Hukuk

İcra Takibine İtiraz Aşamaları ve Yolları

İcra takibine itiraz etmek için hakkında takip başlatılan kişinin, borcun kendisine ait olmadığını düşünmesi ya da borcu ödememesinin haklı sebepleri olduğunu belitmesi gerekmektedir. Hakkında icra takibi başlatılan her vatandaşın itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz edilmesi sonucunda davada gelişecek durumlara göre borçlu kişinin başka alternatifleri de bulunmaktadır. İcra ve İflas Kanunu hükümleriyle alacaklı kişiyi mağdur etmezken, icra takibindeki borçlu kişiye de haklar tanımaktadır. İcra takibine itiraz, borçlu kişiler tarafından haczi durdurmak suretiyle en sık başvurulan yöntemdir.

İcra Takibine Hangi Aşamada İtiraz Edilebilir?

icra takibinde hangi asamada itiraz edilir

İcra takibine itiraz edilmesi için borçlu kişiye ödeme emri tebliğ edilmesi gerekir. Ödeme emri tebliğ edilmeyen kişi, alacaklı ile ilişkisinden kaynaklı hakkında icra takibi başlatıldığını bilse bile itiraz için ödeme emrini beklemek durumundadır. İcra takibine itiraz etmek için ödeme emrinin alınmasından sonraki 7 iş günü değerlendirilmelidir. Ödeme emrinin alınmasından sonraki 7 gün içerisinde itiraz edilmezse, borçlunun itiraz hakkı düşecektir.

İcra Takibine İtiraz Edilmesi Durumunda İcra Takibi Kesin Olarak Durur Mu?

Borçlu kişinin ödeme emrine itiraz edebilme hakkı bulunmakla beraber, bu icranın kesin olarak ortadan kalkacağı anlamına gelmez. Öncelikle ödeme emrine itiraz edilmesi durumunda icra takibinin durması için takibin ilamsız icra takibi olması gerekir. Yani alacaklı kişi mahkemeye hiçbir belge sunmadan icra takibi başlatmak için başvurmuştur. Bu durumda itiraz süreci durduracaktır ve sürecin devam edip etmeyeceği mahkemenin borca yönelik yapılan itiraz hakkında alacağı karara göre belli olacaktır. Borçlu kişinin itirazı karşısında alacaklı borcun kesin olarak varolduğuna dair mahkemeye belge sunarsa itirazın iptali söz konusu olur ve icra takibi devam eder.

İtiraz Sonucu İcra Takibi Durmazsa Borçlu Kişi İcra Takibini Başka Şekilde Durdurabilir Mi?

itiraz sonucu icra takibi durmamasi

İcra takibinde olan borçlu kişinin ödeme emrinden sonra yaptığı itiraz, iptal edilir ya da mahkeme tarafından haklı bulunmazsa icra takip süreci devam edecektir. Bu durumda borçlu kişinin menfi tespit davası açmak gibi icrayı durdurmaya yönelik farklı hakları da mevcuttur. İcra takibine itiraz, farklı aşamalarda ve farklı davalarla tekrarlanabilen bir hak olmakla beraber borçlu kişi davaları kaybetmesi sonucunda çeşitli masraf ve tazminatları ödemek durumunda kalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu