Genel

İdari Takip Süreci Nedir?

İdari takip süreci vadesi dolmuş kredi kartı ya da kredi borçlarının, ödenmemesi durumunda başlatılan bir süreçtir. idari takip süreci bankalar tarafından başlatılabilmektedir. Bankaların idari takip başlatması için yasal olarak konulmuş bir süre bulunmaktadır. Buna bağlı olarak borcun vadesinin dolmasıyla beraber idari takip süreci hemen başlatılamaz.

İdari Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

idari takip sureci ne zaman baslar

İdari takip sürecinin başlaması için, öncesinde belli aşamaların geçilmiş olması gerekmektedir. Bankalarda alınan kredi borçları için belli bir ödeme vadesi bulunmaktadır. Borç genellikle bu vade içinde taksitler halinde ödenir. Taksitlerin ödenmemesi durumunda banka telefon, sms ya da mail yoluyla kredi kullanıcısına ulaşır ve borcun ödenmesi gerektiğine dair uyarıda bulunur. Borcun vadesi dolmuşsa bankalardan gelecek uyarılar için 90 gün olarak belirlenmiş yasal süre vardır. Bu süre içinde borcun kapatılmaması durumunda idari takip süreci başlatılabilir. Banka kredilerinde idari takip sürecine girmek kişilerin kredi notunu ciddi oranda düşürmektedir.

İdari Takip Süreçleri Nasıl İşler?

İdari takip sürecine girilmesiyle beraber, bankalar tüketiciye yeniden yapılandırma teklif ederler. Yeniden yapılandırma söz konusu ödenmemiş borcun yeniden taksitlendirerek ödenmesini sağlamaktır. Yeniden yapılandırma da borcun süreç içindeki faizli hali ana para olarak kabul edilir ve yapılandırma sürecindeki taksitlere de faiz uygulanır. İdari takip sürecindeki temerrüt faizi olarak tanımlanır. Temerrüt faizi bankaların yasal haklarından biridir. Temerrüt faizinin yıllık oranları ise normal faize göre oldukça yüksektir.

İdari Takip ile Yasal Takip Arasındaki Fark Nedir?

idari takip ile yasal takip farklari

İdari takip ve yasal takip birbirinden ayrı süreçler olup, uygulayıcıları ve yöntemleri açısından farklıdırlar. İdari takip süreci bankanın borcu kendi yöntemleriyle tahsil etmeye çalışması bakımından tüketiciye ek süre vermesi durumudur. Ancak bu uygulama her bankanın bünyesinde bulunmamaktadır. Kişinin borçlu olduğu banka idari takip uygulamıyorsa ya da idari takip uygulayan banka ile belli bir anlaşmaya varılamazsa yasal takip sürecinin başlaması söz konusu olacaktır. Yasal takip süreci borcun tahsilinde ikinci bir aşamadır. Yasal takip sürecinin başlamasıyla banka borçlu kişiye 7 gün içerisinde borç ödenmediği takdirde avukata verileceğini bildiren ihbarname gönderir. Bu süreçte de borç ödenmezse avukat borçlu hakkında haciz işlemi başlatmak için başvuru yapar. Haciz işlemi başlatılabilmesi için borcun vadesinin dolduğu süreden sonraki 3 yıl içerisinde mahkemeye başvuru yapılması gerekir. Aksi takdirde bu hak düşecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu