Genel

İhtiyati Haciz Ne Anlama Gelir?

İhtiyati haciz alacaklının borcunu tahsil etmesi için bir süreliğine koruma altına alınması olarak tanımlanabilir. İhtiyati haciz genellikle borcu olan kişiye güvenilmemesinden kaynaklı olarak talep edilir. İhtiyati haciz sadece para alacaklısı olunduğu durumlarda faydalanılabilen bir haciz türüdür.

İhtiyati Hacizin Şartları Nelerdir?

ihtiyati haciz sartlari nelerdir

İhtiyati hacizin talep edilebilmesi için gerekli bazı şartlar bulumaktadır. Alacaklı konumunda olan her kişi ihityati haciz talebinde bulunamaz. Ancak  şartlara uygun kişiler ihtiyati haciz için başvuru yapabilir. Söz konusu haciz için gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

  • İhtiyati haciz için borcun para borcu olması gerekmektedir.
  • İhtiyati haciz uygulanması için borçlu kişinin herhangi bir teminat bildirmemiş olması gerekmektedir.
  • Söz konusu borcun vade süresinin dolmuş olması gerekmektedir.
  • İhtiyati haciz geçici olarak uygulanabilmektedir.

İhtiyati Hacizin ve İhtiyati Tedbir Farkları Nelerdir?

İhtiyati haciz ve ihtiyati tedbir konuları, uygulanma şekilleri ve teminat talepleri bakımından birbirlerinden ayrılmaktadır. İhtiyati haciz ve ihtiyati tedbir arasındaki farklar aşağıda verildiği gibidir.

  • İhtiyati hacizde amaç paranın güvence altına alınmasıdır. İhtiyati tedbirde ise korunma sağlanacak konular daha geniştir.
  • İhtiyati hacizin uygulanabileceği alanlar kanunla sınırlanmıştır. İhtiyati tedbir için ise kanunda bir sınırlama bulunmamaktadır.
  • İhtiyati hacizde mahkeme kararını bildirdikten sonraki 10 gün içerisinde uygulama için talepte bulunulması gerekmektedir. İhtiyati tedbirde ise bu süre 1 haftadır.

İhtiyati Haciz Nasıl Uygulanmaktadır?

ihtiyati-haciz-uygulama

İhtiyati haczin uygulanması için öncelikle haciz için mahkemeden onay çıkması gerekmektedir. Mahkemeden onay alan alacaklı, onaydan sonraki 10 gün içerisinde haciz işlemlerinin başlaması için icra dairesine başvuruda bulunmalıdır. Alacaklı icra dairesine başvuru yaptıktan sonra borçlu kişinin taşınır ya da taşınmaz mallarına haciz konulur.

İhtiyati Hacize İtiraz Edilebilir Mi?

İhtiyati haciz kararının verilmesi, alacaklının mahkemeyi ikna edecek nedenler sunmasıyla mümkün olmaktadır. İhtiyati haciz kararının verilmesinde borçlu kişinin dinlenmesi mahkemenin insiyatifindedir. Mahkemenin borçlu kişiyi dinle zorunluluğu olmadığından dolayı borçluya haciz için itiraz hakkı tanınmaktadır. Ancak borçlu kişinin karara itiraz edebilmesi için kararın alındığı mahkemede bulunmaması şartı sunulmaktadır. Kararın verildiği mahkemede bulunmayan borçlu ihtiyati haciz için sunulan sebeplere ya da teminata itiraz edebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu