Kredi

İş Yeri İpotek Gösterilerek Kredi Alma

İş yeri ipotek gösterilerek kredi alma, çeşitli sebeplerle ihtiyaç duyulan nakit ihtiyacının banka aracılığı ile karşılanmasının yollarından biridir. Bankalardan çeşitli ihtiyaçlara yönelik kredi almak için ev, arsa vb. ipotekler gösterilmesi gerekebilir. İş yeri ipotek gösterilerek kredi alma da bu kredi alma çeşitlerinden biridir. İş yeri ipotek gösterilerek alınan kredilerde krediyi alacak kişinin finansal durumu, söz konusu iş yerinin değeri vb. etmenler önemli rol oynamaktadırlar.

Kredi Almak İçin Neden İş Yeri İpotek Edilir?

kredi almak icin is yeri ipotek

Kredi almak isteyen vatandaşların, bankalara kredinin geri ödemesinin yapılacağına dair çeşitli teminatlar vermeleri gerekebilmektedir. Özellikle ev arsa vb. taşınmaz mal sahibi olmak için kredi çekecek vatandaşlardan bankalar çeşitli teminatlar talep ederler. İş yeri ipotek gösterilerek kredi alma durumunda da alınacak kredinin teminatı iş yeri olmaktadır. Bankaların kredi verirken iş yerinin ipotekini istemesi, kredi ödemelerinin zamanında ve düzenli olarak yapılmasını garanti altına almak içindir. İş yeri ipotek gösterilerek alınan kredilerde borcun düzenli ödemesi yapılmazsa iş yerinin satışı ile söz konusu banka alacağını tahsil edebilir.

İş Yeri İpotek Gösterilerek Kredi Alma Süreci Nasıl İşlemektedir?

İş yeri ipotek gösterilerek kredi alma süreci aşamalar halinde ilerlemektedir. Öncelikle banka söz konusu işletmenin değerini öğrenmek için eksper yollamaktadır. Bankalar tarafından gönderilen eksperin iş yeri için belirlediği değerin belli oranlarında kredi verilmektedir. Bankalar en fazla iş yerinin %75’ine kadar kredi verirler. Ancak çoğu banka iş yerinin belirlenen değerinin %50’si kadar kredi veröeyi tercih etmektedir. İş yerinin değerinin belli oranlarında kredi verilmesi bankaların borcun ödenmemesi durumunda borcun tamamını iş yeri üzeriden tahsil etmelerine yönelik olarak izledikleri bir politikadır.

İş Yeri İpotek Gösterilerek Alınan Kredilerin Vade Süresi Nedir?

is yeri ipotek gosterilerek alinan kredi vadesi

İş yeri ipotek gösterilerek alınan kredilerde, sabit bir vade süresi bulunmamaktır. Vade süresi kredinin çekilme amacına ve hangi bankadan alındığına bağlı olarak değişmektedir. Bununla beraber çoğu banka iş yeri ipotekli krediler için 48 aya kadar vade vermektedir. İş yeri ipotek gösterilerek kredi alma durumunda taksitler bankaların iç işleyiş ve politikalarına göre değişmektedir. Ancak birçok banka eğitim vb. temel ihtiyaçlar için vade süresini 48 aydan 120 aya kadar çıkarabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu