Birikim

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2021 (Güncel Liste)

2021 senesinde hangi bankalar hesap işletim ücreti almıyor. Bankaların en büyük gelir kalemlerinden birisi faiz kazançları iken, bu kazançları haricinde da bir takım gelir kalemleri bulunmaktadır. Bu gelirlere genel itibariyle faiz dışı gelirler adı verilirken, bankalar bu gelirlerden oldukça önemli rakamlarda kazançlar sağlamaktadır. Bu gelirlere örnek olarak; kredi kartı aidatı, hesap işletim tutarı, işlem tutarı, vs. şeklinde bir takım kazançları örnek gösterebiliriz. Tüketiciler olarak bu tutarları ödemeyi pek sevmesek de; bankalar bu mevzuda tabiri caizse burunlarından kıl aldırmamaktadır.

Devlet bu mevzuda bir yasak getirse bile hukuki boşluklardan yararlanarak yeniden bu paraları öğrenim etmeye devam etmektedir. Bir takım bankalar ise; dönemsel olarak bu paraları almayabiliyorken, bazıları ise bir takım koşullar altında bu kesintiden vazgeçebilmektedir. Şimdi sizlere bu makalemizde 2021 senesinde hangi bankalar hesap işletim tutarı almıyor özetlemek gerekirse sizlere izah etmeye çalışacağız.

 

Hesap işletim ücreti almayan bankalara genel itibariyle baktığımızda genelde; dijital bankacılık platformu olan bankaların ve yeniden katılım bankalarının ağırlıkta bulunduğunu görmekteyiz.

 

Hesap İşletim Tutarı Almayan Bankalar

Enpara

QNB Finansbank tarafınca geliştirilen Enpara.com dijital bankacılık piyasasına giriş meydana getiren ilk bankalardan birisi olurken, bankacılık ile alakalı çoğu işlem için tutar arz etmemektedir. Bunlardan birisi de hesap işletim ücretidir.

SeninBankan

Katılım Bankaları içinde dijital bankacılık piyasasına ilk giriş meydana getiren banka olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, müşterilerinden hesap işletim tutarı arz etmeyen bankalardan bir tanesidir.

Mühim!  Vadesiz Hesap Açma

Yapı Kredi Nuvo

Hesap işletim tutarı almayan bankalara genel anlamda göz attığımızda dijital bankacılık hizmeti veren bankaların olduğunu görmekteyiz. Bu bankalardan bir tanesi de Yapı Kredi Nuvo dijital bankacılıktır. Yapı Kredi Nuvo müşterilerinden senelik veya aylık olarak herhangi bir hesap işletim tutarı arz etmemektedir.

 

CEPTETEB

Şayet CEPTETEB müşterisiyseniz siz de senelik olarak ödenmekte olan hesap işletim ücretinden muafsınız anlamına gelir. CEPTETEB müşterisi olmak için web sitesine girmeniz veya App Store ile Play Store ‘dan mobil uygulamasını indirmeniz yeterli olacaktır.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Katılım bankalarının hesap işletim tutarı mevzusunda sanki birazcık daha esnek davrandığını söyleyebiliriz. Albaraka Türk Katılım Bankası müşterilerinden senelik hesap işletim tutarı almamaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Yeniden ülkemizin mühim katılım bankalarından birisi olan Türkiye Finans Katılım Bankası ‘nda da hesap işletim tutarı alınmadığını görmekteyiz.

Aylık ücret Ödemesi Icra eden Bankalarda Vaziyet Başka

İster işçi olsun isterse de devlet memuru olsun; aylık olarak aylıklarını aldıkları bankalar ile alakalı de vaziyet farklılık gösterebilmektedir. Aylık ücret ödemesi meydana getirecek iş yeri ile banka içinde bu mevzuda bir antak kalma yapılmakta, bankalar da bu aylık ücret ödemelerini yaptıkları çalışanlardan hesap işletim tutarı almayabilmektedir. Hesap işletim tutarı alınmamasının bununla beraber; EFT ve havale işlemlerinde tutar alınmaması, senelik promosyon ödemesi, kredi kartı aidatı alınmaması, vs. şeklinde daha çoğu değişik anlaşmalarda olabilir. Bu sebeple bu ücretlerin bankalar tarafınca alınıp alınmaması tamamıyla ikili anlaşmalara nazaran belirlenmektedir. Ama genel itibariyle aylık ücret müşterilerinden bankalar hesap işletim tutarı almamaktadır.

Mühim!  Banka Hesabı Açmanın Yararları Nedir?

Hesap İşletim Tutarının İadesi Olanaklı mü?

Bu mevzu daha evvelde birkaç kez gündeme gelmiş, bankaların bu tutarları almaması için çeşitli tedbirler alınmıştı. Ama bankalar değişik adlar altında bu paraları öğrenim etmeye devam etmiştir. Aslına bakacak olursak; bankaların vermiş olduğu hizmete karşılık olarak senelik 80 ile 180 Türk lirası içinde değişen hesap işletim tutarı arz etmesi konusunu da hakkaniyet terazisinde tarttığımızda; makul rakamların adil olabileceğini söyleyebiliriz. Doğal ki bu hiçbir süre tüketicinin sırtına binilmesi ve kenara koyduğu paranın bir kısmının da kesilmesini meşru hale getirmeyecektir. Bu mevzuda da bir denge gözetilmesi yararlı olacaktır. Kesilen Hesap işletim tutarının iadesi için ise hukuki yollara başvurmak gerekiyor. Doğal ki tüketiciler 150 Türk lirası ‘lik iade için daha çok harcama ettiklerini düşünerek pek bu yolu tercih etmiyor.

Öğrencilerde Bu Mevzuda Talihli

Bankaların öğrencilere karşı hesap işletim tutarı mevzusunda daha duyarlı davrandığını da yeri gelmişken belirtelim. Şayet öğrenciyseniz ve hesabınıza hesap işletim tutarı kesildiyse, kesintiyi meydana getiren bankaya talebe belgenizle başvurabilirsiniz. Geneli banka yapmış olduğu kesintiyi size iade edecektir. Ayrıca bu mevzuda kısa bir dilekçe dahi hazırlayabilirsiniz.

Hesaptan Hesap İşletim Tutarı Kesilmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Şayet bankanız hesap işletim tutarı almayan bankalar içinde değil ise; ve bankanızı da değişiklik yapmak istemiyorsanız, bu durumda çalıştığınız bankanın sizden hesap işletim tutarı almaması için bir takım şekilleri kullanabilirsiniz. Buna örnek olarak; adınıza kayıtlı veya değil fark etmeksizin birkaç satmaca ile alakalı otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Yeniden kredi kartı ödemelerinizi otomatik talimata verebilirsiniz. Yeniden bankalar vadeli mevduat hesaplarından da hesap işletim tutarı almamaktadır. Bu mevzu ile alakalı kesin bilgiyi öğrenmek için kendi bankanız ile irtibata geçebilirsiniz. Bunun için şubeye gitmek yerine bankanızın alıcı hizmetleri numarasını da arayabilirsiniz. Ayrıca tanıdık bir bankacınız var ise; bu kişiden bilgi almak en doğrusu olacaktır.

Mühim!  En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar – [GÜNCEL]

En Düşük Hesap İşletim Tutarı Alan Bankalar

Şayet yukarıda belirtmiş olduğumuz hesap işletim tutarı almayan bankalardan herhangi birisi ile çalışma imkanınız yoksa; en azından en az hesap işletim tutarı alan bankalara yönelebilirsiniz. Şimdi size birkaç örnek banka adı verelim.

Halk Bankası

Senelik hesap işletim tutarı 78 Türk lirası ‘dir. 12 aylık eşit taksitler durumunda kesinti yapılmaktadır.

Vakıfbank

Her ay 8 Türk lirası olarak toplamda 96 Türk lirası hesap işletim tutarı kesintisi yapılmaktadır.

Ziraat Bankası

3 ayda bir olarak kesilen hesap işletim tutarı senelik olarak toplamda 80 Türk lirası ‘dir.

Odeabank

1 yıl için alınan hesap işletim tutarı 96 Türk lirası ‘dir. 4 taksitte öğrenim edilir.

Burgan Bank

Senelik hesap işletim tutarı 91,20 Türk lirası olup, aylık olarak 12 eşik taksitte kesilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu