Genel

İlamsız İcra Takibi Nedir?

İlamsız icra takibi, mahkeme kararı olmadan başlatılabilen icra takipleri için kullanılır. İlam mahkemenin son kararını gösteren belgedir. İlamsız icra takiplerinde, icra takibini başlatmak için bu belgeye gerek yoktur. İlamsız icra takibi, mahkeme kararının olmadığı durumlarda başlatılır. Bunun yanında kimi zaman mahkeme kararı olmasına rağmen, ilamlı icra takibi başlatılamadığı durumlarda da ilamsız icra takibine başvurulabilir.

İlamsız İcra Takibinde Süreç Nasıl İşlemektedir?

ilamsiz icra takibi sureci nasil isler

İlamsız icra takiplerinde alacaklı kişinin icra dairesine başvurmasıyla başlayan süreç, birçok zaman haciz işleminin yapılması ve haczedilen malların satılması ile son bulur. İlamsız icra takibibnde borçlu kendisine tabliğ edilen ödeme emrini aşdıktan sonraki 7 gün içerisinde borca itiraz edebilir. Borçlu ilamsız icra takibi sürecinde borçlu,  borcun bir kısmını ya da tamamını reddedebilir. İlamsız takipte söz konusu borcun varlığını ispat etmek alacaklı tarafın görevidir.

İlamsız İcra Takibi Kim Tarafından Gerçekleştirilir?

İlamsız icra takibi başlatmak için, alacaklı kişilerin başvuracağı kurum, icra daireleridir. İlamsız icra takibinde sürecin her aşaması icra daireleri tarafından yönetilir. Yetkili icra dairesi borca dair bir sözleşme olmadığı takdirde borçlunun ikamet ettiği adresin bulunduğu yere göre belirlenmektedir. İcra dairesinin neredeki olacağı konusu borçlu ve alacaklı arasında bir sözleşme bulunuyorsa sözleşmeye göre belirlenmektedir. Süreç genellikle başladığı icra dairesinde devam eder. Ancak borçlu tarafın icra dairesinin yetkisine itiraz etmesi durumunda değişiklik olabilir.

İlamsız İcra Takibi Ne Şekilde Sonuçlanabilir?

ilamsiz icra takibi sonuclari ne sekilde olur

İlamsız icra takibi süreci söz konusu borcun gerçekliği, tarafların tutmları ve uzlaşma gibi ihtimallere göre farklı şakillerde sonuçlanabilir. Söz konusu borç gerçekten mevcutsa ve borçlu olan taraf herhangi bir itirazda bulunmuyorsa borç icra yoluyla alınır. Borcun gerçekten olmasına rağmen borçlu taraf haksız olduğu konularda itirazda bulunuyorsa, süreçten muhtemelen borçlu tarafın aleyhine karar çıkacaktır ve haciz işleminin yanı sıra çeşitli tazminatlar da ödemesi gerekir. Ancak tam tersine bir durum söz konusu olursa ilamsız icra takibi durdurulacaktır. Gerçekten borcu olmadığı halde ilamsız icra takibine maruz kalan vatandaşlar, tüm itiraz haklarını kullanmalıdır. İlamsız icra takibi borçlu için görece daha avantajlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu