Genel

İlamsız İcra Takibine İtiraz ve İtirazın Usulü

İlamsız icra takiplerinde itiraz, ödeme emri gönderildikten sonraki 7 gün içerisinde yapılabilmektedir. İlamsız icra takibinde, icra takibi hiçbir araştırmaya dayanmadan başlatılır ve ödeme emrine itiraz edilmesi durumunda yine hiçbir araştırma yapılmadan icra takibi durdurulur. İlamsız icra takibinin devam etmesi için alacaklının itirazı kaldırmak için ya da itirazın iptali davası açmak için mahkemeye başvurması gerekmektedir. İlamsız icra takibine itiraz, borç ya da imza için yapılabilir.

İlamsız İcra Takibinde Borca İtiraz

ilamsiz icra takibi

İlamsız icra takibinde imzaya itiraz dışındaki tüm itirazlar, borca itiraz olarak değerlendirilir. Borçlu kişinin borcun kendisine ait olmadığına yönelik itirazı, borcu ödediği yönündeki itirazı, mahkeme yetkisine yönelik itirazı vb. tüm itirazlar borca itiraz kapsamında değerlendirilir. Borçlu kişi borcun tamamına itiraz edebileceği gibi, bir kısmına da itiraz edebilir. Bu itiraz şekli genellikle taksitli borçlarda, borcun bir kısmının ödenmiş olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

İlamsız icra takibine itiraz edilirken, borçlu kişi,  itiraz sebeplerini açıklamak durumunda değildir. Ancak itiraz dilekçesinde sebepleri belirtmesi ve açıklaması durumunda sürecin lehine ilerlemesi daha mümkündür. Borçlu kişi belirttiği sebepleri sürecin devamında değiştiremez ya da yeni sebepler ekleyemez. Bundan kaynaklı olarak 7 gün olan borca itiraz sürecinde hepsini açıklayarak belirtmesi borçlunun avantajına olacaktır. Borçlu, alacaklı kişinin itirazı kaldırmaya yönelik hareket etmesi durumunda itiraz sebeplerine yenilerini ekleyemez ve değiştiremez. Ancak itirazın iptali davasının açılması durumunda borçluya her türlü savunma hakkı sağlanacaktır.

İlamsız İcra Takibinde İmzaya İtiraz

İlamsız icra takibinde imzaya itiraz edilmesi ancak senetle anlaşmanın sağlandığı borçlarda yapılabilmektedir. Borçlu kişi söz konusu senetteki imzanın kendisine ait olmadığını düşünüyorsa, imzaya itiraz etmelidir. İmzaya itirazda imzanın kendisine ait olmadığını açıkça belitmek durumundadır. Borca itiraz edildiği durumlarda, ayrıca imzaya itiraz edilmezse söz konusu imza kabul edilmiş sayılır.

İlamsız İcra Takibinin Usulü

ilamsiz icra takibi usulu

İlamsız icra takibinde itiraz etmenin belli başlı kuralları ve özellikleri bulunmaktadır. İlamsız icra takibinde itiraz, 7 gün içerisinde ve icra dairesine yapılmalıdır. İcra dairesi yerine icra mahkemesine yapılan itirazın geçerliliği yoktur. İcra dairesine itiraz yazılı ya da sözlü olarak yapılabilir. Ödeme emrine itiraz edilmesi için bir harç ödemesi söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu