Genel

İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri

İcradan satılan araba almak, düşük ücret ödeyerek araba sahibi olmak isteyen vatandaşların tercih edebileceği bir yoldur. İcradan satılan araçlar için biçilen değer genellikle piyasa şartlarının çok altında olmaktadır. Bununla beraber icradan satılan arabaları almanın riskleri de olabilmekte ve alıcıyı ilerleyen süreçte sıkıntıya sokabilmektedir.

İcradan Araç Satma Süreci Nasıl İşlemektedir?

icradan arac satma sureci

İcradan araç satma işlemi, borcunu ödemediği takdirde hakkında icra işlemi başlatılan kişilerin zor yoluyla mallarına el koyulmasının sonucunda gelişen bir işlemdir. Borçlu kişinin borcuna karşılık araca zor yoluyla el koyulur. Üzerinde icra bulunan araçlar yediemin otoparkında bekletilmekte ve borçlu kişinin mevcut borcu ödememesi durumunda icra yoluyla satışa çıkarılmaktadır. Satışın amacı alacaklıya ödenmeyen borcun kapatılması ve icra sürecindeki harç vb. masrafların karşılanmasıdır. Borçlu kişinin borcu kapatıp aracını yediemin otoparkından alması için ihaleden önce kişiye belli bir süre tanınır. Bu süreçte borç ödenmezse aracın satışı yoluyla ihale açılır. İhale açılmadan önce aracın satışının gerçekleşeceğine dair ilan verilir. İlanda araca biçilen ortalama değer, aracın özellikleri ve ihalenin yapılacağı tarihe dair bilgiler vatandaşlara bildirilir.

İcradan Satılan Arabaları Almanın Ne Tür Riskleri Vardır?

İcradan satılan arabaları almanın, arabanın özellikleri ve masrafları açısıdan çeşitli riskleri bulunmaktadır. İcradan satılan arabayı almak isteyen vatandaşların bu riskleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. İcradan satılan arabaları almanın riskleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • İcra yoluyla satılan aracın, ilanda belirtilmeyen arıza ya da eksikleri olabilir.
 • Söz konusu aracın vergi borcu olabilir.
 • İcra yoluyla satılan araçların büyük bir kısmının ruhasatı yoktur. Bu durumda alıcının yeniden ruhsat çıkarması gerekebilir.
 • İhale yoluyla alınan araç öncesinde yediemin otoparkında kaldığı için otopark masrafı olacaktır. İhale süresi araca el koyulmasından çok sonra başladıysa otopark ücreti ciddi miktarkarda olabilmektedir.

İcra Yoluyla Satılan Araç İçin İhaleye Girerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

icra yoluyla satilan arac dikkat edilmesi gerekenler

İcra yoluyla satılan bir araç alınmak isteniyorsa, ihale süreci başlamadan önce verilen ilanlar dikkatlice incelenmeli ve ihaleye kadar olan süreç takip edilmelidir. İcradan satılan arabaları almanın riskleri, alıcının süreci doğru şekilde takip etmesi ve alacağı araç hakkında araştırma yapmasıyla en aza indirilebilir. Alıcının ihaleye kadar olan süreçte aşağıda sıralanan şekilde araştırma yapması riskleri azaltacaktır.

 • İcra yoluyla satılan aracı ihaleden önce görmek ö İlanda belirtilmeyen bir arızası ya da masraf çıkaracak bir durumunun olup olmadığının anlaşılaması adına araç muayene edilmelidir.
 • Aracın ruhsatının olup olmadığı öğrenilmelidir.
 • Aracın devlete herhangi bir vergi borcunun olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer aracın vergi borcu bulınuyorsa ihaleye girmek mantıklı olamyacaktır. Çünkü aracın vergi borcu yeni sahibi tarafında ödenmek durumundadır.
 • Aracın yediemin otoparkında ne kadar kaldığı ve otopark ücreti öğrenilmelidir.
 • İcra ile Satılan Ev Arsa Tarlaya İptal Davası Açılabilir Mi?

 • İcra Hukuk Mahkemesi Ne Demek?

 • İcra Borcundan Kurtulmak Mümkün Mü?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu