Genel

Hukuki Kovuşturma Ne Demek?

Hukuki Kovuşturma kavramı, herhangi bir suçla ilgili hazırlanmış iddianamenin kabul edilmesiyle başkayıp mahkemenin nihai kararı vermesiyle biten süreç için kullanılır. Hukuki kovuşturma sadece ceza davalarında kullanılan ceza yasası kavramıdır.

Kovuşturma ve Soruşturma Arasındaki Farklar

Kovuşturma ve soruşturma süreçleri, suçluya cezanın uygulanması için birbirini tamamlayan süreçlerdir. Aralarındaki farklar aşağıdaki gibidir.

  • Soruşturma cumhuriyet savcıları tarafından yönetilir, kovuşturma ise mahkeme heyeti tarafından ilerletilir.
  • Soruşturma delil toplama aşamasıdır. Kovuşturma sürecinde toplanan veriler incelenir ve ceza kararı aşamasıdır.
  • Soruşturma aşamasında süpheli olan kişi kovuşturma aşamasına geçildiğinde sanık konumuna geç

Kovuşturma Sürecinin Aşamaları

Kovuşturma sürecinin başlaması için, cumhuriyet savcısı tarafından suçun ispatlanmasına yönelik yeterli delil bulunduğuna dair hazırlanan iddianamenin, mahkeme tarafından kabul edilmesi gerekir. İddianameyi inceleyen yetkili mahkemelerin davayı açmaya karar vermek için 15 gün ile sınırlandırılmış süreleri vardır. İddianamenin savcıya geri gönderilmemesi kabul edildiği anlamına gelmektedir. İddianame kabul edildiği takdir de ilk duruşmanın tarihi belirlenir ve yargı süreci başlar. İddianamenin kabul edilmesinden davanın karar bağlandığı zamana kadar olan süreç kovuşturma sürecidir. İddianamenin savcıya geri gönderilmesi mahkemenin davayı açmayı reddettiği anlamına gelmektedir. Savcı yeterli delil toplayamadığı durumda ise iddianame yazmaz bu da kovuşturmaya gerek olmadığı anlamına gelmektedir.

Kovuşturma Süreci Duruşma Aşaması

Duruşma, kovuşturma sürecinde delillerin incelendiği ve karara bağlandığı en önemli aşamadır. Hakim kendisine sunulan deliller doğrultusunda davayı karara bağlar. Özel bir durum söz konusu olmadığı sürece mahkemeler açıktır. Sanık konumundaki kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda duruşma kapalı olarak yapılır. Duruşmadaki delillerin tutarsız, yasaya aykırı bir şekilde elde edilmiş olması gibi sebeplerle dava reddedilebilir.

Kovuşturma Aşamasının Süresi

Kovuşturma aşamasının bitirilmesi için belirlenmiş bir zaman aralığı yoktur. Kovuşturma süreci  hakim mahkemeyi ne zaman karar bağlarsa o zaman biter. Mahkemenin karar bağlanma süresi davanın içeriğine ve sanığın suça karşı tutumuna göre değişebilmektedir. Hukuki kovuşturma sürecinin son aşaması olan karar duruşmasıdır. Kovuşturma süreci mahkemede uzlaşmacı tavırların sağlanması durumunda daha hızlı tamamlanır.

Kovuşturma Yetkisi Olan Mahkemeler

Kovuşturma yetkisi sadece ceza mahkemelerindeolmakla beraber, bu ceza mahkemeleri özel ve genel olarak ikiye ayrılmıştır. Hukuki kovuşturma yapan ceza mahkemeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu