Birikim

Hisse Senedi İnternet Bankacılığından Alınır mı?

İnternet bankacılığı ile hisse alımı yapılabilmesi için öncesinde gerçekleşmesi gereken birtakım işlemler vardır. Bu işlemler sırasıyla şu şekildedir:

  • Yatırımcı müşterisi olduğu bankalara şubeler aracılığı ile başvuru yapması koşuluyla internet bankacılığı açtırması gerekmektedir.
  • Açılan internet bankacılığı veya şubelere bizzat başvuru yapılarak borsa işlem platformunda yatırım hesabı açılması talebini iletmesi gerekir.
  • Borsada işlem yapabileceğine dair sözleşmenin imzalanmasının ardından internet bankacılığı ile hisse senedi alım satım işlemleri gerçekleşmektedir.

Hisse senedi hesabı açmak için uygulanan bu işlem sırası ile borsadaki yatırım işlemleri kolaylıkla halledilebilmektedir.

İnternet bankacılığından borsa işlemleri kolaylıkla yapılabilmekle birlikte hisseler için verdiğimiz hisse alım emirleri sıraya alınarak BİST’de girişi sağlanarak işlem sırası geldiğinde emir yerine getirilmiş olmaktadır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

hisse senedi nasil alinir

Hisse senedi alımı bankalardan yatırım hesabı açtırılmasının ardından yatırımcıların almak istedikleri şirket hisseleri ve miktarları sisteme girilerek “Alım emri” verilmiş olunmaktadır. Verilen emir bankaya verilen diğer emirler göz önünde bulundurularak işlem sırasına göre alım işlemleri gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Hisse senedi satışı işlemlerini gerçekleştirebilmek için yatırımcı iki yol izlemektedir. Yatırım sahibi sahip olduğu hisse senetlerini istediği fiyat düzeyine geldiği zaman internet bankacılığına girerek yatırım hesabı kısmından satacağı güncel fiyatı sisteme girerek bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu işlem sırasında ne kadar hisseyi satacağını da sisteme girerek hızlı bir satış işlemi gerçekleştirmiş olmaktadır.

Hisse Senedi Hangi Saat Aralıklarında Alınabilir?

Hisse alış emirleri için saat sınırlaması Borsa İstanbul’da işlem gören tüm hisseler belli saat aralığında yatırımcılar tarafında alımları gerçekleştirilmektedir. Borsa İstanbul’un açılış zili saat 10.00’da çalmaktadır. Her gün sabah 10’da açılan borsa akşam 17.00’a kadar işlem görmektedir. İnternet bankacılığından borsa işlemleri için verilen emirler BİST’ e girişleri gerçekleştirilerek emir sırasına göre işlem görmektedir. Hisse alım ve satım işlemleri hafta sonu işleme konulmamaktadır.

Hisse Senedi Alım Satım Ücreti Ne Kadar?

Hisse senedi komisyon ücretleri sabit olmamakla birlikte bankalar tarafından genellikle her alım satım işlemi için 2/1000 oranında minimum işlem ücreti alınmaktadır. Bu ücret her alış veya satış işlemi için geçerli olmakla birlikte gerçekleştirilen hisse senedi alım değerine göre değişiklik kazanmaktadır.

Hisse Gelirlerinde Vergi Kesintisi Ne Kadar?

hisse gelirlerinde vergi kesintisi

Hisse getirisinden vergi kesintisi yapılmamaktadır. Hisse senetlerinin değerlenmesi sonucu elde edilen getiri üzerine sabotaj vergisi uygulanmamaktadır. Bu durum Menkul Kıymetler Piyasası’na yatırımcı çekmek için oldukça önemli bir durumdur. Hisse senetleri üzerine alınan tek ücret alım satımdaki işlem ücretidir.

İnternet bankacılığından borsa işlemleri yapmanın avantajları arasında yer alan daha birçok finansal hizmetler bankalar tarafından yatırımcıya sunulmaktadır. Normal şartlarda borsa verileri televizyon kanallarına ve banka listelerinde 15 dakika geç gelmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için bazı bankalar müşterilerine “Sanal borsa” hizmetlerini sözleşmeler yapılarak aylık ücretsiz canlı borsa takibini mümkün kılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu