Genel

İcradan Araba Nasıl Alınır Başvuru ve Şartlar

İcradan araba satın almak isteyenlerin bu satış işlemlerinin yapıldığı ihaleye katılım sağlamaları gerekmektedir. İcradan araba alımı yapmak isteyen insanlar ihaleye katılıp belirlenen koşullar doğrultusunda teklif verme yolu ile söz konusu aracı kendilerine en uygun gelen fiyata satın almaya çalışırlar. İhale süreci sonunda en yüksek teklifi veren kişi icradaki aracın sahibi olur.

Hacizli ev, arsa, araba gibi mallar İcra Müdürlükleri tarafından ihale yolu ile satışa sunulur. İcrada araba satma işlemi icra takibi kapsamında borçlu olan bireylerin araçlarına el konulması üzerine gerçekleşir. El konulan aracın altı ay boyunca emniyet otoparkında bekleme süreleri vardır. Altı ay sonucunda el konulan araçlar icradan satışa çıkarılır. İcra ihalelerinde satışa sunulan araçların hem devlet güvencesi ile satışa sunulmaları hem de normal piyasa değerlerinden daha düşük fiyatlara satılmaları, özellikle 2. El araç almak adına uygun zamanı bekleyenler için oldukça önemli.

》》  İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? Mevcut Hacizler Nasıl Fek Edilir?

İcradaki Araçların İhalesi Nasıl Yapılır?

icradaki araclarin ihalesi nasil yapilir

İcrada bulunan araçların ihaleye çıkarılma süreci, ihale başlamadan önce söz konusu aracın ihaleye girecek olan katılımcılara gösterilmesi ile başlar. Bu süreç çok uzun sürmemekle beraber katılımcıların daha önce internet üzerinden bakıp özelliklerini öğrendikleri aracı kontrol edip inceledikleri araçla gösterilen araç arasındaki karşılaştırmayı yapmaları için oldukça büyük bir önem taşır. Daha önce araç ile ilgili bilgi edinilen kaynakta bahsedilmemiş hasarlar da bu kısa kontrol sürecinde fark edilebilir.

İhale boyunca katılımcılar yükselen teklifler vererek arabanın sahibi olmaya çalışırlar. İhale başlangıç tutarları internet üzerinden belirtilen adreslerden takip edilebilir. İhale sonucunda en yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanarak aracın sahibi olur. İhaleyi kazanamayan katılımcılara, ihaleye girerken teminat olarak verdikleri nakit para ya da banka evrakı iade edilir.

İcradaki Araçlar Nasıl Öğrenilir?

İcrada bulunan araçların hangileri olduğu, UYAP e-satış platformundan öğrenilebilir. UYAP, açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan ve Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile yargı birimlerinin internet üzerine taşındığı bir bilgi sistemidir. UYAP ile hem vatandaşların hem de yargı mensuplarının kullanabileceği ve ulaşımı zor olan belgelere ulaşım imkânı tanıyan bir platform. UYAP platformu ile vatandaşlar aşağıdaki belgelere ulaşıp kolayca temin edebiliyorlar:

  • Adli Sicil Sistemi sabıka kayıtları,
  • MERNİS nüfus kayıtları,
  • Adres Kayıt Sistemi adres kayıtları,
  • POLNET ehliyet kayıtları,
  • Merkez Bankası döviz kurları,
  • TAKBİS tapu ve kadastro kayıtları
》》  İdari Takip Süreci Nedir?

İcradan araba alımı yapmak isteyen vatandaşlar ise UYAP resmi internet sitesinden bulundukları şehir ve ilçelerdeki icrada satışa sunulan araçları görebilir ve kendilerine hedef araç belirleyebilirler.

İcralık Araç İhalesine Katılmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

icralik arac ihalesine katilmak

İcradan araç satın almak üzere ihaleye katılmak için aranan en temel şartlardan bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Kalan şartlar ise aşağıdaki gibi:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu