Genel

İcra Ceza Mahkemesi Ne Demek?

İcra ceza mahkemesi icra hukukunun ihlal edilmesiyle oluşan suçların, incelemesini ve yargılamasını yapan mahkemedeir. İcra ceza mahkemesi özel kanunlar tarafından belirlenen suçlara bakmaktadır. Bu yönüyle birçok mahkeme gibi asliye ve ceza mahkemelerinden ayrılır. İcra ceza mahkemesi özel kanun tarafından belirlenen suçlara baktığı için şikayet süresi , hak düşürücü süreler ve zaman aşımı gibi durumlar mahkemenin kendi işleyişi içinde belirlenmektedir.

İcra Ceza Mahkemesi Hangi Suçlarla İlgilenir?

İcra ceza mahkemesinin ilgilendiği suçlar, kanunda icra ceza suçları olarak tanımlanır. Mahkemenin yetkili olduğu suçlar icra iflas kanununa aykırı olarak ortaya çıkan suçlardır. Mahkemenin davayı yargılarken kendine has usülleri olmasına rağmen icra iflas kanununda belirtilen maddeler mahkeme için temel oluşturmaktadır. İcra ceza mahkemesi tarafından yargılanan suçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Borçlunun borcunu ödememek için mal durumunu olduğundan az göstermesi
  • Ticari işletmelerde borç ödenebilecek durumdayken ödemenin yapılmaması
  • Herhangi bir taşınmazın kiracısı konumundaki kişilerin işlediği suçalar
  • İcra durumuna yönelik yalan mal beyanında bulunma
  • Konkordato işlemlerinde kişisel çıkar edinmeye çalışma

İcra Mahkemesinin Yargılama Süreci Nasıl İşlemektedir?

İcra mahkemesi sürecini başlatan şikayet, yazılı olarak yapılabileceği gibi sözlü olarak da yapılabilir. Şikayette bulunan kişi delillerini dilekçesinde ya da sözlü beyanında açıklamak durumundadır. Şikayet üzerine başlayan duruşma sürecine iki tarafta katılmak, en azından vekil göndermek durumundadır. Davacı olan taraf duruşmaya katılmaz ya da avukat göndermezse şikayet düşer. Duruşmada sanığa  savunma hakkı verilir. Sanık mahkeme boyunca soruşturmanın derinleştirilmesini sadece bir kez talep edebilmektedir. Karar duruşmasında ne tür bir cezanın verileceği mahkemenin insiyatifi olmakla beraber icra iflas kanunundaki maddelere göre belirlenmektedir. İcra ceza mahkemelerinde savcı bulunmaz. İcra ceza mahkemesi davaları özel kanunla düzenlendiği için başka ceza davalarıyla birleştirilemez.

İcra Ceza Mahkemesinde Şikayet Süresi Ne Kadardır?

İcra ceza mahkemesinde şikayet süresi, suçun gerçekleştiği ve öğrenildiği zamana göre iki şekilde tanımlanmaktadır. Suç öğrenildikten sonra şikayet süresi 3 aydır. İcra ceza mahkemesi suçun işlendiği tarihi göz önüne aldığında ise 1 yıl şikayet süresi bulunmaktadır. Suç işlendikten 1 yıl sonra öğrenildiği takdir de hemen şikayet edilmek istense de şikayet süresi bitmiş olduğundan şikayet reddedilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu