Genel

Hükmün Ertelenmesi Ne Demektir?

Hükmün ertelenmesi mahkemenin hüküm verdiği suçun, belli sebeplerden dolayı ertelenmesi anlamına gelmektedir. Hükmün ertelenmesi genellikle hapis cezasında uygulanmaktadır. Mahkeme sanık için hapis cezası verdiyse bu ceza ertelense de hükümlü cezaevinde yatacaktır. Yani hükmün ertelenmesi cezanın içeriğinde bir değişikliğe sebep olmaz. Ancak belli şartların oluştuğu durumlarda hapis cezası yerine hükümlü denetimli olarak hapis dışında cezasının infazını yerine getirebilir. Sanığın hapis cezasının ertelenmesi için mahkeme heyetinin bir daha suç işlemeyeceğine dair kanaat getirmesi gerekir. Eğer denetimli serbestlik alan sanık bu süreçte iyilik halini devam ettirirse cezasını infaz etmiş olacaktır.

Hapis Cezası Hangi Şartlarda Ertelenir?

Hapis cezasında mahkeme tarafından erteleme kararı verilebilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Hapis cezasının süresi erteleme kararı verilebilecek kadar az olmalıdır. Hapis cezası 2 yıldan daha uzunsa erteleme kararı çıkarılamaz.
  • Sanık konumundaki kişinin bir daha suç işlemeyeceğine dair tavır ve hareketleriyle mahkeme heyetini ikna etmesi gerekir.
  • Sanığın daha önce mahkumiyetine karar verilen bir suç işlememiş olması gerekir. Sanığın kasten işlediği başka bir suç varsa hükmün ertelenmesi söz konusu olamaz.
  • Sanığın işlediği suçtan kaynaklı ortaya çıkan maddi zararı karşılaması gerekmektedir.

Hükümlünün Denetim Sürecindeki Yükümlülükleri Nelerdir?

Hükümlü kişinin denetim süresi ve yükümlülükleri, aldığı cezaya göre belirlenmektedir.Hükümlünün cezası ne olursa olsun 3 yıldan fazla denetim süresi olamaz. Bununla beraber denetim süresinin alt limiti ceza süresi kadardır. Kişinin hapis cezası 2 yıl ise 1 yıl denetim süresi verilemez. Denetim süreci iki şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilkinde hükümlüye hiçbir yükümlülük verilmez. Sadece süreci iyilik halinde devam ettirmesi beklenir. İkinci tür denetim sürecinde ise hükümlüden eğer mesleği yoksa bir meslek edinme programına girmesi, meslek varsa bir kamu kuruluşunda çalışması gibi taleplerde bulunulabilir. Hükmün ertelenmesi bu tür yükümlülüklerin hükümlü tarafından kabul edilmemesi durumunda gerçekleşmez.

Adli Para Cezası Ertelenebilir Mi?

Adli para cezası alan hükümlü, bu cezayı iki şekilde almış olabilir. Doğrudan para cezası verilebileceği gibi hapis cezası da adli para cezasına çevrilebilir. Her iki durumda da adli para cezası ertelenemez. Hükmün ertelenmesi adli para cezaları için geçerli değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu