Genel

İlamlı İcra Takibi Nedir?

İlamlı icra takibi, mahkeme kararına bağlı olarak başlatılabilen takip süreçleri için kullanılmaktadır. İlamlı icra takibinde mahkeme kararı yerine geçebilecek başka belgeler de mevcuttur. Noterden alınan belgeler, çek, poliçe vb. belgeler ilamlı icra takibinde ilam olarak geçerliliği olan belgelerdir. İlamlı icra takibinin konusu parayla sınırlı değildir. İlamlı takipte konu para, teminat, gayrimenkul olabileceği gibi çocuk teslimi ya da çocukla görüştürülme gibi velayet davası sonucu ortaya çıkan durumlar da olabilir. İlamlı icra takibi geniş içerikli olup, ilam olarak tanımlanabilecek belgelerin varlığı ile başlatılması söz konusu olan bir takip türüdür.

İlamlı İcra Takibinde İtiraz Hakkı Var Mıdır?

ilamli icra takibinde itiraz hakki var mi

İlamlı icra takiplerinde, borçlunun itiraz etme hakkı yoktur. İlamlı icra takibinin bildirilmesi için borçluya gönderilen icra emrinde itiraz hakkının olmadığı belirtilir. İlamlı icra takibi, mahkeme kararına dayandığı için borcun varlığı kesinleşmiş durumdadır. İlamlı icra takibinde borçlu bocun varlığına itiraz edemese de başka konular da icra emrini kabul etmemesi mümkündür. Borçlu bunu itiraz yoluyla değil, karşı dava açarak yapabilir. Borçlu zaman aşımı, ihmal gibi sebeplerle dava açabilmektedir. Bu davada borçlu tarafın haklı bulunması durumunda icra takibi durdurulabilir.

İlamlı İcra Takibinde Borçlunun Ne Tür Hakaları Vardır?

İlamlı icra takiplerinde borç mahkeme kararıyla kesinleştiği için, borçlunun itiraz hakkı bulunmamaktadır. Bununla beraber borçlunun farklı süreçlerde açabileceği dava türleri bulunmaktadır. Borçlu kişi ilamlı icra takibinde menfi tespit davası açabilir. İstirdat davası da borçlu haklarından biridir. İstirdat davası haciz işlemi gerçekleştirilip, mallar satıldıktan sonra açılan davadır.

İlamlı ve İlamsız İcra Takiplerinin Farkları Nelerdir?

ilamli ve ilamsiz icra takibi

İlamlı ve ilamsız icra takipleri arasında konuları, borçlunun hakları vb. konularda farklılıklar vardır. İlamlı ve ilamsız takibin farkları şu şekilde sıralanabilir.

  • İlamlı icra takibi nitelikli belge gerektirir. Ancak ilamsız icra takibinde hiçbir belge olmadan takip başlatılabilir.
  • İlamsız icra takibinin konusu para ya da teminattır. İlamlı icra takibinde ise bir mahkeme kararının bulunduğu her konu takip sebebi olabilir.
  • İlamlı icra takibinde borçlu kişiye icra emri gönderilirken, ilamsız icra takibinde ödeme emri gö
  • İlamsız icra takibinde borçlu kişinin ödeme emrine ititraz etme hakkı vardır. Ancak ilamlı icra takibinde icra emrine itiraz edilemez.
  • Denizbank’tan Satılık Gayrimenkuller

  • Cezadan Mahsup Edilmek Ne Demek?

  • Cebri İcra Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu