Genel

İpotek Terkin Etmek Ne Demek?

İpotek terkin etmek, tapu üzerindeki ipoteğin kaldırılmasıdır. Borç sebebiyle üzerine ipotek koyulan mülkün, borç kapatıldığı takdirde ipoteğinin kaldırılması ipotek terkin etmek olarak tanımlanmaktadır. İpotek terkini ancak borcun tamamlanmasıyla gerçekleştirilebilir. İpotek terkin için mülk sahibinin talebi gerekmektedir.

İpotek Terkin Etmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

ipotek terkin sartlari

İpoteğin terkin edilebilmesi için gerekli şartlar vardır. Bu şartlar ipoteğin kim tarafından konulduğuna, ipotek konulan malın sahibinin kim olduğuna ve borcun durumuna göre değişmektedir. İpotek terkin için gerekli şartlar aşağıda sıralandığı gibidir.

  • İpotek terkin etmek için söz konusu borcun tamamının kapanmış olması gerekmektedir. Borcun belli bir kısmının ödenmiş olması ipoteğin terkinin için yeterli değildir.
  • Borç için ipoteğin konulacağı malın borç sahibine ait olması gerekmez. Başka bir kişiye ait mal da ipotek altına alınabilir. Borçlu kişinin ve mal sahibi kişinin anlaşması durumunda başka şahsın malı üzerine ipotek konulabilir. Bu durumda borç bittiğinde terkin için mal sahibinin terkin talebinde bulunması gerekmeketedir. Borçlu kişinin talebi göz önüne alınmaz.
  • İpotek terkininin gerçekleşmesi için, borcun ödendiğine dair belge gereklidir. Mahkemeye terkin işlemi için borcun bittiğini kanıtlayan makbuz ile başvuru yapılır. Söz konusu borcun bankaya olması durumunda, mahkemeye bankadan alınan fek yazısıyla müracaat edilmesi gerekir.

İpotek Terkin İçin Belirlenen Süre Ne Kadardır?

ipotek terkin belirlenen sure

İpotek terkininin gerçekleşme süresi, ipotek için yapılan anlaşmaya göre değişmektedir. İpotek yetkili birim tarafından belli bir sürede de kaldırılabileceği gibi, ipotek terkini için talep şart olarak da sunulabilir. İpotek belli bir süreyle konulmuşsa, süre bittikten sonraki 1 ay içerisinde mahkeme tarafından kaldırılır. Ancak süresiz bir ipotek işlemi söz konusu ise borç bittikten sonra mal sahibinin terkin talebi beklenir. İpotek terkin için talep ne kadar hızlı olursa, ipoteğin kaldırılması o kadar kısa sürecektir.

İpotek Terkin Etmek İçin Hangi Mahkemye Başvuru Yapılması Gerekir?

İpotek terkini için yetkili olan mahkeme, Sulh Hukuk Mahkemesi’dir. Mahkeme üzerinde ipoteğin olduğu taşınmazın olduğu yerde başvuru almaktadır. İpoteği kaldırma yetkisine sahip olan mahkeme borcun gerçekten ödenip ödenmediğine dair incelemeleri yaptıktan sonra ödendiğine karar verirse ipotek terkin etmek için gereken onayı verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu