Genel

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

İkinci el araç satışı yetki belgesi, ikinci el araçların satışını mümkün kılan belgedir. İkinci el olarak herhangi bir kara taşıtını satmak isteyen herkes bu yetki belgesini bulundurmak zorundadır. İkinci el araç satışı yetki belgesi araç satışı için bulundurulması zorunlu bir belge olup, alınması için bir takım şartlar gereklidir. Bu şartlara uygun olmayan kişilerin ikinci el araç satışı yetki belgesi almaları ve araç satışı yapmaları mümkün değildir.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Almanın Şartları Nelerdir?

arac satis belgesi almanin sartlari

İkinci el araç satışı yetki belgesi bulundurmak araç satışı yapabilmek için zorunlu olmakla beraber, bu belgeyi herkes alamaz. İkinci el araç satışı belgesini almak için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanabilir.

 • 18 yaşından büyük olunması gerekir. Hukuki olarak yetişkin sayılmayan kişiler yetki belgesi alamaz.
 • İkinci el araç satışı yetki belgesi almak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekmektedir.
 • Yetki belgesi almak isteyen kişinin vergi ödüyor olması gerekir. Bu vergi gelir vergisi olabileceği gibi kurumsal vergi de olabilir.
 • İkinci el araç satışı yetki belgesi alacak kişilerin adli sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Yani herhangi bir suç işlememiş olmaları gerekir.
 • Yetki belgesi almak isteyen kişilerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • İkinci el araç satışı yetki belgesi kurumlar adına da alınabilir. Bu noktada yetki belgesi almak isteyen kurumun iflas etmemiş olması ya da kurumsal olarak iyi bir konumda olması gerekmektedir.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Alma Süreci Nasıl İşlemektedir?

İkinci el araç satışı yetki belgesi almak için süreç gerekli belgelerle yetkili kuruma başvuru yapılması ile başlamaktadır. Yetkili kuruma yapılan başvuru, kişinin durumu incelenerek 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru aynı araçlar için birden fazla kişi tarafından yapılamamaktadır. Tek kişinin yapacağı başvurunun onaylanması sonucunda, ikinci el araç satışı belgesi, sorumlu kişiye ulaştırılır.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Nereden Alınır?

İkinci el araç satışı yetki belgesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yetkilendirdiği ya da onayladığı kurumlardan alınabilmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanan üniversite, kamu kuruluşları ve meslek kurumlarından alınabilen ikinci el araç satışı yetki belgesi sadece şartlara uyan kişilere verilmektedir.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

İkinci el araç satışı yetki belgesinin alındığı tarihten itibaren geçerli olduğu belli bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu süre dolduktan sonra yetki belgesinin yeniden çıkarılması gerekmektedir. İkinci el araç satışı yetki belgesi alındığı tarihten itibaren 5 yıl geçerlilik sahibidir. 5 yılın sonunda yetki belgesinin yenilenmesi gerekmektedir. Ticari bir iş olarak ikinci el araç satışı yapan kişilerin son kullanma tarihi gelmeden başvuru yapmaları önerilmektedir. Başvuru işlemleri ve yeni belgenin başvuru sahibine ulaşacağı zaman içinde ticari olarak zarar etmemek için mevcut belgenin kullanım süresi dolmadan yenisi için başvuru yapılmalıdır.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

arac satisi yetki belgesi

İkinci el araç satışı belgesi almak için yapılacak başvuruda gerekli olan bir takım belgeler bulunmakatadır. Bu belgelerin olmaması durumunda başvuru işlemi gerçekleştirilemez. Yetki belgesi almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir.

 • Kimlik fotokopisi
 • Öğrenim durumunu gösteren belge
 • Mesleki yeterlilik belgesi
 • Sabıka kaydı
 • Kayıtlı olunan odadan belge
 • Vergi levhası

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Hangi Durumlarda İptal Edilebilir?

İkinci el araç satışı belgesinin iptali mümkün olmakla beraber, sadece işletmeler için iptal söz konusu olabilmektedir. İşletmelerin ikinci el araç satışı yetki belgesi için gerekli şartlardan herhangi birini bozduğu ya da şarta uymadığı durumlarda yetki belgesinin iptali mümkündür. Bununla beraber şartlardan birine uyulmadığı durumda belge hemen iptal edilmez. Öncelikle sorumlu kişiye uyarı niteliğinde bildiri gönderilir ve 15 gün süre verilir. 15 gün içinde şartlar sağlanırsa yetki belgesi iptal edilmez. Ancak bu süre zarfında şartlarda değişiklik olmazsa ikinci el araç satışı yetki belgesi iptal edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu