Birikim

İnternet Bankacılığından Altın Alım Satımı Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı ile altın alım satımı yapılabilmesi için tasarruf sahipleri çalışmak istediği bankalara altın yatırımları için hesap açtırmaları gerekmektedir. Bu yapılacak hesap başvurusu işleminin ardından bireyler bankaların internet şubeleri aracılığı ile altın alım satım işlemlerini gerçekleştirmiş olmaktadırlar.

Yatırım sahipleri açacakları altın hesabı ile internet bankacılığından altın tasarrufları işlemlerinin kolayca yapabileceklerdir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

altin hesabi nasil acilir

Altın hesabının açılması insanların yatırımlarını altın üzerine yapması esasına dayanmaktadır. Sahip oldukları veya sahip olacakları altınları bankalar aracılığıyla güvenli bir şekilde değerlendirmek isteyenler için şu şekilde hesap açma işlemi gerçekleşir:

  • Çalışmak istenilen bankaların düzenli müşteri statüsünde olanlar şubelere giderek altın hesabı açılabileceği gibi mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığı ile de kolaylıkla açılabilmektedir.
  • Çalışmak istenilen bankada yatırımcının bir hesabı yoksa şubelerine giderek kolayca bu işlemi gerçekleştirilmektedir.

Açılacak bu hesap ile yatırım yapmak isteyenler ellerindeki gram, çeyrek, tam ve diğer altın çeşitlerini bankalara getirerek bankaların değerlendirmesinde sonra hesaplarına altın değerleri geçirilir veya mevcut fiyatla satın alım işlemlerini gerçekleştirerek tasarruflarını güçlendirebilirler.

Altın Hesabı Ürünleri Nelerdir?

Altın hesabı ürünleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar şöyledir:

  • Vadesiz altın hesabı: Bu hesap ürününde müşteriler hızlı alım satım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Gram altın üzerinden işlem yapabilen müşteriler bankalara ellerindeki altını teslim edemezler. Alım satım emirlerimizde herhangi bir masraf alınmamaktadır.
  • Vadeli altın hesabı: Müşterilerin ellerindeki altınları bankalara getirmeleri ile hesaba aktarılan bu altın değerleri üzerinden yapılan vade anlaşmaları ve bankaların uyguladıkları faiz oranları ile müşterilerine önemli kârlar sağlanmaktadır. Yaptıkları sözleşmeler gereği vade tarihlerine kadar bankada işlem gören altınlar sahiplerine altındaki fiyat artışı ve faizi kadar getiri imkanı sunmaktadır.

Yatırımcılar tarafından açılan hesaplar bankaların sunmuş oldukları hizmetler aracılığı ile internet bankacılığından altın tasarrufları kolaylıkla takip edilerek hızlı alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Altın Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

altin hesabi acan bankalar hangileridir

Altın hesabı açan bankalar içerisinde işlem hacmi en fazla olan bankalar şu şekilde sıralanabilir:

Bankaların vermiş oldukları faiz oranları detaylı bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bu sayede vadeli altın hesabı üzerinden işlem yapacak yatırımcılar taahhüt ettikleri süreler sonunda tasarrufları üzerinden ciddi oranda getiri sağlayabilmektedirler.

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Altının fiyatlandırılması işleminde yatırımcı yastık altındaki altınları banka şubelerine getirmesinden sonra banka eksperleri teslim edilen altınlar üzerinde bir değerlendirme yapar ve altınların karşılık bulduğu değer güncel altın fiyatları baz alınarak tespit edilmektedir. Bu işlemden sonra yatırımcı kabul ettiği takdirde altın hesabı açılarak, bankacılık hizmetlerinden olan internet bankacılığından altın tasarrufları işlemi başlatılmış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu