Kredi

İcradan Araç Nasıl Satın Alınır Şartlar Nedir? (Başvuru Kanalları) 2021

İcradan otomobil almak, çoğu vatandaşımızın günümüzde yapmış olduğu karlı bir tercihtir. Benzer fiyat araçlara bakılırsa hacizli araçlar uygun ücrete satılmasından ötürü bir aracın birden fazla talihlisi olabiliyor. Bugün ki makalemiz de bankalardan icralık olmuş sıfır ve 2. el vasıta alımı yapmak isteyenlerin izlemesi ihtiyaç duyulan yola sizler için yer verdik. Banka hacizli vasıta satışı nasıl yapılır? diyen yurttaşlarımız için bahsedeceğimiz bu adımlarla yapacak oldukları harcamalar dahil olmak suretiyle bir vasıta fiyatının oldukça altında bir bedele otomobil sahibi olabileceksiniz ne şekilde mi? detayların tümü aşağıda yer verilmiştir.

 

İcradan Vasıta Nasıl Satın Alınır Koşullar Nedir? 2021

Uygun fiyata kelepir otomobil kredisi alarak yada almayarak otomobil almak, her sürücünün hayalidir. Ama her alım satım işleminde olduğu şeklinde hacizli vasıta almak için de bir takım koşullar gereklidir. Bu tarz şeyleri maddeler durumunda açıklayacak olursak şu şekildedir;

 • 18 Yaşını doldurmuş her TC vatandaşı başvurulara katılabilir .
 • Kimlik detayları ve belgesiyle başvurulacaktır .
 • Kanuni ikametgah göstermek
 • Türkiye de tebligat göstermek
 • İhaleye katılabilmek için ihale ilanındaki belirtilen niteliklere  sahip olmak
 • Tüzel kimseler açısından tüzel kişiliğin sicile kayıtlı olduğu yerden noter tasdikli vekaletnameyi vermek
 • Vasıta için nakit ücret şayet bankadan talep edilecek ise anlaşmalı bankadan teminat belgesi alınmalıdır.
 • İhale müracaat formu edinilerek doldurulmalı bu koşullar uygulandığında ilk aşama tamamlanmış olur . İkinci aşamada ise; icra müdürlüğünün talep etmiş olduğu teminatı hazırlamak ve ihalelere vasıta için talep etmek Üçüncü aşamada aracın borcunun bulunup bulunmadığını ve hasar kaydını inceleyin.İhaleleri muhakkak yakından takip edin almak istediğiniz araçta istediğiniz ayrıntılar bulunuyor mu ? inceleyin.Vasıta harcamaları bütçenize uygun mu kontrolde bulunun .Bu araçlar icra kanalıyla alındığından vasıta için birkaç yeni masraf gerekli mesela : vasıta ruhsatı ; aracın fenni muayene tutarları ve anahtarları yenilenmelidir

İhale İlanlarına Nasıl Erişim Sağlayabiliriz

İlanlar gazetede ve defterdarlık binalarının alakalı duyuru panoları ve İnternet  olmak suretiyle 3 şekilde duyurulur gazete ile yapılacak duyuru ile ihale günü arası 10 günden  son duyuru  ile ihale günü arası 5 günden az olmamak suretiyle toplamda 2 kez duyurulur. İnternet ortamında ise www.maliye.gov.tr den defterdarlıklar  bölümünden araştırabilirsiniz .Hatta defterdarlıkların duyuru tahtalarında ilanlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz  .

 

Araç İhalelerine Kimler Katılamaz

 • İhaleyi meydana getiren müdürlüğün,İdari amirleri,
 • İşlemlerle ilgilenen görevliler,
 • Bu bireylerin eşleri ve ikinci dereceye kadar olan hısımları,
 • İhaleye iştirak etmesi kamu hizmetlerince yasaklanmış kimseler,
 • Hapiste olanlar ve akli sağlığı yerinde olmayanlar. Ve reşit olamayanlar ihalelere katılamazlar.

İhaleler İçin Teminat Belgesi Nasıl Düzenlenebilir?

Borç ödemesi ve ihalenin pozitif yönde sonuçlandırılması ve işlemlerin sağlıklı bir biçimde işlemesi  adına bankalardan alınan belgedir. Banka bazı koşullar ister. Bütün bunların gerçekleşmesi için şahısın gerçek kimse olması gerekir .Daha önce bankalara ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı incelenir maaş bedeli incelenerek bir ödeme çizelgesi hazırlanmış olur. Şayet bankalara düzenli ödemelerinizi sağladıysanız ve düzenli aynı bankanın müşterisi iseniz teminat belgenizi almanız daha basit olacaktır bu nedenle sürekli kullandığınız bankayı tercih etmeniz tavsiye olunur.

İhalelerde Uygulanan Usuller Nedir?

Hacizli malların satılmasında bir takım kurallar vardır. Bu kurallar dahilinde meydana getirilen her işlem yasal olur. Uyulmayan  usuller ise problem çıkartabilir bu nedenle, kurallara uygun bir biçimde hareket etmek gereklidir. İhalelerde açık teklif kapalı teklif ve pazarlama usulü olarak 3 tür usul bulunmaktadır. Genel anlamda  Acık usul tercih edilir. Vasıta ihalelerinde büyük olasılıkla açık usulle yapılır alıcı aracı yakından inceleyerek  aracın kendi taleplerine uygun olup olmadığına karar verir .İhale usulu vasıta alırken birazda araçlardan anlıyor iseniz talih sizden yana olacaktır. Lakin araçlarla alakalı oldukça bilginiz yok ise anlayan bir kimse ile ihalelere girmelisiniz.

 

İhale İşlemlerine İtiraz Nasıl Yapılır?

İhalelere bağlı itirazlarda ilk olarak ihaleyi icra eden idareye şikayet başvurusunda bulunmak zorunludur. idarenin almış olduğu kararların uygun bulunması zorunludur. idarenin almış olduğu kararları uygun olmaması ve idarenin 30 iş günü içinde karar almaması halinde  kuruma şikayet başvurusunda bulunabilir. 4734 sayılı kanun kapsamında bulunmakta olan ihalelerde kurallara aykırılıklar bulunmuş olduğu iddiasıyla gerçek ve tüzel kimseler kararların incelenmesi hususunda başvurabilir. Bütün bu kuralların sağlanması için ihale maddelerini iyi incelemeli zaruri gördüğünüz itirazı bu maddelere dayanarak yapmalısınız. İcradan otomobil almak daha uyguna gelecektir. Fakat bu işlemleri iyi takip eden, detaylı bir biçimde inceleyen bir kimse olmanız gereklidir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu