Banka

İng Bank CepBank – ParaMara (Cebe Havale) Yapma

İng Bank CepBank aracılığı ile cebe havale işlemi yani “ParaMara”, İng Bank müşterilerinin haftanın her günü ve günün her saati, mesai saatleri ile EFT ve havale saatleri dışında da  istedikleri kişiye para transferi yapmalarını sağlayan işlemdir. Cebe havale işlemi yalnızca İNG Bank internet şubesi ya da İNG Bank mobil şubeden gerçekleştirilebilir. CepBank aracılığı ile cebe havale işlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların İng Bank hesabının olması bir gereklilik iken, parayı alacak olan kişinin bir banka hesabının olması gerekmemektedir. Alıcı kişiye dair tek şart 18 yaş ve üzeri olmasıdır.

ING Bank telefon bankacılığı bilgilerine de bakabilirsiniz.

İng Bank Cebe Havale Nasıl Yapılır?

İng Bank üzerinden cebe havale işleminin yapılışı oldukça kolay. ParaMara ile CepBank üzerinden cebe havale yapmak isteyen göndericilerin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Mobil Bankacılık’ta parayı gönderecek olan kişiye ait hesap açılmalı.
  • Para Gönder kısmından Cep No seçeneği işaretlenmeli.
  • Alıcının TC kimlik numarası ve cep telefonu numarası belirtilen yerlere girilmeli.
  • Tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru girildiğinden emin olduktan sonra işlem onaylanmalı.

Parayı gönderen kişi CepBank cebe havale işlemini onayladıktan sonra güvenlik sebepleri ile İng Bank telefon bankacılığı tarafından aranır ve işleme dair onayı alınır. Bu onay işleminden sonra İng Bank tarafından parayı alacak kişinin telefon numarasına parayı çekerken kullanması gereken bir referans kodu gönderilir.

İng Bank Cepten Havale Nasıl Alınır?

İng Bank CepBank havalesini çekmek isteyen alıcıların kendilerine en uygun İng Bank ATM’sine gitmeleri yeterlidir. ATM’de uygulanacak adımlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Ana ekranda bulunan Giriş kısmından Kartsız Para Çekme seçeneği işaretlenmeli.
  • Alıcı kişinin TC kimlik numarası, parayı gönderen kişinin cep telefon numarası, gönderilen miktar ve alıcının cep telefonun İng Bank tarafından gönderilmiş olan referans kodu bilgileri istenilen yerlere girilmelidir.
  • Tüm bilgiler eksiksiz ve doğru girildikten sonra alıcı kişi parayı çekme işlemini kolayca gerçekleştirebilir.

Alıcı, CepBank aracılığı ile cebe havale olarak gönderilen parayı en fazla 24 saat içerisinde çekmelidir. Aksi takdirde işlem iptal edilir ve gönderilen tutar gönderen kişinin hesabına iade edilir.

Banka geciken borçlar hakkında detaylı bilgiler yazımızdadır.

İng Bank CepBank Ücretleri

İng Bank üzerinden CepBank aracılığı ile yapılan havale işlemlerinin ücreti yoktur. ParaMara uygulamasına kayıt olarak kullanabileceğiniz İng Bank CepBank para transferi işlemleri tamamen ücretsizdir.

İng Bank CepBank Limiti

İng Bank’ta CepBank kullanılarak yapılan cebe havale işlemlerinin limiti en az 10 TL’dir. Sadece 10 TL ve katlarında para gönderimi yapılabilmesine ek olarak yapılan göndermelerde miktarlar şu şekildedir:

  • Günlük en fazla iki işlem ve bu iki işlem için toplam 500 TL,
  • Haftalık en fazla dört işlem ve bu dört işlem için toplam 1000 TL,
  • Aylık ise en fazla altı işlem ve bu altı işlem için toplam 1500 TL olarak belirlenmiştir.

İng Bank CepBank İptali

İng Bank CepBank aracılığı ile yapılan cebe havale işlemlerinin iptalini anında yapmak mümkündür. Alıcı tarafından en fazla 24 saat içerisinde çekilmeyen CepBank havale işlemleri iptal edilir ve gönderilen tutar gönderen kişinin hesabına iade edilir. Buna ek olarak, parayı gönderen kişi parayı yanlış alıcıya göndermek gibi çeşitli sebeplerden kaynaklı bir şekilde havale işlemini iptal etmek istiyorsa bu durumda en kısa sürede İng Bank çağrı merkezi aranmalı ve müşteri temsilcisine CepBank havale işleminin iptal talebi belirtilmelidir. Müşteri hizmetleri tarafından onayınız alınır ve iptal işlemi gerçekleştirilir fakat iptal işleminin gerçekleştirilebilmesi için paranın gönderildiği alıcının henüz parayı çekmemiş olması gerekmektedir.

Banka dışı alış satış yapılan yerleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu