Sgk - Ssk - Bağkur

Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Maaşları ve Şartları 2021

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri de Hasta Kabul Sekreterliği olmaktadır. Bu kimseler devlet hastanelerinde çalışabilecekleri gibi özel hastanelerde de çalışabilmektedir. Üniversitede çeşitli bölümleri olmakla beraber sertifika alınarak da bu meslek icra edilebiliyor. Merak edenler için, sertifikanın nasıl alınacağını, aylık maaşları, çalışma saatlerini anlatarak meslek tanıtımı yapacağız. yazımızda konu ile alakalı merak ettiğiniz bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Hasta Kabul Sekreterliği

Hasta kabul sekreterleri bir çeşit eski uygulama şekli ile tıbbi sekreter görevi görmektedirler. Hastaların kimlik bilgilerini edinerek muayene olmak istedikleri bölümlere sistem üstünden girişini yapmaktadırlar. Ama görevleri bununla sınırlı olmamaktadır. Son dönemlerde sosyal medyada dahi hasta kabul sekreteri olmak ister misiniz şeklinde ilanlara rastlamışsınızdır. Üniversitelerin 2 senelik tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, hasta kabul programlarından mezun olanların istihdam edilmekte olduğu alanlarda bundan sonra mezuniyet koşulu aranmıyor. Üniversite onaylı sertifikalar ile de sektöre girmek olanaklı oluyor. Özel ve devlet kurumlarından alınmış olan sertifikalar da geçerli olmaktadır. Hatta uzaktan eğitim veren birçok şirket de sertifika verebilmektedir.

Meslek Tanımı ve Görevler

Özel veya devlet herhangi bir hastaneye gittiğimizde randevumuz olsa bile giriş yaptırmamız gerektiğini çoğumuz biliyoruz. İşte bu girişleri yapanlar hasta kabul sekreteri olarak adlandırılmaktadır. Artık her birimin değil her hekimin ayrı sekreteri bulunmaktadır. O doktora bağlı olan hastalar ile alakalı bütün işlemler bu personeller tarafınca yapılmaktadır. Görevleri;

 • Bu mesleği barkod vermek olarak adlandıranlar vardır. Ama hasta kabul sekreterlerinin tek görevi hasta girişlerini yapmak değildir. Bütün belge ve doküman işleri kendilerine aittir.
 • Form doldurmak, kayıt yapmak ve belgeleri alakalı oldukları birimlere göndermek
 • Lazım malzemeleri tedarik etmek
 • Hastanede yatmakta olan hasta sayılarını bildirmek
 • Hasta yakınlarını ve refakatçileri kurallara ilişkin bilgilendirmek
 • İşi biten dosyaları arşiv bölümüne göndermek
 • Hasta çıkışlarını yaparak lazım belgeleri teslim etmek
 • Hasta kabul bölümündeki yazışmaları yapmak
 • Doğum tutanağı ve ölüm belgelerini hazırlayarak alakalı birimlere göndermek
 • Yatışı verilmiş olan hastanın dosyasını düzenlemek
 • Hasta kabul için kullanılacak olan malzemeleri gerekli yazışmalar yolu ile alakalı birimden talep etmek
 • Bölümde bulunmakta olan demirbaş eşyalar ile alakalı yazışmaları yapmak
 • Hastanın girişi, çıkışı ile alakalı kayıtlar yapmak
 • Sosyo- ekonomik yönden yetersiz olan hastaları alakalı birimi göndermek gibi görevleri bulunmaktadır.

Meslek İçin Aranan Koşullar

Kurslar mesleki bilgi elde etmek istemekte olan, kendilerine iş istihdamı arayan, bu alanda çalışmak istemiş olan veya başka bir sektörde çalışarak bu alana yönelmek isteyen kişilerin başvurabilmelerine imkan tanımaktadır. Aslına bakarsak meslek için iki alanda da bilgi olarak yetkin olmak gerekiyor. Tıbbi terimlere aşina olmak ve teorik bilginin yanı sıra sekreterlik mesleğinin gerektirdiği bilgi birikimi ve beceriye de sahip olmak gerekiyor. Gelişmeleri yakından izlemek ve kendinizi devamlı olarak güncel tutmanızı gerektiren bir meslek kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıbbi dokümanlar ayakta veya yatarak tedavi şekillerinin hepsinde kullanılmaktadır. Hatta tıp sektöründe çalışan her insanın tıbbi terimleri bilmesi gerekiyor. Bu yüzden kurslar bu bilgilerin alt yapısının oluşturulmasını sağlamaktadır. Tercih nedeni olması biraz da herhangi bir şarta bağlı kılınmaması sebebiyledir. Belirtmek gerekmektedir ki hasta kabul sekreterliği için herhangi bir mezuniyet durumu gerekmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti. sınırlarında ikamet eden her kişi bu kurslara katılabilir, sertifika alabilir ve mesleğe başlayabilir. İhtiyaç duyulan eğitim seviyesi en düşük ilk öğretimdir. Kısaca okur yazar olmak yeterli olacaktır.

Ama yine de temel olarak şu koşulların belirtilmesinde yarar var;

 • Kapalı ortamda çalışabileceğiniz için bu çalışma ortamını göze almanız gerekmektedir.
 • Tüm gün hastalar ile diyalog kuracağınız için sabırlı olmanız gerekmektedir.
 • Görme ve işitme organları, el ve parmaklarınızın sağlam olması gerekmektedir.
 • Belge vb. işler yapılacağı için düzenli olmanız gerekmektedir. Hatta bir doktora bağlı olarak çalışacağınız için anlama kabiliyetinizin olması gerekmektedir. Aslında teorik bilgi tam da bu kısımda devreye giriyor.

Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur?

Çalışmak isteyeceğiniz yer her neresi olursa olsun aranan tek koşul Hasta Kabul Sekreteri sertifikasına sahip olmanızdır. Bu sertifikayı aşağıda belirtmiş olduğumuz şekillerde edinebilirsiniz;

Üniversite onaylı sertifikalar alabilmek; Türkiye çapında çoğu üniversitenin UZEM şu demek oluyor ki uzaktan eğitim merkezleri tarafınca kurslar verilmekte ve bu kurs sonrası yeterli görülmüş öğrencilere sertifikaları teslim edilmektedir. Ama bu eğitim programları genel anlamda ücretli olacaktır. Örneğin Sakarya Üniversitesi’ nin kursu 1 aylıktır ve 350 Türk lirası’ dir. Zaten kurslar genel anlamda kısa süreli olacağından parası gayet normaldir. Uzaktan eğitim sistemine bütün ders dokümanları yüklenmiştir. Ilk olarak sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme gün içerisinde istediğiniz saatte giriş yapabilir ders notlarını inceleyebilir ve konu anlatımı videolarına ulaşabilirsiniz.

Özel eğitim kurumlarından sertifika almak; İnternet üzerinden sertifika programı açan tüm kurslara müracaat yapabilirsiniz. Elbette bir bedel karşılığında. Genel olarak özel kursların süresi de 1 ay oluyor. Hatta kurslara kesin kayıt yaptırmadan öncesinde size eğitim verecek kimselere ilişkin bilgi almanız gerekmektedir. Çünkü bu kimseler genelde doktorlardan oluşuyor. Eğer kurs hocanız bir hekim olmayacaksa o kursa boşuna kayıt yaptırmayın. Hatta özel kurumlardan alacağınız sertifikaların yurt dışında da geçerliliğinin olması size artı avantaj sağlayacaktır. Özel eğitim kurumlarında fiziki eğitim verildiği gibi uzaktan eğitim olanağı da sunulmaktadır. Bu nedenle evinizden de istediğiniz saatte sisteme giriş yaparak ders dinleyebilir ve konuları çalışabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezleri’nden sertifika almak; Halk Eğitim Merkezleri‘nden alınacak olan olan bu sertifika üniversitelerin alakalı bölümlerinden alınacak mezuniyet belgesi ile eş değer değildir. Bu kurslarda lazım teorik bilgiler kazandırılır. Tıp terimleri, doküman ve sekreterlik mevzusunda lazım bilgiler, hastanelerde kullanılan otomasyon programları ile alakalı bilgiler verilir. Bu kurumdan alınacak olan sertifikalar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı oluyor. Elbette her kursiyer sertifika alamaz. Verilmiş olan eğitimler sonrasında bir sınava tabi tutulursunuz. Bu sınav sonrasında başarı gösteren her kişi sertifika almaya hak kazanmaktadır. Sertifikanın yurt dışı geçerliliği bulunmuyor. Hatta özel sektörde ve kamuda çalışmak isteyen kişilerin kullanabileceği düzeydedir. Yalnızca kurs gördüğünüz ilde değil ülke çapında geçerli olmaktadır.

 

Bu sertifikaları tedarik ederek altta yazılı olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz;

 • Hastanelerde
 • Polikliniklerde
 • Tıp merkezlerinde
 • Eczanelerde
 • Tıbbi laboratuvarlarda
 • Medikallerde
 • Tüp bebek merkezlerinde
 • Kalp merkezinde
 • Diyaliz merkezibde
 • Fizik tedavi merkezinde
 • Geriatri merkezinde
 • Teşhis amaçlı çalışan tıbbi laboratuvarda
 • Aile hekimlerinin yanlarında
 • Evde bakım merkezlerinde
 • Doktorların özel muayenehanelerinde
 • Diş hekimlerinin muayenehanelerinde
 • Başka sağlık çalışanlarının özel muayenehanelerinde çalışabilirler.

Görüldüğü üzere bu bireylerin çalışma alanları yalnızca hastaneler ile sınırlı değildir. Çünkü bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında, ayrıca özel muayenehanelerde dahi kendilerinin yapacağı birçok iş vardır. Bu nedenle ilgili merkezlere sertifikanız ile müracaatta bulunabilir ve kabul edilmeniz halinde işe başlayabilirsiniz.

Hasta Kabul Sekreteri Maaşları

Hasta kabul sekreterleri devlet sağlık kurumlarında veya özel hastanelerde çalışabilmektedirler. Çalışma koşulları tamamıyla bulunduğunuz sektöre bakılarak değişiklik gösteriyor. Devlet kurumlarında günde 8, hastada 40 saat çalışabilmektesiniz. Ama özel kuruluşlar daha uzun süre çalışma saatlerini beraberinde getirebiliyor. Devlet kurumlarında çalışabilmeniz için KPSS sınavına kendi alanınızdan girmeniz gerekmektedir. 75-80 arası bir puan alarak göreve başlamak için yeterli olmaktadır.

Ancak sertifika ile girecek kişiler için Sağlık Bakanlığı tarafınca yayınlanan personel alım ilanlarını takip etmek gerekmektedir. Devlet hastanelerinde çalışan personellerin maaşları 2 bin 300 Türk lirası ile 2 bin 600 Türk lirası arasında değişmektedir. Elbette ek ödemeler ile 3 bin Türk lirası’ yi de bulabiliyor. Özel kuruluşlarda çalışanlar 2 Bin 400 ile 2 bin 800 Türk lirası arasında aylık maaş alabilmektedir. Ek ödenekler ile maaşları daha da artabiliyor.

Bu mesleği tercih etmek isteyen kişilerin ilk yapacak oldukları şey kendilerine bir kurs araştırarak sertifika alabilmek olacaktır. Herhangi bir öğrenim koşulu olmadan bu kurslara katılmaları gerekmektedir. Çünkü müracaatlar için muhakkak sertifika isteniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu