Sgk - Ssk - Bağkur

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Heyet raporu almak istemekte olan vatandaşların ilk olarak tam teşekküllü ve TC Sağlık Bakanlığı tarafınca onaylanmış bir hastanede muayene olmaları gerekiyor. Heyet raporu almak için birçok bölüme gidilmesi ve bu bölümlerde muayene olunması gerekiyor.

 

Heyet raporu almak için belli miktarda bir paranın hastaneye yatırılması gerekiyor. Ödeme işlemi sonrasında muayeneler başlatılır. Her hastanede bulunmakta olan ve bulunması mecburi olan heyet tarafınca rapor hazırlanarak, kişiye teslim edilir. Heyet rapor ücretleri her sene yükseliş göstermektedir. 2020 senesinde da artış gösteren heyet raporlarının ücretleri her sene değişkenlik göstermektedir. Ayrıca tedavi olunan hastaneye göre de heyet rapor ücretleri artabilir veya azalabilir.

Heyet Raporu Nedir?

Heyet raporu herhangi bir hastanede yer alan ve temel sağlık problemleri ile ilgilenen bölümlere gidilerek tedavi olunmasıdır. Tek bir bölümden alınmış olan raporu değil muayene olunan bütün bölümlere ait raporun genel adı heyet raporu olarak adlandırılır.

 

Heyet raporu kurum ve kuruluşlar tarafınca işe başlama esnasında talep edilebilen bir sağlık raporudur. Heyet raporu alan bir şahısın neredeyse 7 – 8 tane bölüme giderek tedavisi olması gerekiyor. Tedavi olunan bütün bölümlerin raporlarının tek bir rapor haline getirilebilmesi ve kurul tarafınca onaylanmasına heyet raporu denilmektedir.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporu nasıl alınır sorusu uzun senelerdir sorulan bir sorudur ve heyet raporu tam teşekküllü hastanelerden alınan bir rapor çeşididir. Rapor alınacak olan olan hastanenin tam teşekküllü olmasının bununla beraber TC Sağlık Bakanlığı tarafınca onaylanmış olması gerekiyor.

Heyet raporu alacak kişiden, bir matbu dilekçe doldurulması istenmektedir.

Bu dilekçede sizden istenilen bilgiler ;

 • Ad ve soyad
 • Heyet raporu alacak şahısın iletişim bilgileri
 • Raporun talep edilme sebebi (Ayrıntılı bir biçimde yazmanız gerekecek)
 • Heyet raporu alacak şahısın var ise eğer sağlıkla ilgili özel durumu yazılmalı

Hastanelerde yer alan heyet tarafınca rapor onaylandıktan ve rapor ücreti yatırıldıktan sonra heyet raporunu şahıs teslim alabilir. Heyet raporu alabilmek için belli bir ücretin ödenmesi gerekiyor. Bu ödeme işleminin ardından şahıs heyet raporu alabilmek için tedavi olabilir ve son aşamada ise rapora ulaşabilir.

Heyet Raporu İçin Tedavi Olunan Bölümler

Heyet raporu alabilmek için hastanelerde yer alan birçok bölüme gidilmesi gerekiyor. Bu bölümlere tedavi olunması sonrasında bütün raporlar tek bir rapora dönüştürülür. Bu rapora ise sağlık raporu veya heyet raporu adı verilmektedir.

Heyet raporu için tedavi olunması gereken bölümler ise şöyle sıralanabilir;

 • İç hastalıklar bölümü
 • Kulak, burun, boğaz bölümü (KBB)
 • Nöroloji bölümü
 • Genel cerrahi bölümü
 • Göz bölümü
 • Ruh sağlığı bölümü başta olmak suretiyle temelde 6 bölüme tedavi olunmaktadır. Kimi hastanelerde bu bölüm sayısı artmakta veya azalmaktadır. Ancak isimler değişse dahi raporda yer alan bölümler genellikle aynı kalır.

Heyet Raporuna Neden Heyet Raporu Denir?

Sağlık raporuna heyet raporu denilmesinin nedeni bir heyet ekibi tarafınca verildiği için rapora heyet raporu adı verilmiştir. Her hastanede bulunması mecburi olan bir heyet takımı yer almıştır. Sağlık raporları ve diğer işlemler için bu heyetin onayı olması gerekiyor. Ancak verilecek olan sağlık raporu için yalnızca heyetin imzası ve onayı yeterli olmamaktadır.

Hastanede bulunan baş doktor tarafınca onaylanması gerekiyor. Şayet baş doktor rapor esnasında orada değilse yetki baş doktor yardımcısına geçmektedir. Heyeti oluşturan ekipte her bölümden bir adet uzman hekim yer almıştır. Raporların ve başka işlemlerin daha objektif ilerleyebilmesi için her bölümden 1 şahıs ile sınırlama yapılmıştır. Kimi hastanelerde heyet üye sayısı 7 veya 8 şahıs iken kimi yerlerde bu sayı 3 veya 4 uzman hekim ile sınırlandırılmıştır.

Heyet Raporu Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Heyet raporu için hangi hastaneye gideceğine karar veren vatandaşın, hastaneye gitmesi sonrasında yazılı müracaatta bulunması gerekiyor. Çok kısa bir şekilde heyet raporu istediğini ve hangi nedenle istediğini belirleten bir dilekçe yazması gerekmektedir. Heyet raporu için dilekçe yazılması sonrasında hastanenin muhasebe bölümüne veya dilekçenin teslim edilmiş olduğu bölüme heyet raporu için ödeme yapılması gerekiyor.

Kimi hastaneler dilekçe yerine form vermektedir ve kişiden bu formu doldurmasını talep edilmektedir. Dilekçe yerine geçen bu formlar vasıtasıyla da müracaat yapılabilmektedir. Okul için heyet raporu almak istemiş olan öğrencilerin de müracaat aşamasında aynı adımları takip etmesi gerekiyor.

2020 Heyet Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Heyet raporu ücreti senesinde da artış göstermiştir ve her sene artış göstererek devam etmektedir. Heyet raporu TC Devlet Hastaneleri için ayrı ücretlendirilmektedir. Özel hastanelerin heyet raporu ücretlendirmesi ise kendi koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Özel Hastanelerin Heyet Raporu Paraları ;

 • Özel hastenelerde heyet raporu 100 Türk Lirası ile 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Devlet Hastanelerinin Heyet Raporu Ücretleri ;

 • Devlet hastanelerinde heyet raporu ücreti 100 Türk Lirası İle 150 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir.

Heyet Raporu Ücretini Etkileyen Öteki Faktörler ;

 • Giriş parası,
 • Tedavi parası,
 • Evrak parası

şeklinde ek ücretleri de hastanelerin talep etme hakları mevcuttur. Özel hastaneler ise bütün ücretleri de dahil ederek heyet raporu ücretini belirlenir. Heyet raporu ücretleri her yıl değişmekte olup güncel faiz, döviz ve vergi oranları göz önünde bulundurularak düzenli bir yükseliş olmaktadır.

Heyet Raporu Kaç Gün İçinde Alınır?

Heyet raporu kaç günde alınır sorusu çok merak edilmekte olan sorulardan bir tanesidir. Heyet raporu heyetin durumuna bağlı olmak suretiyle en fazla 7 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. Şayet devlet hastaneleri vasıtasıyla ile heyet raporu alınacak ise bu süre 3 ila 4 iş günü arasında farklılık göstermekte ve bekleme süresi düşmektedir.

Heyet raporları hastanelerden öğleden sonra teslim alınabilen bir rapor çeşidi olup, raporun oluşumunda oldukça fazla beklenmemektedir. Resmi süre 7 iş günü olarak belirtilmiş olsa bile en az 3 gün içerisinde raporunuz hazır hale gelmektedir.

Heyet Raporu Ne İçin İstenmektedir?

Heyet raporu genel olarak yeni işe başlarken talep ediliyor.Heyet raporunu istemiş olan birçok kurum ve kuruluş bulunuyor.

Bunları şu şekilde sıralamak olanaklıdır;

 • Askerlikten muaf olma işlemi için heyet raporu istenir.
 • Yeni bir işe başlarken sağlık raporu istenir.
 • Yurt dışına çıkış için istenir.
 • İş yerinden mecburi izin alınması gereken durumlar için iş yeri tarafınca heyet raporu talebinde bulunulabilir.
 • Engellilik durumları için heyet raporu istenir.
 • Devamlı ilaç kullanmak mecburiyetinde olan kimseler için heyet raporu zorunlu tutulabilir.
 • İşitme engelliler için heyet raporu istenir.
 • Uzun süreli dinlenme gerektiren hastalıklar için ve bu dinlenme süresi nedeni ile kurum tarafınca heyet raporu istenir.
 • Protez durumları için heyet tarafınca onaylanan sağlık raporu istenir.

Heyet Raporu Alabilmek İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Heyet raporu alabilmek için müracaat yapıldığında bir takım belgeler istenmektedir. Hastaneler tarafınca istenen bu belgeler her yerde geçerli olan ve değişmemekte olan evraklardır. Heyet raporu için istenen belgeler ve müracaat formu veya dilekçesi ile heyet raporu için hastaneye müracaat yapılabilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi için ücretin de müracaat sırasında yatırılması ve makbuzunun alınması gerekiyor.

Heyet raporu alabilmek için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • TC kimliği ve kimlik fotokopisi
 • 4 tane vesikalık fotoğraf istenmektedir ancak kimi hastaneler 2 tane vesikalığı yeterli bulabilmektedir.

Heyet raporu alabilmek için yazılan müracaat dilekçesi veya hastane tarafınca verilmiş olan heyet raporu müracaat formunun aslı ile beraber müracaat yapılması gerekiyor.

Heyet Raporu Süresi Ne Kadar ?

Heyet raporunun süresi, hastanın durumuna bakılarak farklılık göstermektedir. Verilecek olan heyet raporunun üzerinde geçici süreyle ibaresi yer almıştır. Şayet bu ibare ile bir rapor verilmesi durumunda bir daha ki kontrol süreniz de rapor da yazılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu