Genel

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor

İcra takibinde olan borç e-devlette gözükmüyorsa bunun çeşitli sebepleri olabilmektedir. E-devlette icra borcunun görünmemesi icra takibinin kalıdırıldığı anlamına gelir. İcra takibinin kaldırılması çeşitli sebeplere dayanır. Devam eden icra takibi e-devlette görünecektir. Borç kapatılmamışsa ya da başka sebeplerle kaldırılmamışsa, icra takibindeki borcun e-devlette gözükmesi gerekir.

İcra Takibinde Olan Borç Kaldırılmadığı Halde E-Devlette Gözükmeyebilir Mi?

icra takibi e devlet

İcra takibinde olan borç çeşitli sebeplerden kalıdırılmadığı takdirde, e-devlette gözükecektir. Sistemde kısa süreli aksaklıklar olabilmekle beraber eğer borç kaldırlmadıyda e-devlette kişinin dosyalarında mutlaka gözükmesi gerekir. Borçlu kişi icra dosyasını ceza davalarının bulunduğu sekmede arıyorsa bulamayabilir. E-devlette icra dosyaları icra mahkemesi dosyaları sekmesinde bulunmaktadır. İcra takibindeki borcun e-devlette gözükmesi gereken bir durumda gözükmediği düşünülüyorsa icra dairesinden sorgulama yapılabilir.

İcra Takibinde Olan Borç Hangi Durumlarda E-Devlette Gözükmez?

İcra takibinde olan borç sistem arızaları dışında, e-devlette gözükmüyorsa çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak kaldırılmış demektir. E-devletten borç aşağıdaki sebeplere bağlı olarak silinebilir.

  • Dosyanın İcra Müdürlüğü tarafından işlemden kaldırılması durumunda e-devlette dosya görü Borçlu kişiye ödeme emri tebliğ edildikten sonraki 1 yıl içerisinde dosyada işlem yapılmazsa, İcra Müdürlüğü dosyayı kapatacaktır. Bu durumda dosya e-devletten silinir.
  • Alacaklının borçtan vazgeçmesi durumunda da icra dosyası e-devletten kaldırılır. Alacaklı borçlu kişinin borcunu kapatacak taşınır ya da taşınmaz mallara sahip olmaması durumunda borçtan vazgeç
  • İcra borcunun zaman aşımına uğraması durumunda da icra dosyası e-devletten silinir. İcra borcunun zaman aşımı süresi son işlem itibariyle 10 yıldır.

İcra Takibinde Olan Borcu E-Devletten Kaldırmak İçin Borçlu Kişi Ne Yapabilir?

icra takibi borcu e devletten kaldirmak

Borçlu kişi icra takip dosyasını e-devletten kaldırmak istiyorsa ilk seçenek borcu kapatmaktır. Bunun dışında borçlu konumundaki kişi, borca ya da icra takibine itiraz edebilir. Mahkeme kararının borçlunun lehine olduğu durumlarda e-devletteki icra dosyası kaldırılacaktır. İcra takibindeki borcun e-devlette gözükmesi borçlu kişinin de engel olabileceği bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu