BirikimSgk - Ssk - Bağkur

2021 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

2021 İBB Sosyal Yardım Kartı, İstanbul’da ikamet eden dar gelirli vatandaşlara çeşitli gereksinimlerini karşılaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca veriliyor. İBB Kart ile alakalı olarak; 2021 İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu nereye yapılır? İBB Sosyal Yardım Kartı limiti ne kadar? Sosyal Yardım Kartı nasıl kullanılır? İBB Sosyal Yardım Kartı hangi marketlerde geçerli? İBB Sosyal Yardım Kartı limit sorgulama nasıl yapılır? kapanan İBB kartlar ne vakit açılacak? Şeklinde akıllara gelebilecek bütün soruların detaylı cevapları sizin için hazırlamış olduğumuz araştırma makalemizde.

2021 İBB Sosyal Yardım Kartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelere uzun senelerdir gıda ve nakdi yardım gibi sosyal yardım çalışmaları yürütmektedir. İBB sosyal yardımlar kapsamında dar gelirli vatandaşlara nakdi yardımın yanı sıra gıda yardımı uygulamasını 2006 senesine kadar koli dağıtımı olarak yürütüyordu. Bu yıldan itibaren gıda yardım kolisi uygulamasına son verilerek alışveriş kuponu uygulaması hayata geçirilmiştir. Takip eden 8 sene süresince dar gelirlilere alışveriş kuponu dağıtıldı. 2014 senesi itibariyle İstanbul Kart projesi dahilinde alışveriş kuponu uygulaması terk edilerek sosyal yardım kartı uygulaması başlatıldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara İBB Sosyal Yardım Kartı dağıtımı gerçekleştirdi. Sosyal yardım kartı sayesinde dar gelirli vatandaşlar gereksinimlerini kartlarına yüklenen bakiyeyle karşılama imkanına kavuşmuş oldu. Kart yardımıyla dar gelirli vatandaşlar her kişi için aynı yapılan yardım yerine, kendi gereksinimlerini kendileri tedarik etme imkanına kavuştu. Belediyeler tarafınca yapılmış olan yardım sosyal yardım kartı ile sınırlı değil elbette.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Veriliyor?

İBB kartına ilişkin genel detayları verdik. Şimdi ise İBB sosyal yardım kartı hangi vatandaşlara verilir mevzusuna değinmeye başlayalım. İBB sosyal yardım kartı almak için ilk önce İstanbul’da ikamet etmek gerekmektedir. İkinci koşul ise başvuran bireyin herhangi bir sağlık ve sosyal güvencesinin olmaması. Şu demek oluyor ki İstanbul’da ikamet edip, herhangi bir düzenli kazancı ve sosyal güvencesi olmayan dar gelirli yurttaşlarımız bu kartı almak için hak sahibidir.  Bunlara ilave olarak sosyal yardım kartını almak için muhtarlıktan fakirlik belgesi de alınması gerekmektedir. Fakirlik belgesi yalnızca sosyal yardım kartı alımında değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve başka kurumlar tarafınca yapılmakta olan yardımları alma noktasında da büyük yarar sağlıyor.

 

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda saydığımız koşulları taşıyan yurttaşlarımız İBB kart alabilmek için başvuru yapabilirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu iki türlü yapılabiliyor. İlk başvuru seçeneği telefonla başvurudur. 0 212 444 00 93 numaralı telefonu arayarak müracaat işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İkinci seçenek ise şahsen müracaat yapmak. Sosyal yardım kartı müracaatı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Kadın Koordinasyon Merkezine yapılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

 

2021 İBB sosyal yardım kartını alabilmek için yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden biriyle müracaatta bulunmak. Müracaat sırasında yanınızda muhtarlıktan alınmış fakirlik kağıdı olması gerekmektedir. Sosyal yardım kartı müracaatı işleminin tamamlanmasının ardından belediyenin konu ile alakalı ekipleri, müracaat yapan aileleri şahsen evinde ziyaret eder. Müracaat sayısının oldukça fazla olması nedeniyle ev ziyareti kimi zaman 8 -9 ayı bulabilmektedir. Bu ziyarette müracaat yapan ailenin gerçekten dar gelirli olup olmadığı, durumlarının yardım almaya uygun olup olmadığına dair araştırmaktadır.

 

Yapılmış olan araştırma sonucunda Değerlendirme Kurulu kartın verilip verilmeyeceğine dair karar veriyor. Ev ziyaretinin ardından 2 hafta içerisinde başvuranın cep telefonuna başvurunun onaylanıp onaylanmadığına dair kısa mesaj gelmektedir. Sosyal kartı müracaatı onaylanırsa kart 3 gün içerisinde belediye ekiplerince eve getirilerek teslim ediliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

2021 İBB kart ile alakalı olarak en fazla sorulan sorulardan bir tanesi de sosyal yardım kartı limiti ne kadar olduğu hiç şüphe yok ki. Sosyal yardım kartına ilk verildiğinde 200 Türk lirası yüklenir. İlk yükleme sonrasında ise kurulun vermiş olduğu karara bakılarak hak sahibinin kartına her ay 100 Türk lirası, 125 Türk lirası ya da 150 Türk lirası nakdi yardım yüklenir. Para her ayın birinde yatırılıyor. Bu yardım tek seferlik olmayıp sürekli olmaktadır. Yardımın yapıldığı süreçte belediye personelleri ara ara yeniden evi ziyaret edip o zamanki ihtiyaç durumu ile alakalı tespitler yaparlar. Bu araştırmalarda ailenin maddi durumunun düzelip düzelmediği ya da başka yardım ihtiyacı olup olmadığına bakmaktadırlar.

Sosyal Yardım Kartı Limiti için yukarıda verdiğimiz rakamlar 2019 senesi için geçerli olmaktadır. Sosyal yardım kartı limiti 2021 senesinde ne kadar olacağı mevzusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz bir resmi izahat yayımlamış değil. İBB sosyal yardım kartı limiti 2021 senesinde ne kadar olacak bir izahat yapıldığında güncel olarak internet sitemizden okuyucularımızla paylaşacağız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

 

İBB sosyal yardım kartları her sene Aralık ayı itibariyle denetim ve ihale dönemine giriyor. Denetim döneminde kart sahiplerinin kartı hala kullanabilecek koşulları taşıyıp taşımadığı araştırılıyor. Bu denetim dönemindeyken ayrıca ihale süreci de yapılıyor.İhalede yardım kartının hangi marketlerde geçerli olacağı da belli olmaktadır. Şu demek oluyor ki ibb sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler her sene değişkenlik göstermektedir. Son yapılmış olan ihaleye göre ibb kartın kullanılabildiği marketler güncel listesi altta yazılı olan gibidir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

 

İBB Sosyal Yardım Kartı Geçerli Olduğu Marketler Sıralaması:

  • KİM
  • ARAMAK
  • ÖĞRENCİ
  • MİGROS
  • CARREFOUR
  • ONUR MARKET
  • ÇERÇEVELER
  • MUTLU MERKEZ
  • ŞOK

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Özellikle her senenin sonunda okurlarımız bu mevzuda editörlerimizi adeta sual yağmuruna tutuyor. Her senenin Aralık ayında ibb kartın denetim süreci başlayıp ihalesi yenilenmektedir. Denetim sürecinde kart sahiplerinin ekonomik durumunun hala kartı kullanmaya uygun olup olmadığına bakılıyor. Geçtiğimiz sene bu denetim ve ihale süreci neredeyse 3 buçuk boyunca sürmüştü. Kart sahibi yurttaşlarımız bu uzun denetim sürecinde büyük problem yaşadı ve kartların tekrardan kullanıma açılmasını umutla beklediler.

Denetim süreci her sene olmaktadır ve kimi zaman geçtiğimiz sene olduğu gibi süreç oldukça uzayabilmektedir. Ama bu sene denetim sürecinin geçen sene gibi uzun olamayacağını biliyoruz. Zira geçtiğimiz sene kartların bu denli uzun süre kapalı kalmasının sebebi ihalenin tamamlanamamasıydı. Bu yıl geçtiğimiz senelerde olduğu gibi denetim sürecinin 2 ya da en fazla 3 haftada tamamlanacaktır. Kartların tekrardan kullanıma açılması ile alakalı olarak belediyeden bir izahat yapılması durumunda internet sitemizden anında siz okuyucularımızla paylaşacağız. Bu yüzden sitemizden takibini yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemi daha online olarak  E Devlet sistemi üstünden yapılamıyor. Ama bakiye sorgulama işlemini alışveriş yaptığınız her markette ya da İstanbul Kart dolum noktalarından yapmanız olanaklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu