İş FikirleriMemurSgk - Ssk - Bağkur

İşsiz Vatandaşlarımıza İŞKUR’dan Günlük 50 TL. Maaş

İşsizlik rakamı geçen senenin TÜİK rakamlarına göre 4 milyon 650 bin olarak açıklanmış ve devlet işsizliğin düşürmesi için asgari ücretli personeli olan kobi ve esnaflara asgari ücretli personelleri için aylık maaş desteği verilmiştir. Devlet tarafınca işsizlikle mücadele adına teşvikler devam ederken İşsizlere İŞ-KUR Aylık maaş Bağlayacak . Günlük 50 Türk Lirası aylık maaş alabilmek için 12 ay süresince mesleki eğitim alınması gerekmektedir. İş kur tarafınca verilecek olan günlük 50 Türk Lirası aylık maaş ve 12 ay süresince mesleki eğitim müracaatları ve koşulları makalemizde sizler için derledik.

Memleketimizde nitelikli iş gücü sayısını artırarak işsizlerin gelir getirici faktörler elde etmesi ve istihdama katılımlarını sağlaması için İş kur tarafınca Mesleki Eğitim Kursları düzenlenmektedir Mesleki eğitimden faydalanmak isteyen kişilerin İŞ KUR kayıt yaptırmaları ve kursiyer seçim günlerine katılmaları gerekmektedir. Kurslara ilişkin genel bilgilere İş kur Genel Müdürlüklerinden alakalı internet adresinden İş kur hizmet noktalarından bilgi alınabilmektedir.

Ülke çapında il ve ilçelerde nitelikli iş gücünü artırmak ve İŞ KUR Mesleki eğitim kurslarının düzenlenmesinde devam edileceği bildirilmiştir.

İşsizlik ödeneği için müracaat yapanlar için İş kur  işsiz kalanlar için işsizlik aylık maaşı bağlamayı ve mesleki eğitim vermeyi planlıyor. Devlet tarafınca destek ve  teşvikler artırılarak verilmeye devam ediyor. Devlet işsiz kalanlara aylık maaş bağlayacak.  Bu bilgiler ekseninde işi olmayanlara mesleki eğitim + (50 Türk lirası ödenek) verilecek.

Mesleki Eğitim Kursları ve 50 Türk lirası Maaş

İşsizliğin azaltılması ve en düşük seviyeye getirilebilmesi için yeni düzenlemeler icra eden İŞ KUR çalışmayan kalanların niteliklerine bakılarak yeni işler bularak mesleki eğitimlere teşvik etmektedir. Daha önceki senelerde  da mesleki eğitim yan iş başı eğitimi vererek istihdamı sağlayan İş kur 6 ay mesleki eğitimleri 12 aya yükseltti. Bu yıldan itibaren 12 ay mesleki eğitim alan kişiler bunun yanında sağlık hizmetlerinde de faydalanabilecek.

Lise ve üniversite mezunu olan ortalama 500 bin bireyin faydalanması için düzenlenen ve 6 aydan 12 aya çıkarılan mesleki eğitimlerin yanında işi olmayanlara günlük 50 Türk Lirası aylık maaş verilecek. İşsizlik fonundan faydalanarak işsizlik ödeneği alanlar dışında, İşkur a işsiz olarak kayıtlı olan ve işsiz olan kimselere 12 ay mesleki eğitimin yanında 50 Türk Lirası günlük aylık maaş verilmektedir. Müracaat sırasında yapılması ihtiyaç duyulan ilk iş olarak yaşadığınız bölgedeki il / ilçenizde yer alan İş kur şubelerine bizzat müracaat yaparak işsiz olarak kayıt olmanız ve 15 yaş ve üstü olmanız gerekmektedir.

》》  2020 Komiser Maaşları Ne Kadar ?

Mesleki eğitimler iş veren tarafınca işletmede iş başında verilmektedir. İşletmelerin İş kura bağlı olarak Mesleki eğitim veren işletme belgesinin olması ve mesleki eğitim düzenlemesi gerekmektedir. Mesleki eğitim verecek olan işletmenin ise en düşük 2 sigortalı çalışan sahip olması gerekmektedir. Mesleki eğitimlere katılabilmek için kursiyerlerde aranan koşullar özetlemek gerekirse; İş kura kayıtlı işsiz olmak ve 15 yaşını tamamlamış olmak ön koşulu aranmaktadır. Bunun yanında mesleki eğitim alacakları ve yetiştirilecekleri mesleğe makul özelliklere sahip olmak ve mesleki eğitim verecek işverenin aramış olduğu özel koşulları taşımak da gerekmektedir. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak ve emekli olmamak koşullarını taşıyan kişiler İş kur tarafınca günlük 50 Türk lirası aylık maaş ve sağlık hizmetlerinden faydalanarak iş başı yapabilirler.

Bilinmiş olduğu gibi İş kurumu memleketimizde bulunmakta olan personel insan kaynaklarını, işverenler yönünden planlanması, işi olmayanlara meslek eğitimlerinin yapılması ve onlara iş bulunması ile alakalı görev icra eden kurumdur. Bu görevini yaparken mühim destekte işverenlere verilecektir. İşkurdan işverenlere büyük destek gelmektedir. İşletmeye alınmış olan elemanın aylık 1500 Türk lirası maaşını ve Sosyal Güvenlik Kurumu primini 1 sene süresince İşkur ödüyor. İş başı eğitim desteği olarak verilecek günlük 50 Türk Lirası ödenek ve 12 aylık mesleki eğitim özetlemek gerekirse şu şekilde; En düşük 2 sigortalı personeli olan işyerine yeni bir çalışan alındığında o kişiye günlük 50 Türk lirası aylık 1500 Türk lirası ücretini İş kurumu ödeyecek. Hatta şahısın Genel sağlık sigortası primini de ödeyecek ve işverene olan tüm yükünü İş kur almış olacak.

》》  Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Bu süreç içerisinde işverenden istenmiş olan ise bireyin işe alındığında zaruri mesleki eğitimi verilmesi ve zaruri donanımını vererek 1 yıl de meslek sahibi nitelikli bir elemana dönüşmesini hedef edinmektedir. Burada iş yeri sahipleri kendi yanlarına alacakları acemi işçiler için ek olarak maliyetlerden kurtulmuş oluyor hatta İş kurumu da kendisine bir meslek kursu düzenlemek yerine şahsen iş başında üretimin içine işsizleri katarak bu eğitimler almasını sağlıyor ve kendi fonunda bu çalışmayan gençlerin ücretlerini ve sağlık sigortası primlerini ödüyor. Bu sebeple işverene hiçbir yük gelmiyor ortalama bir senelik tutarda düşünüldüğünde 18 bin Türk lirası ‘lik bir İş kur ödemin olacaktır.

İşveren ile işsiz arasında adeta bir köprü görevi görmekte olan İşkur ayrıca Üniversite öğrencilerine de yönelik İş ve meslek danışmanlığı, İş başı Eğitimleri, Mesleki eğitimler ve İşe yerleştirme hizmetlerini de sağlamaktadır.

İlk önce size en yakın İşkur binasına gidip kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir Kaydolmak için; www.iskur.gov.tr adresinden, bunun yanında 81 ilde bulunmakta olan çalışma ve iş kurumu İl Müdürlüklerinden, 61 İlçede bulunmakta olan Hizmet Merkezlerinden kuruma kayıt olabilirsiniz. Kuruma kayıt işlemini yaptıktan sonra iş ve meslek danışmanınızla görüşüp makul olan bir programa katılma isteğinizi iletebilir yapılacak değerlendirme sonrasında programa katılabilirsiniz.

İşverenler için programdan sonra 3 ay içerisinde işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, başka sektörlerde ise 30 ay süre ile Sosyal Güvenlik Kurumu İşveren Payı İşsizlik Ödeneği Fonundan karşılanacaktır. Program müddetince iş kazası ya da meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini karşılıyor Bu sayede mesleki eğitim alarak nitelikli çalışan olma ve gelir etme şansı ile sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

》》  2020 Güncel Mübaşir Maaşları Ne Kadar, Şartları Nelerdir ?

Türkiye İş ve İşçi Bulma kurumu kendisine üye olan işletmeler için işçi gereksinimlerini gidermek hatta iş bulmak isteyenlerinde iş bulmalarını sağlayarak karşılıklı iş istihdamı sağlayan bir kurumdur. İş kur devlete bağlı olarak işletmelerin iş gücü gereksinimi karşılamakta bunun yanında sene içerisinde işsiz kalanlar için işsizlik ödeneği ödemektedir. Yeni yılla beraber asgari ücrete gelen zamlar ile işsizlik maaşlarının paraları de etkilendi. İşsizlik maaşları brüt asgari ücretin %40 ı kadar vermektedir. İşsizlik aylık maaşı alabilmek isteyen kişiler işsiz kalanlar, iş yerinden ayrıldıktan sonrasında iş sözleşmesinin feshedilmesinden hemen sonrasında 30 gün içerisinde İşkur Müdürlüklerine veya İşkur.gov.tr internet sitesinden işsizlik ödeneği müracaatı yaparak işsizlik aylıklarını almaya başlayabilirler.

İşsizlik maaşı almak için en son çalışan işyerinde en düşük 120 gün çalışılması ve son üç sene içerisinde de 600 gün priminin ödenmesi gerekmektedir.  600 gün prim ödemesi yapan kişilere 180 gün 6 ay, 900 gün prim ödeyenlere 240 gün 8 ay ve 1080 gün prim ödeyenlere 300 gün 10 ay işsizlik ödeneği ödenmektedir. En az işsizlik maaşı 805 Türk Lirası iken, en yüksek miktar ise 1623 Türk Lirası olarak belirlendi.İşsiz olan işsizlik maaşına gelen zamla beraber yeni maaşlar gelecek ay hesaplara zamlı olarak yatırılacak. İşsizlik aylık maaşı sorgulama yapmak isteyen kişiler e-devlet resmi internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. İşsiz kalan ve İş kur’a müracaat yaparak işsizlik ödeneği bağlatanlar 6 ay dan 10 aya kadar işsizlik maaşları alacaklardır.

2020 İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

2020 senesinde bilinmiş olduğu gibi asgari ücrete %15 Türk lirası’lik zam geldi. 2020 Türk lirası olan maaşlar bu zamla beraber 2.324 Türk lirası oldu. İşsizlik ücreti almaya hak kazanan yurttaşlarımız için işsizlik maaşları 2020 senesinde da ödenecektir.

En düşük işsizlik aylık maaşı : 1.177 Türk lirası

En yüksek işsizlik aylık maaşı : 2.357 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu