Hukuk

Hesap Kat İhtarı Ne Demek?

Hesap kat ihtarı ödemenin zamanında alınamaması gibi durumlarda, borçluya ödemenin  hukuki yollardan  tahsil edileceğine dair belge gönderilmesi olarak tanımlanır. Ödemenin tahsilatının yapılmasının zorlaşması tarafından çesitli finansal firmalar ve bankalar tarafından borçluya hesap kat ihtarı gönderilir. Bu ihtar belirlenen süreç içinde ödemenin yapılmaması durumunca icra takibine başlanacağının haberi niteliğindedir. Hesap kat ihtarındaki en önemli nokta borcun tamamının yasal yollardan alınacak olmasıdır. Bu durumda borcun bir kısmı daha önce ödenmiş olsa bile ihtardan sonra ödenmezse işlem borcun tamamı üzerinden gerçekleştirilir.

Hesap Kat İhbarı Göndermek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

hesap kat ihbari gondermek icin gerekli sartlar

Hesap kat ihtarı göndermek isteyen banka ya da finansal şirketlerin, öncesinde yerine getirmesi gereken bir takım yükümlülükler bulunmaktadır. Söz konusu alacaklı taraf borcu tahsil edemediği her durum için hesap kat ihbarnamesi gönderemez. Hesap kat ihtarı göndermek için gerekli şartlar şu şekildedir.

  • Hesap kat ihtarı gönderilmesi için, borçlu kişiye öncesinde borcun vadesinin dolduğuyla ilgili bilgilendirilme yapılması zorunludur. Vadenin dolduğuna dair herhangi bir ihbarname gönderilmeden hesap kat ihtarı yapılamaz.
  • Hesap kat ihtarı sadece banka ve finansal şirketler tarafından gö

Hesap kat ihtarının sonuç alması için borçluyla yapılan sözleşmenin içeriği önmeli bir noktadır.

Hesap Kat İhtarı İtiraz Süresi Ne Kadar?

Hesap kat ihtarına itiraz süresi, 8 gün olarak belirlenmiştir. Borcunu ödemediği gerekçesiyle ihtar alan kişi ihtar eline geçtikten sonraki 8 gün içerisinde mahkemeye itirazda bulunabilir. Hesap kat ihtarı almış kişi borcu olduğunu reddettiği durumda karşı dava açma hakkına da sahiptir. Hesap kat ihtarına itiraz edildiği durumda mahkemenin reddetme hakkı bulunmamaktadır. İtiraz edilmesi halinde mahkeme söz konusu borca dair belgeleri incelemek durumundadır. Mahkeme tarafından söz konusu belgeler bilirkişiye yönlendirilir. Bilirkişinin incelemeleri sonucunda belgelerin niteliğine karar verilir. Borcun ödenmediği kanıtlanır durumdaysa icra takibi başlatılabilir.

Hesap Kat İhtarına İtiraz Edilmezse Süreç Ne Şekilde Devam Eder?

hesap kat ihtari itiraz

Hesap kat ihtarına itiraz edilmemesi durumunda borçlu konumundaki kişi borcunu kabul etmiş sayılmaktadır. İtiraz edilmediği durumda alacaklı kişinin ödenmeyen borca dair herhangi bir ispat göstermesi beklenmez. Kişinin borcu kabul etmesi durumunda alacaklı olan taraf borcun tamamını tahsil edebilir. Hesap kat ihtarı borcun tahsil edilmesinde son aşamalardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu