Genel

İcra Harç Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İcra harç hesaplaması, takip edilen borç üzerinden yapılır. Bunun dışında sabit olan harçlar da bulunmaktadır. İcra işleminin aşamalarına göre çeşitli harç türleri bulunmaktadır. Bu harçların bazılarının tutarı sabit olup bazı harç tutarları takip işleminin uygulandığı borcun miktarına göre değişmektedir. İcra harç hesaplaması, takip işleminin tutarına göre ödenecek harçlarda kullanılmaktadır.

İcra işleminde alacaklı gerekli şartların oluşması durumunda borçlunun el konulan mallarının satışını talep edebilmektedir. Satışı talebelicek malların özelliği, borçlu kişinin maaş durumu, banka işlemleri vb. birçok etmen alacaklının satış işlemi başlatabilmesi açısından önemli etmenlerdir. Satış işlemi yapılırsa ana borç miktarına, süreç içinde alacaklıdan tahsil edilen harçlar da eklenmektedir.

İcra Harç Türleri Nelerdir?

İcra harç türleri icra işleminin başlamasıyla beraber, aşamalara göre çeşitlenmektedir. Temel olarak icra türleri aşağıdaki gibidir.

  • İcra işleminin ilk aşamasında başvuru harcı alınmaktadır. Başvuru harcı sabit olup, 2020 itibariyle 54 lira 40 kuruştur. Başvuru aşamasında alacaklıdan tahsil edilen başvuru harcı sonrasında borçludan alınıp, alacaklıya geri verilir.
  • İcra işlemindeki diğer temel harç peşin harçtır. Peşin harç takip tutarının belli olduğu durumlarda alınır ve takip tutarının binde beşi olarak hesaplanır.
  • İcranın yerine getirilmesi harcı, miktarı belli olmayan takip işlemlerinde alınır ve 54 lira 40 kuruştır. Eğer takip başlatılan borcun miktarı belli ise tahsil harcı olur. Tahsil harcı borcun üzerinden yüzdelik olarak hesaplanır.

İcra Harçlarının Ödemesini Hangi Taraf Yapmaktadır?

İcra harçları, sürecin en başından alınmaya başlanmaktadır. Buna bağlı olarak harçlar alacaklı tarfaından ödenir. Ancak haciz işlemi yapılırken icra borcundaki anaparaya eklenerek borçlu taraftan geri alınır. Yani harçları ödeme sorumluluğu aslında borçlu tarafa aittir. İcra sürecinin sonunda alacaklı taraf haksız çıkarsa bu durumda söz konusu harçlar alacaklının yükümlülüğü haline gelmektedir.Bu durumda icra harç hesaplaması, davayı kaybedecek taraf için yapılmaktadır.

İcra Harçlarının Hesaplaması Kim Tarafından Yapılır?

İcra harçlarının hesaplanması, tüm süreç boyunca işlemleri gerçekleştiren İcra Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. İcra Müdürlüğü sabit olan harç tutarlarını belirler. İcra harç hesaplaması, ise takip tutarına göre değişen harçlar için uygulamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu