Teknoloji

.iso Uzantılı Dosya Nasıl Açılır?

.iso uzantılı dosyaları açma işlemi için yardımcı uygulamalar bulunmaktadır. İnternette bulunabilecek çeşitli yardımcı uygulamalar ile açılan .iso uzantılı dosyaları açmak mümkündür. .iso uzantılı dosyaları açmak için kullanılan bu uygulamaların işletim sistemlerine eklenmesi de mümkün olmaktadır. Bununla beraber şuan en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows işletim sisteminde .iso uzantılı dosya açmaya yarayacak uygulamalar bulunmamaktadır. Bu sebeple .iso uzantılı dosyaları açmak için gerekli yardımcı uygulamaların internet üzerinden bulunması ve indirilmesi gerekir. Çeşitli linklerin aracılığı ile bulunan bu yardımcı uygulamaların bilgisayarda kurulumlarının tamamlanmasıyla .iso uzantılı dosyaları açmak mümkün olabilmektedir.

.iso Uzantılı Dosya Nedir?

iso uzantili dosya nedir

.iso uzantılı dosya arşiv dosyaları için kullanılan bir tanımlamadır. ISO görüntüsü olrak da tanımlanan .iso uzantılı dosyalar büyük dosyaları dağıtmak, parçalamak için kullanılmaktadır. .iso uzantılı dosyalarda çok yer kaplayan büyük dosyalar sıkıştırılmış olarak bulunmaktadır. Son dönemlerde .iso uzantılı dosyaların kullanımı oldukça artmıştır. İnternetten indirilen uygulamaların çoğu .iso uzantılı olarak bulunmaktadır. Bu uygulamaların .iso uzantılı dosya olarak sunulması birden fazla dosyayı aynı anda sunabilmeye yöneliktir. Bu dosyaları açmak bazen zorlu bir işlem haline gelebilmektedir.

.iso Uzantılı Dosyaları Açma İşlemi Ne Şekilde Yapılır?

.iso uzantı dosyaları açmak için gerekli olan yardımcı uygulamaların indirilmesi ve kurulumunun yapılması ile dosya açma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. .iso uzantı dosyayı açmak için kullanılabilecek birçok yardımcı uygulama olmakla beraber dosya açma işlemi hepsinde aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. .iso uzantısı bulunan dosyayı açma işlemi şu aşamaların tamamlanması ile yapılır.

  • Yardımcı dosya olarak bilgisayara indirilen uygulamanın dosya bölümünden, gözat sekmesinin seçilmesi gerekir.
  • Gözat sekmesiyle .iso uzantısı bulunan dosya seçilir.
  • .iso uzantılı dosyayı açmak için çıkartılması yani başka bir yere kaydedilmesi gerekir. .iso uzantılı dosyanın kaydedileceği yer seçildikten sonra tüm dosyalar kısmı işaretlenir.
  • Bu işlemler doğru bir şekilde yapılırsa .iso uzantısı bulunan dosya açılacaktır.

.iso Uzantılı Dosyaları Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

iso dosyasi acma

.iso uzantılı dosyalar açılırken kullanıcıların dikkatli olması gerekir. Bu dosyaların açılmasında bilgisayarın kaldırabileceği uygulamaların seçilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde .iso uzantılı dosya açılamayacağı gibi, işlemin yapıldığı bilgisayarda zarar görebilir. .iso uzantısı bulunan dosyaların açılması için indirilen yardımcı uygulamanın kurulum süresi bilgisayarın ve programın özelliklerine göre değişecektir. Bu sürenin çok uzun olması ya da kısa sürdüğü halde .iso uzantılı dosyanın açılmaması belli noktalara hata yapıldığını gösterir. Her şey doğru yapıldığı halde .iso uzantılı dosya açılmıyorsa, dosya bozuk olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu