Hukuk

İcra Takibinde Şikayet Konuları ve Tarafların Hakları

İcra takibinde şikayet, icra takip işlemlerinin yanlış yöntemlerle, uygunsuz kişi ya da kişilere yönelik yapılması durumunda ortaya çıkar. İcra takibinde şikayet itiraz durumunda farklıdır. Şikayet, itirazdan farklı sebeplerle ve farklı durumlara yönelik olarak yapılır. İcra takibinde şikayet hakkının gereklilikleri bulunmaktadır. Şikayet hakkının kullanılması için oluşması gereken bazı şartlar vardır.

İcra Takibinde Şikayet ve İtiraz Arasındaki Fark Nedir?

icra takibinde sikayet ve itiraz farklari

İcra takibinde şikayet ve itiraz, farklı konulara yönelik olarak yapılır. İtiraz söz konusu borca yönelik olarak yapılabilir. İcra takibi sürecinde bahsedilen borç ya da borcun kanıtı niteliğindeki belgelerdeki imza borçlu konumundaki kişiye ait değilse, itiraz hakkı kullanılabilir. Şikayet ise borçtan bağımsız olarak, icra takibinin başlatılmasındaki yanlışlıklara yönelik olabilir. Hakkında takip başlatılması yasal olarak mümkün olmayan birine takip başlatılması icra takibinde şikayet sebebi olabilir. İcra takibinde şikayet hakkının kullanılması takip işleminde yapılan hatalara yönelik olarak ortaya çıkar.

İcra Takibinde Şikayet Durumu Tarafların Hangi Yasal Özelliklerine Bağlıdır?

İcra takibinde şikayet hakkının ortaya çıkabilmesi için, bir takım temel nedenler bulunmaktadır. Şikayet durumunun ortaya çıkması öncelikle hakkında icra takibi başlatılan kişinin ya da alacaklı kişinin yasal olarak konumuna ve özelliklerine bağlıdır. İcra takibinde şikayette bulunulması için temel sabep tarafların aşağıda belirtilen yasal özelliklere sahip olmamasıdır.

  • Taraf ehliyetine sahip olmak; borç için taraf olacak kişilerin hayatta olması anlamına gelmektedir. Ölmüş biri hakkında icra takibi başlatılamaz.
  • Takip ehliyetine sahip olmak; borç için taraf olacak kişinin reşit olması ve akli dengesinin yerinde olması gerekir. 18 yaşından küçük biri için ya da biri tarafından icra takibi başlatılamaz.
  • İşlem takip ehliyetine sahip olmak; iflas etmiş kişinin taraf olamayacağını belirtir. İflas etmiş kişinin yerine iflas dairesi geç

İcra Takibinde Şikayette Bulunulabilecek Konular Nelerdir?

icra takibi sikayet konulari

İcra takibinde şikayette bulunulması için temel nedenler bulunmakla beraber,  tarafların tüm ehliyetlere sahip olduğu durumlarda da şikayet durumu oluşabilmektedir. Tarafların gerekli tüm ehliyetlere sahip olması durumunda aşağıda belirtilen sebeplerden kaynaklı icra takibinde şikayet durumu oluşabilir.

  • İcra ve İflas Kanunu tarafından haczedileyecek mallar belirtilmiştir. Haczi caiz olmayan mala haciz memuru tarafından el koyulması durumunda borçlunun şikayet hakkı vardır.
  • İcra takip işlemlerinin uygulanmasında belli bir sıralama mevcuttur. Ödeme emri gönderilmeden haciz işlemi başlatılamaz. Böyle bir durum söz konusu olduğu takdirde şikayet hakkı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu