Genel

İhtilas ve İrtikap Ne Demek?

İhtilas ve irtikap olarak adlandırılan suçlar, Türk Ceza Kanunu’nda memur suçları olarak tanımlanır. Memurların ellerindeki yetkiyi, kötüye kullanmasıyla ortaya çıkan ihtilas ve irtikap suçları işleniş biçimi olarak birbirinden farklıdır. Özel kanunlardan Memur Kanunu’nda yüz kızartıcı suç olarak açıklanan ihtilas ve irtikap suçlarının cezalandırılma şekilleri de farklıdır.

İhtilas Nedir?

ihtilas nedir

İhtilas suçu hukuki olarak ,nitelikli zimmet olarak tanımlanır. Nitelikli olarak adlandırılmasının sebebi hile yoluyla yapılmasıdır. Zimmet çevredeki insanlar aldatılarak yapıldığı takdirde ihtilas ismini alır. Eğer zimmette hile yada aldatma yoksa basit zimmet suçu olarak tanımlanır.

İrtikap Nedir?

İrtikap suçu sadece memurlar tarafından işlenebilen, kamu görevlisi olmanın verdiği yetkiyi kötüye kullanmakla ortaya çıkan suçtur. İrtikap suçu kamu görevlisi olunmasından kaynaklı yetkilerin, kişisel yarar sağlamak için kullanılması olarak tanımlanır. İrtikap yüz kızartıcı suçlardan biridir.

İhtilas ve irtikap suçlarının işlenmesi durumunda verilecek cezalar değişmektedir. Bununla beraber bu suçları ağırlaştıran ve hafifleten sebepler bulunmaktadır.

İhtilas Suçunun Cezasını Ağırlaştıran ve Hafifleten Sebepler Nelerdir?

Hukuki olarak nitelikli zimmet olarak tanımlanan ihtilas suçunun cezası, basit zimmet suçunun cezasının %50’si kadar arttırılarak uygulanır. Basit zimmet suçunun cezası 5 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Bu durumda ihtilas suçu için en az 7.5 yıl olmak üzere 18 yıla kadar hapis cezası uygulanabilir. Bunun yanında ihtilas suçunu ağırlaştıran ve hafifleten sebepler aşağıda verildiği gibidir.

  • İhtilas suçu, yüksek yetki sahibi olan hakim ve savcılar tarafından işlenmiş olması durumunda ağır ceza uygulanacaktır.
  • Diğer bir ağırlaştırıcı sebep ise kamu bankalarını kötü yönde etkileyecek şekilde işlenmesidir.
  • İşlenen suçtan elde edilen faydanın çok az olması hafifletici bir sebeptir ve bu durumda ceza yarıya inebilmektedir.
  • Suçu işleyen kişinin zararın tamamını karşılaması da hafifletici bir sebep olmaktadır.

İrtikap Suçunun Cezasını Ağırlaştıran ve Hafifleten Sebepler Nelerdir?

irtikap sucu agirlastiran ve hafifleten sebepler

İrtikap suçunun cezası işleniş biçimine bağlı olarak değişmektedir. Türk Ceza Kanunu’na göre irtikap suçu aşağıda verilen 3 şekilde incelenebilir.

  • Zorlama yoluyla irtikap suçunun cezası 6 ile 24 yıl arasında değişen ağır hapistir.
  • İkna yoluyla irtikap suçu işlenmişse en az 4 en fazla 6 yıl ağır hapis cezası verilir.
  • Hatadan yararlanma yoluyla irtikap suçunun cezası ise 2 ile 4 yıl arasında değişir.

Yukarıdaki cezalar ağırlaştırıcı ve hafifleştirici sebepler göz önüne alınmadığı durumlarda geçerlidir. İhtilas ve irtikap suçlarının ağırlaştırıcı ve hafifletici sebepleri aynıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu