Banka

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Kartı Çıkar Mı?

Bankalar işsizlik maaşı alana kredi kartı verir. Bunun için ekstra bir kriter aramazlar. Fakat kişilerin kredi kartı alabilmesi için farklı bir kredi kartının olmaması ya da limitinin yüksek olmaması gereklidir. Aksi takdirde yapılan talebe gelen cevap olumsuz yönde olacaktır. Kredi kartı limitleri, başvuru yapan kişinin gelirine göre belirlenir. İlk defa kredi kartı alacak birinin limiti, gelirinin en fazla iki katı olabilir. Bu durumda işsizlik maaşı alan kişi başvuru yaparken maaşının en fazla iki katına kadar kredi kartı limiti talebinde bulunması gerektiğini göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu limit başka bir kredi kartında kullanılmışsa kredi kartı alınması söz konusu olmayacaktır.

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

issizlik maasina kredi karti basvurusu

Kredi kartı başvuru aşamasında genel olarak bir evrak talebinde bulunulmaz. Ancak kredi kartı Başvurusunda bulunan kişinin sistemsel olarak geliri tespit edilemezse sadece bazı bankalar gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası) talep edebilirler. Aynı durum kredi kartı limit yükseltme talebi için de geçerli olacaktır.

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Kartı Veren Bankalar

İşsizlik maaşı alan kişilere kredi kartı veren bankaların sayısı fazla değildir. Sadece bazı bankalar diğer bankalara kıyasla işsizlik maaşı alanların taleplerine daha olumlu ve daha hızlı cevap vermektedir. Bu bankalar aşağıdaki gibidir:

  • Enpara.com,
  • Odeabank,
  • CEPTETEB.

Yukarıda sıralanan bankalar şubesiz ve dijital bankacılık faaliyetleri yürütmektedir. İşsizlik maaşı alan kişilerin bu bankalardan birini tercih ederek kredi kartı alması mümkün olacaktır.

Kredi Kartı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

kredi karti alma sartlari

Kredi katı alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Eğer bu şartlar sağlanmaz ise bankaların kredi kartı vermesi mümkün olmayacaktır. Bu şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak ya da aile bireylerinin kredi kartı sözleşmesini imzalamış olması.
  • Kredi notunun bankanın değerlendirilmesine göre riskli seviyede yer almaması.
  • Yüksek limitli kredi kartı taleplerinde istenmesi durumundan gelir belgesi kredi kartı alacak kişi tarafından verilebilmesi.

Yukarıdaki şartlar sağlandığı taktirde kredi kartı alma işlemi oldukça kolaylaşabilir. Ayrıca ilgili mevzuat gereğince gelir belgesi olmayan kişiler bankanın inisiyatifine göre kredi kartı alabilir.

İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

İşsizlik ödeneğine başvurabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda kişi kolayca işsizlik ödeneğine başvurabilecektir. Bu koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak.
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabii olmak.
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en a 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak.
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 40 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamdan başvurmak.

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda kişi işsizlik ödeneği alabilir. Kredi kartı başvurusu için belirtilen koşulları sağlaması durumunda ise başvuru yapması için herhangi bir engel yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu