilmek, geçmiş 6 aydır sigortalı olarak çalışmak ve kredi puanının yüksek olmasıdır. Bu koşulları tamamlamadan bankaların başvurularınızı kabul edeceğini hayal bile etmeyin.

En düşük faizli ihtiyaç kredisi veren banklardan kredi alarak 2020 senesinde finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.

2020 senesinde işsizlik maaşı ile alakalı bir düzenleme bulunmakta ve işsizlik maaşı koşulları esnetilmektedir. Mevzu ile alakalı açıklama yapıldığında sizlerle paylaşacağız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu