Genel

İcra Borcundan Kurtulmak Mümkün Mü?

İcra borcundan kurtulmak, hakkında icra takibi başlatılan kişinin gerçekten borçlu olmaması durumunda oldukça kolaydır. Hakkında icra takibi başlatılan kişi gerçekten borçluysa çok kolay olmasa da borçtan kurtulmak için seçenekleri mevcuttur. İcra borcundan kurtulmak için çeşitli aşamalarda itiraz, karşı dava açma ya da tazminat davası gibi seçeneklerden bahsedilebilir. Gerçekten borcu olan kişinin borca itiraz etmesi İcra Kanunu çerçevesinden bakıldığında önerilen bir seçenek değildir. Gerçekten borçlu olduğu halde itiraz eden kişi davanın aleyhine sonuçlanması durumunda mevcut borçtan daha fazla miktarda ödeme yapmak durumunda kalabilir.

Hakkında İcra Takibi Başlatılan Kişi Gerçekten Borçluysa Borçtan Nasıl Kurtulabilir?

Hakkında icra takibi başlatılan kişinin gereçekten borcu olduğu durumda, icra borcundan kurtulması çok kolay değildir. İcra borcundan kurtulmak için borcun ödenmesi gerekmektedir. İcra takibinin kaldırılması için borçlu kişinin alacaklıyı borcu ödeyeceğine dair ikna etmesi gerekir.  Alacaklın borcun ödeneceğine dair borçluya güvenmesi ya da taraflar arasında borcun ödeme koşulluarına dair bir sözleşme yapılırsa alacaklı icra takibinden vazgeçebilir. Bu durumda alacaklının icra takibinin geri çekilmesi için mahkemeye başvurması sonucu borçlu kişi icra borcundan kurtulmuş olur.

Borçlu kişi icra borcundan kurtulmak istiyor ama alacaklı ile ortak bir noktada buluşamıyorsa, ödeme emrini aldıktan sonra 7 gün içinde borca itiraz edebilir. Ancak alacaklının elinde borca dair delil niteliğinde belgeler varsa itiraz etmek icra borcundan kurtulmak için yeterli olmayabilir. Borçlu kişi borca olduğu gibi, alacaklının kendisinin aleyhine sunduğu belgelerdeki imzaya da itiraz edebilir. Borçlu kişinin söz konusu belgelerdeki imzanın kendisine ait olmadığını belirtmesi durumunda itiraz davası açılacaktır. Ama gerçekten borçlu olduğu için davayı kazanma ihtimali düşüktür.

Gerçekten Borçlu Kişi İtiraz Ettiği Konularda Haksız Bulunursa Sonuç Ne Olur?

Hakkında icra takibi başlatılan borçlu kişi, gerçekten borçlu olduğu halde itirazda bulunması durumunda bir takım yaptırımlarla karşılaşabilir. Borçlu kişinin itirazı nedeniyle başlayan mahkemeden, borçlu kişinin aleyhine karar çıkarsa borçlu kişi aşağıda belirtilen sonuçlarla karşılaşabilir.

  • Söz konusu borç mahkeme sürecinde çeşitli masrafların eklenmesiyle artacaktır.
  • Borçlu kişi davayı kaybettiği için icra sürecinde ortaya çıkacak harçları ödemek durumunda kalacaktır.
  • Alacaklı borcunu inkar etmesi sebebiyle borçlu kişiye, tazminat davası aç

Borcu Bulunmayan Kişi Hakkında İcra Takibi Çıkarılırsa İcra Borcundan Nasıl Kurtulabilir?

İcra takibi bazen gerçekten borçlu olmayan kişiler için de çıkarılabilmektedir. Elindeki bir fatura ya da seneti borcun belgesi olarak gören ve gerçekten alacaklı olmayan kişiler, sözde borçlular hakkında icra takibi çıkarabiliyor. Bu gibi durumlarda icra takibinden kurtulmak görece daha kolaydır. Gerçekten borcu olmayan kişiler, haklarında başlatılan icra takibinden kurtulmak için  aşağıda maddelenen yöntemlere başvurabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu