Banka

İş Bankası CepBank (Cebe Havale) Yapma

Havale ve EFT işlemleri hepimizin kimi zaman gündelik hayatta bile sık sık kullanmak durumunda kaldığı banka işlemleridir. İşlemlerin sıklığı arttıkça havale ve EFT işlemlerinin daha kolay yapılması adına zamanla bankacılık işlemleri internet bankacılığına ve cep telefonlarına taşındı. CepBank, işte tam bu noktada kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıran bir sistem. Cepbank, para göndereceğiniz kişinin herhangi bir banka hesabının olmaması durumunda bile para gönderme işleminizi yapmanızı sağlayan para transferi sistemidir.

İş Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

is bankasi cebe havale nasil yapilir

İş Bankası cepbank işleminin yapılışı ise oldukça kolay. Bu işlemde parayı göndereceğiniz alıcı, herhangi bir banka kartına gereksinim duymadan en uygun İş Bankası ATM’lerinden ilettiğiniz parayı çekebilir. İş Bankası cebe havale işleminin adımları ise aşağıdaki gibi:

  • İş Bankası İnternet Bankacılığı hesabınızı oluşturup giriş yapmalısınız.
  • Para Aktarma menüsünden Havale bölümünü seçmelisiniz.
  • Önünüze çıkan ekranda “Cebe” bölümünü seçebilirsiniz, böylece para transfer ekranına yönlendirileceksiniz.
  • Parayı alacak kişinin TC kimlik numarası ile cep telefon numarasına ek olarak göndereceğiniz tutarı belirtmelisiniz.
  • Gerekli tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olduktan sonra işleminizi onaylayabilirsiniz.
  • Onay işlemi tamamlandıktan sonra İş Bankası parayı alacak kişiye cep telefonu üzerinden SMS gönderiyor ve SMS’in içerdiği referans numarası ile parayı alacak kişi kendisine en uygun İş Bankası ATM’sinden parasını kolayca çekebiliyor.

İş Bankası Cepten Havale Nasıl Alınır?

İş Bankası cepten havale alma işlemi de en az havale göndermek kadar kolay. Paranızı KKTC şubeleri hariç bütün İş Bankası ATM’lerinden çekebilirsiniz. Cepten havalenizi almak için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli:

  • İş Bankası ATM’sinin giriş ekranında bulunan Kartsız İşlem kısmına girmelisiniz.
  • Kartsız İşlem bölümünden sonra Para Çekme kısmından Cebe Havale Para Çekme bölümüne girmelisiniz.
  • Parayı gönderen kişinin cep telefonu numarası, parayı alan kişinin cep telefonu numarası, parayı alan kişinin TC kimlik numarası, havale edilen para tutarı ve parayı alacak olan kişiye SMS yolu ile İş Bankası tarafından gönderilmiş olan sekiz haneli referans numarası girmelisiniz.
  • Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olduktan sonra paranızı çekebilirsiniz.

CepBank aracılığı ile havale olarak gönderilen paranın tek seferde çekilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

İş Bankası CepBank Ücretleri

is bnakasi cepbank ucretleri ne kadar

İş Bankası cebe havale işleminin ücreti para gönderme işlemlerinde her işlem için değişken olurken para alma işlemi esnasında parayı alacak kişiden herhangi bir ücret talep edilmiyor. İş Bankası para gönderme işlemleri internet şubesinden, ATM’lerden ve İş Cep üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Parayı gönderecek kişi ücretlendirmeyi işlem esnasında görebiliyor.

İş Bankası CepBank Limiti

İş Bankası cebe havale işlemi limiti bir günde iki işlem şeklinde. İki işlem için toplam 500 TL’lik işlem limiti bulunuyor. Bu durum haftada 4 defa ve 4 tane işlem için de toplam 1000 TL ile limitlendirimiş durumda. Aylık işlem tutarı için 6 kere işlem limiti konulmuş olup toplam işlem tutarı 1500 TL ile sınırlandırılıyor.

Ek olarak bir telefon numarasına ve bir TC kimlik numarasına bir gün içerisinde en fazla 2 tane cebe havale işlemi yapılabiliyor ve bu işlemlerin toplam limiti 500 TL. Aynı kişiye cepbank aracılığı ile para gönderme tutarı haftalık olarak 4 adet ve 1000 TL, aylık ise 6 adet ve toplam 1500 TL ile limitlendirilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu