Birikim

Hisse Senedi Alım Satım ve Borsada İşlem Nasıl Oluyor?

Hisse senedi alım satım işlemi borsaya bağlı olarak gelişen portföye yatırılan paradan kar elde etme amacı güder. Hisse senedi alım satım borsanın ticari yönünü gösterir.

Hisse Senedi Alım Satımı

Hisse senedi alım satım ticareti borsa ile alakalı bir durumdur. Borsada hisse senedi alım satımı yapılmadan önce piyasaların iyi bilinmesi gerekir. Piyasalar risk seviyesi düşük yatırım araçları olarak görülse de bu alana yönelik bilgi sahibi olmak avantaj sağlar. Hisse senedi alım satımı borsada en uygun ve doğru noktada yatırılan parayı kapsar. Daha sonra hisse senetlerinin yükselip yükselmediği dijital ortamdan takip edilerek kar çizelgesi görülebilir. Borsa içinde fiyatlar arz ve talep dengesine göre gelişim gösterir. Yani bir hisseye yönelik talip artarsa o hissenin fiyatı artar. Borsada işlemler bu tür arz ve talep dengesi etrafında gelişim gösterir.

》》  Bankalardan Gram Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse Senedi Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse senedi alım satım ticaretine yönelik dikkat edilecek konular özellikle bu alana yönelik yatırım yapacakları ilgilendirmektedir. Dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Bu alanlara girmeden önce piyasanın iyi bilinmesi gerekir.
  • Güvenilir bir aracı kurum ile hisse senedi açılmalıdır.
  • Hisse senedinin portföye eklenmeden önce detaylıca incelenmelidir.
  • Alım emri en doğru ve en uygun noktada verilmelidir.
  • Portföyü izlemeyi bırakmamak gerekir.
  • Arz ve talep işlemlerinin neye göre arttığını öğrenmek gerekir.
  • Borsada yükseleceği öngörülen bir hisse senedine yatırım yapılmalıdır.

Borsada Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır?

Borsa senedi alım satım işlemi için ilk olarak resmi bir yatırımcı olunması gerekir. Hisse senedi alım satım işleminde resmi yatırımcılar daha fazla bu alana yoğunlaşan kişiler olarak görülür. Daha sonra kendinize uygun bir aracı kurum seçip hesap açmalısınız. Borsaya ne kadar para limiti ile girmek istediğinizi kararlaştırmalısınız. Neye yatırım yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Yatırım hesabınıza paranızın yatırım işlemini yaptıktan sonra alım satım işlemine geçebilirsiniz. Alım satım işlemini yaparken ise arz ve talep dengesine göre değerlendirip yapmalısınız. Ayrıca bir gün içinde sık sık piyasaları kontrol etmelisiniz.

》》  Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmak

Borsada İşlem

Borsada işlem politikası her yatırımcıya yönelik özel olarak gelişir. Burada yatırımlar konjoktüre alım-satım, uzun ve kısa vadeli alım-satım, açığa alım-satım ve maldan mala geçme yolları ile borsada işlem görülür. Bunların içinde en karlı olanı uzun vadeli yatırımdır. Borsada ortaya çıkan % 10 civarında fiyat değişimi ile uzun vadeli bir yatırımcı daha çok kar elde eder. Alım ve satım emri gerçekleştikten 2 gün sonra emirlerin yükümlülüğü yerine getirilir. Bu işlem yükümlülüğü ise Takasbank eşliğinde yapılır. Hisse sentleri ve paralar Takasbank’ta saklanır. Takasbank tarafından hisse senetleri, alım yapan kişinin hesabına transfer edilirken para da satış yapan kişinin hesabına yatırılır. Hisse senedi alım satım işlemi böylece gerçekleşmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu