Teknoloji

İnternet Sitesi Nereden ve Nasıl Açılır?

İnternet sitesini açmak ya da satın almak göründüğünden daha zahmetli fakat oldukça önemli bir işlem. İnternet üzerinden iş yapmak isteyen, şirketini internet dünyasına taşımak isteyen, yaptığı işin reklamın yapmak isteyen, blog yazmak isteyen ve bunun gibi birçok sebeplerle internet dünyasında kendine bir yer edinmeye çalışan insanlar için internet sitesi açma gerekliliği kaçınılmaz bir durum. Birçok sektörde internet üzerinden yapılan işlemler hızla artıp yayılırken neredeyse her şirketin, her oluşumun internet dünyasında bireysel ya da kurumsal bir şekilde oluşumunu bulmak mümkün. İnternet sitesi açmak için belli başlı gereksinimler mevcut. Bu gereksinimler bir web sitesi kurarken isminden tutun da dizaynına kadar olan geniş bir yelpazeyi kaplar.

Domain Nedir?

domain nedir

Domain terimi, bir internet sitesi açabilmek için gerekli olan en temel taştır. Domain açacağınız internet sitesinin ismi yani adresi demektir. Türkçe’ye “alan adı” olarak da çevirebileceğimiz domain, hem internet sitenizi çekici kılabilmek adına yaratıcı bir isim bulunmasını gerektirdiği gibi hem de kolay ulaşımlı olabilmesi gerektiği için internet sitesi açmak isteyenlerin üstünde durması gereken bir konudur.

Alan adı yani domain, satin alınması gereken bir unsurdur. Her alan adının bir uzantısı bulunur ve bu uzantılar satışa sunulur. En çok kullanılan alan adı uzantılar .com, .net, .com.tr, .me gibi uzantılardır. .tr uzantılı domainler hariç uzantılar herhangi bir belge sahibi olmadan satın alınabilir ama bu alan adının boşta olması yani başka bir internet sitesi kurucusu tarafından kullanılmamış ya da aktif olarak kullanılmıyor olması gerekir. İnternette istediğiniz alan adının müsait olup olmadığını kontrol edebilmek için birçok sorgulama sitesi mevcuttur. Bu sitelerden yararlanarak internet sitenizde kullanmak istediğiniz adresin boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hosting Nedir?

Hosting terimi, internet sitenizi kuracağının sanal alanın adıdır. Sanal alanlar, veri merkezlerinde, internet sitelerine ait verilerin saklandığı veya erişime açık tutulduğu bilgisayarlar tarafından sağlanmaktadır. İnternet sitesi kurulurken bir hosting firması seçilir. Hosting seçerken firmanın ne kadar uzun süredir sektörde olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Bu hizmet, yıllık peşin olarak satın alınır. Parası önceden ödenen bir hizmet olduğu için internet sitesi açmak isteyenlerin oldukça dikkat etmesi gereken bir unsurdur. Hosting firmaları internet sitesi verilerinin satışını gerçekleştirir.

Script Nedir?

Script terimi, internet sitesinin dizaynını, görüntüsünü ve alt yapısını sağlayan yazılımlardır. İnternet sitesini ziyaret edenlerin, tıklayanların karşılaştığı içerikler, sitenin sahibinin yöneticisi olduğu panel, sayfaya eklenen her türlü unsur scriptin kapsamı içerisinde yer alır. Kodlama dilleri ile yazılan scriptler, çeşitli şekillerde yazılabilirler. Bu kodlama işlemi tamamen site kurucusu ve yazılımcısı arasında belirlenebilir ve siteyi tıklayan insanların ilk karşılaşacağı şeyler oldukları için özenle seçilmeleri gerekir. İnternet sitesinin pazarlanması, dikkat çekmesi, insanlara ilginç gelmesi gibi internet sitesinin görünürlüğünü ve bilirliğini arttıracak her türlü unsur için oldukça önemli bir taban oluşturur.

Hazır Site Nasıl Tasarlanır?

hazir site nedir

Hazır site tasarımı yapmak internet sitesini tasarlamaya sıfırdan başlayıp tüm bu süreçle uğraşmak istemeyenler için yaratılmış bir hizmettir. İnternet siteleri ücretsiz de oluşturulabilir, satın da alınabilir fakat burada dikkat edilmesi gereken en büyük nokta internet sitenizin yazılımını, görünümünü dilediğiniz gibi yaratabilmek, özgün olabilmek ve içinize sinen bir internet sitesi yaratabilmektir. Hazır internet sitesi tasarlanabilecek birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlardan en bilinirleri aşağıdaki gibidir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu