Genel

İcra Takibinde Borçlu Neler Yapabilir?

İcra takibi sürecinde borçlu tarafın, bir çok hakkı bulunmaktadır. İcra takip işlemleri her ne kadar alacaklı tarafın hakkını teslim etmeye yönelik başlatılsa da borçlu tarafa da tüm aşamalarda çeşitli haklar verilmiştir. Devlet alacaklının borcunu tahsil etmek için cebir yolunu kullanır ancak borçlu tarafın mağdur olmasına da izin vermez. İcra takibinde borçlunun hakları, icra türüne ve icranın aşamalarına göre değişmektedir.

Normal İcra Takibinde Borçlunun Hakları Nelerdir?

normal icra takibi

Normal icra takiplarinde borçlu kişiler, icra takibi kesinleşmeden, haciz işlemi sırasında ve satış işlemleri sırasında farklı konularda itirazda bulunabilirler. İcra takibinin kesinleşmesi için borçlu kişiye ödeme emri gönderilmektedir. Borçlu bu ödeme emrine yönelik olarak borca ya da imzaya itiraz edebilir. Ödeme emrinden sonra itiraz etmek için borçlu kişinin 7 gün süresi bulunmaktadır. Borçlu ödeme emrine itiraz ettiği takdirde icra takibi süreci duracaktır. Sürecin devam edebilmesi için alacaklının karşı dava açması gerekmektedir. Haciz işlemi sırasında itiraz ise haciz işleminin kanuna uygun olarak yapılmaması durumunda gerçekleşebilir. Haciz işleminin gerçekleşmesi durumunda haczedilen mallar satışa çıkar. Borçlu kişi satışla ilgili konularda söz sahibidir. Satışta usulsüzlük yapılması durumunda borçlu kişinin yine itiraz hakkı vardır. İcra takibinde borçlunun hakları bunlarla da sınırlı değildir. Borçlu kişinin menfi tespit davası açmak, istirdat davası açmak gibi de hakları vardır.

İcra Türlerinden Kambiyo Takibinde Borçlunun Hakları Nelerdir?

İcra takip süreçlerinin tümünde borçluların çeşitli hakları olmakla beraber, normal icra takibinde ve kambiyo icra takibinde verilen haklar farklılık göstermektedir. Tüm icra takiplerinde itiraz hakkı mevcut olmakla beraber, kambiyo takibinde borçlu kişi söz konusu senetteki imzanın kendisine ait olmadığına ya da alacaklının senette belirtilen kişi olmadığına dair itirazda bulunabilir. Bu ikisinin dışında kambiyo senedinin geçersiz olduğu da iddia edilebilir. Yani senedin kendisine itiraz etmek de mümkündür. Kambiyo takibindeki fark ödeme emrine itiraz edilebilmesi için itirazı kanıtlayacak belgeye ihtiyaç duyulmasıdır. Borçlu kişi elinde itiraz ettiği konulara dair kanıt niteliğinde bir belgenin olmadığı durumlarda çeşitli yaptırımlarla karşılaşabilir. Kambiyo takibine itirazda başka bir farklı nokta ise senetle ilgili itiraz için ödeme emrinden sonra 5 gün içinde yapılması gerekliliğidir.

Borçlunun Kötü Niyetle İtiraz Etmesi Durumunda Ne Olur?

borclunun itiraz etmesi

Borçlu kişilerin icra takip sürecindeki itiraz haklarını kötü niyetle kullanmaları ya da süreci uzatmak için kullanmaları durumunda çeşitli yaptırımlar oluşabilmektedir. Öncelikle icra takibinde borçlunun hakları olduğu gibi, bu hakları kötü niyetle kullanmaları durumunda büyük olasılıkla mahkemeyi kaybederler. Mahkemenin borçlu tarafından kaybedilmesi durumunda mevcut borca masraflar ve mahkeme harçları eklenecektir. Bunun dışında borçlunun haksız olduğu halde itiraz ettiği durumlarda alacaklının parasını alma süreci uzadığı için tazminat davası açma hakkı vardır. Bu yüzden icra takibindeki vatandaşlar, itiraz haklarını kullanırken dikkatli olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu