Genel

İcradan Menkul Gayrimenkul ve Araç Nasıl Alınır?

İcradan menkul gayrimenkul ve araç genelde bankaların ya da şahısların tüzel veya gerçek kişilere sağlamış oldukları krediler veya şahsi borçların belirtilen tarihlerde ödenememesi durumunda alacaklı kurumların borçlarını tahsil etmek için icra kanallarını kullanmaları sonucunda el konulması ile oluşur. Bu durum sonunda el konulan menkul, gayrimenkul veya araçlar Türkiye Cumhuriyeti’nin daha önceden belirlemiş olduğu satış biçimi olan ihale satış yöntemi ile 3.şahısların beğenisine sunulur. Bu süreci diğer ihale ile satışlardan ayıran en önemli özelliklerin başında satılacak ürünlerin piyasa fiyatları göz önüne alındığında ürünün normal şartlar altındaki fiyatının neredeyse %50 veya daha büyük bir indirimle satılıyor olduğudur. Örneğin normal satış fiyatı 50.000TL olan bir araç 25.000-30.000TL bandında alıcı bulurken bu tutarlar gayrimenkul satışlarında ise %35-%40 gibi bir indirim bandında seyretmektedir. İhale yolu ile satılan icralık ürünlerin satış fiyatlarının ödenmesi süresince gerçekleşen tüm işlemler nakit para ile yapılmakta olup bu ürünlerin satışları süresince ödenecek tutarlar için herhangi bir taksit imkânı bulunmamaktadır. Bu tarz icradan mal alımı süreci içine girecek kişilerin banka kredisi seçeneğini de bir seçenek olarak görmemeleri gerekmektedir, çünkü genelde bankalar bu gibi işlemler için kredi sağlamamaktadır.

E-Satış Portalı Nedir?

e satis portali nedir

E-satış portalı özellikle bankaların ve devlet eli ile satış işlemi gerçekleştirilecek olan kurum ve kişilerin icralık durumdaki mal ve ürünlerini teşhir ettiği çevrimiçi platformun adıdır. Bu platform İflas Müdürlükleri ve Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından 2004 sayılı icra kanununa göre düzenlenmiştir. Ayrıca teşhir ve bilgilendirme amacı olan kurulmuş bu platform dışında icradan mal alımı yapmak isteyen diğer detaylı bilgi ve şartları icra dairelerinin ilan panolarından, resmî gazeteden veya Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sisteminin internet sitesinden takip edebilirler. Portala giriş yapmak için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre yetkili icra daireleri tarafından başvuru süreçlerinde belirtilmiş olan e-posta adresine ve telefon bilgisine gönderilir. Ayrıca ihale süreçlerinde yer alacak alıcıların almak istedikleri ürünler ile ilgili tüm detaylı bilgiler bu portal tarafından sağlanır. Örneğin satın alımı yapılacak ürün bir araç ise araçla ilgili kilometre, marka, model, teminat bedeli gibi detaylar görülebilir. Ya da başka bir şekilde satın alımı yapılacak ürün bir gayrimenkul ise bu gayrimenkule ait adres bilgileri, toplam kaç m2 olduğu, minimum teminat bedeli gibi detaylara ulaşılabilir. Öte yandan satın alım sürecinde icralık olmuş ürün üzerinde bulanan herhangi şerh ya da karar için satışı yapan kurum tarafından oluşturulmuş olan şartname detayları okunmalıdır.

İcradan Menkul Gayrimenkul ve Araç İhalelerine Katılım Nasıl Sağlanır?

İcra satış ihalelerine katılabilmek için izlenilmesi gereken adımlar hayli basittir. Öncelikle icralık olan ürünler ihale yöntemi ile satıldığı için satılacak ürün herkesin eşit bir şekilde erişim sağlayabilmesi adına hem internet üzerinden çevrimiçi bir şekilde hem de yerel ve ulusal gazete ilanları vesilesi ile duyurulur. İcradan mal satın almak isteyen kişilerin bu ilanları güncel olarak takip etmesi hayli önemlidir. Bu bağamda satışı yapılacak ürünler ilden ile farklılıklar göstermekle birlikte satın alım süreçlerindeki masraflar temelinde de farklılıklar göstermektedir. Yapılacak olan bu ihaleler yetkili icra dairelerinin mezat salonlarında yapılır. Bu nedenle satın alım süreçlerinde satın alımı yapılacak ürünün ihalesinin daha önceden belirlenmiş olan yer ve zaman bilgilerine riayet etmek hayli elzemdir.

İcradan Menkul Gayrimenkul ve Araç İhaleye Girme Şartları

İcradan menkul almak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar bir hayli basit ve sade olmakla birlikte öte yandan bu hususta dikkat edilmesi gereken hayli çok unsur bulunmaktadır. Aşağıdaki basit şartlar göz önüne alınarak bu ihaleye katılım sağlanabilir;

 • İhaleye satın alımı yapmak isteyen kişi bizatihi kendi katılabileceği gibi yerine vekaleten de birini atayabilir.
 • Öte yandan ihaleye katılacak birey ya da vekalet sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması zorunludur.
 • İcra ile satın alınmak istenen ürüne ait daha önceden belirlenmiş olan teminat tutarı banka aracılığı ya da peşin olarak ödenmelidir.

İcralık Araba Alım Süreci

İcradan araba alma süreci yukarıda belirtilmiş olan şartları yerine getiren bireyler icralık olmuş araçlar için yapılan ihalelere katılım hakkını kazanırlar. İhale ile araba alım süreci ihaleyi yapan kuruma göre değişiklik göstermekle birlikte iki gün ila dört gün arasında sürmektedir. İhaleye katılan her yeni kişi için bu süreye otuz dakika eklenmektedir. Öte yandan ihaleye çıkan aracın ilk ihale ile satılamaması durumunda beş gün arayla ihale işlemi iki kez daha tekrarlanır.

İcradan Gayrimenkul Alma Şartları

icradan gayrimenkul alma sartlari

İcradan gayrimenkul almak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar araç alımı ile bazı yönlerden farklılıklar göstermektedir. İcradan gayrimenkul satın alan bireyler için alınacak olan gayrimenkulün inşaat ruhsatına göre çeşitlilik göstermektedir.

 • 01.2013 tarihinden önce inşaat ruhsatı alınan meskenler bu tarih itibari ile farklılık göstermektedir.
 • 01.2013 tarihinden önce inşaat ruhsatı alınmış meskenlerde 150 m2’ye kadarki meskenlerde %1
 • 01.2013 tarihinden sonra inşaat ruhsatı alınmış meskenlerde ise ödenecek olan KDV tutarı %18’dir.
 • 01.2013 tarihinden sonra ruhsatı alınmış meskenlerde ise arsa tutarı 500.000TL’ye kadar olan arsalar için %8, bir milyon ve üzeri miktarlarda %18 KDV ödenir.
 • Öte yandan mesken dışında tutulan depo, fabrika, arsa, ofis ya da her ne sıfata sahip olursa olsun alınan KDV tutarı %18’dir.

İcralık Mal Alım Süreci

İcradan mal alma süreci alınan üründen ürüne ufak farklılıklar göstermekle birlikte bu farkların gözden kaçırılmaması hayli önemlidir. Daha önce belirtildiği üzere icradan mal alımı yapılırken menkul, gayrimenkul ya da araçlar ihale yöntemi ile satılmaktadır. Yapılacak olan bu ihale için satılacak ürünler ile ilgili bilgiler çevrimiçi olarak internet üzerinden ve icra daireleri tarafından ihaleye girecek kişilere sunulur. Tüm süreç şu şekilde işlemektedir;

 • Öncelikle ihalesine girilecek olan mal internet üzerinden veya icra daireleri yolu ile tespit edilir.
 • Menkul ve gayrimenkul haricinde araç satın alımında ihaleye girmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekir.
 • Gerekli şartların sağlanması durumunda istenilen ürünün daha önce belirlenmiş olan teminat tutarı peşin olarak veya bankalar aracılığı ile gerekli birimlere ödenir.
 • İhalenin gerçekleşeceği yerlerden biri olan online satış portalına girilir.
 • Daha önceden ihaleye girecek ürün için belirlenmiş olan minimum ihale teklif bedeli yatırılır. Örneğin 50.000TL’lik bir ürün için minimum ihale teklif bedeli 20.000TL civarındadır.
 • Daha sonra ihale için uygun görülen bu teklif miktarı ödenerek ihaleye katılım gerçekleştirilir.
 • İhaleye yalnızca bir katılımcı katılması durumunda ihalesi yapılan malın türüne göre ihale iki ila dört gün içerisinde ihaleye teklif yapmış kullanıcı tarafından kazanılmış olur.
 • İcra kanalları ile satılacak olan mal için ihaleye birden fazla katılımcının katılması durumunda ihale bitiş tarihine her yeni katılımcı için otuz dakika eklenerek süreç devam eder.
 • İhale bitiş tarihinin son otuz dakikasında yeni bir teklif verilmemesi durumunda en son güncel teklif tutarı ile ihale kazanılmış olur.
 • Son adım olarak ihale sahibi kazanılan bu kişiyi resmi olarak teyit eder.
 • Sahibi olunacak olan ürün ile ilgili Tapu Kadastro, yetkili Noter gibi resmi işlemleri içeren süreç başlar ve ürünün sahibi tamamen belirlenir. (Bu süreçte oluşabilecek tüm resmi işlem masrafları ve vergiler satın alımı yapan kişiye aittir.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu