Kredi

İnşaat Kredisi Veren Bankalar Müteahhitlere Ev Yapma Desteği

Ev yapmak istiyor ama finansmana mı gerek duyuyorsunuz. İnşaat tamamlama kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Denizbank, Akbank, Vakıfbank gibi bankaların güncel inşaat kredi çeşitleri sunmaktadır. Yazımızdan konu ile alakalı ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar ve Koşulları

İnşaat yapan kişilere, müteahhitlere inşaat kredisi veren  bankalar mevcuttur. Evlerini dekore etmek isteyen kişilere, bankalar özel kredi imkanları sunarken oldukça fazla banka bir birleri ile rekabet ortamı yaratmıştır. Müracaat yapan kişilere özel kredi imkanları sağlamaktadır. Bu krediler ilk olarak olarak kamu bankalarından gelirken özel bankalar ise onları izlemektedir. Kamu bankları, Ziraat bankası, Halk bankası ve Vakıfbank olarak yer alırken Özel bankalar ise, Türkiye İş bankası, Akbank, Şekerbank olarak yer almıştır.  Şimdi de bu bankaların inşaat için vermiş oldukları kredilerin detaylı olarak inceleyerek siz kıymetli okurlarımızı aydınlatalım.

Müteahhitlere İnşaat Kredisi Veren Bankalar

Ziraat bankası, İnşaat yapan müşterileri için kredi imkanı veriyor. Bu sunulan kredi türünü ise İnşaat tamamlama kredisi olarak bilinen banka, Evinizin inşaatına bir tuğlada bizlerden sloganı ile müşterileri için 120 aya kadar vade şansı sağlayan Ziraat bankası bu kredi yardımıyla bir çok müşterisine ev sahibi olma şansı da sunmaktadır. Banka bu  kredi imkanını sağlarken aynı zamanda müracaatta bulunmuş olan müşterilerinden belli koşulları tamamlamalarını istemektedir. Bu koşullar ise sırasıyla aşağıda yer verilmiştir.

  • İnşaat halindeki konutun %70 düzeyine ulaşmış olması gerekmektedir.
  • 120 aya varana kadar vade imkanlarından faydalanmış olmaları gerekmektedir.
  • Kredi vadesi süresince hayat ve konut sigortası yapılmaktadır.
  • İnşaatı için müracaatta bulunmuş olduğunuz gayrimenkul üzerine ipotek yapılmaktadır.
  • Lazım görülürse ek teminat talep edilebilir.

müracaatta bulunmak istediğiniz durumda, size en yakın Ziraat Bankası şubesine müracaat yapabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye Halk Bankası Müteahhitlere İnşaatınıza Destek Veriyor

Türkiye Halk bankası uzun senelerdir hayalini kurmuş olduğunuz evin gerçek olması için size destek veriyor. Aynı zamanda banka kendi evinizi hayalinizdeki gibi inşaa etmenize destek olacaktır. Banka inşaat kredisi için müracaatta bulunmuş olan müşterilerine 120 aya varan vade imkanları sunmaktadır. İnşaat düzeylerinin %70 olması gerekmektedir. Konut kredisi için verilmiş olan ekpertiz değerinin yüzde seksen nispetinde olması gerekmektedir. 100.000 Liralık kredi müracaatında bulunmuş olan müşteri 120 aylık vade imkanını tercih ettiğinde faiz oranı %1,29 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu kredi için 500 Türk Lirası da tahsis parası eklenecek ve diğer harcamalar ise, 805,76 liradır. Toplamda senelik maliyet oranı ise, 19.7619 olarak belirlenmiştir.

Vakıf Bankasından Hızlı Bitirme Kredisi

Vakıf bankası müşterileri için kredi inşaat kredisi şansı verirken aynı zamanda müşteri memnuniyetine de ehemmiyet göstermektedir. Hızlı kredi imkanından faydalanan müşterilerimiz hayalini kurmuş oldukları evlerini bu sayede tamamlamış olacaklardır. Bu krediden faydalanan müşteriler inşaatın devamı durumunda kredinin bir tek aylık faiz oranlarını ödeyeceklerdir. İnşaat tamamlandıktan sonrasında kredi borcunuzu üyelere hisse ederek ödeyebilirsiniz. İnşaat düzeylerinin y%20 ile %80 arasında olması gerekmektedir, İnşaat belediye sınırları içinde olması gerekmektedir, Arsa üstünde inşaat adına kayıtlı kat irtifakı tesisi sağlanmış olması gerekmektedir.

Türkiye İş Bankası Konut Tamamlama Kredisi

Türkiye İş bankası konut tamamlama kredisi yardımıyla inşaatınızı tamamlayacak ve hayalinizdeki evi yapma şansınız olacaksınız. İş bankasının kredi imkanından faydalanmak istediğiniz taktirde 120 aya varana kadar vade olanağına sahip olacaksınız. Kredi için maksimum limit evin ekspertiz değerinin % 75′i kadar karşılamaktadır. Başvuruda bulunulan kredinin kaynak kullandırımı destekleme fonu ve banka sigorta muameleleri vergisinden muaftır.

Şekerbank Konut Tamamlama Kredisi

Şekerbank, belli bir seviyeye kadar yapılmış ama daha yapımı sonlanmamış konutlar için kredi şansı sunmaktadır. Bu krediler ile beraber konutunuzun inşası devam ederken istediğiniz şeklinde tasarlayabilirsiniz. Krediler Türk Lirası cinsinden verilmektedir. Kredinin vadesi en çok 120 ay (10 sene) olmaktadır. Konuta eskper tarafınca bir değer biçilecektir. Belirlenmiş olan bu değere bakılarak kredi limiti hesaplanmaktadır. Eskperin belirlemiş olduğu değerin en fazla yüzde 60′ ı kadar kredi kullanabilirsiniz. 

Krediyi erken kapatmanız halinde sizden erken kapatma parası tahsit edilecektir. Kredi için kefil gösterme mecburiyeti bulunmamaktadır. Ama banka gerekli görmüş olduğu durumlarda kefil talep edebilmektedir.

Sizde Müteahhitlere inşaat kredisi veren bankalar ve şubelerine başvurarak, yatırımınız için finansman şansı sağlayabilirsiniz. Böylelikle yarım kalan konutlar tamamlanma şansı bulacaktır. Hatta konut kredisi almak isteyen kişiler 2020 senesi için Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca sunulmaya başlayan yüzde 0,98 faizli kredilere müracaat yapabilir. Ayrıntılı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu