Banka

Halkbank’tan Satılık İkinci El Araç Başvurusu

Halkbank’tan yapılan 2. el araç satışı, ipotek konulan araçlar üzerinden yapılmaktadır. Halkbank araç kredisi verirken, alınacak araç üzerine ipotek koyar ve kredinin geri ödemesi yapılmazsa araca el koyar. El koyulan aracın satışı ile de kredi tutarı karşılanır. Halkbank’tan satılık ikinci el araç, piyasa fiyatlarının altında satılması yönüyle avantajlı bir konumdadır.

Halkbank’tan Satılık İkinci El Araç Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

halkbank ikinci el arac basvurusu nasil yapilir

Halkbnak’tan satılık 2. el araç almak için Halkbank şubesine başvuru yapılması gerekmektedir. Bankaya yapılan başvuruda gerekli belgelerle beraber gidilmesi ve belirlenen teminat miktarının yatırılması gerekir. Teminatı yatıran ve belgeleri tam olan alıcılar araç için teklif verebilir ve ihaleye girebilirler.

Halkbank’tan Satılık İkinci El Araç Alınırken Ne Kadar Teminat Yatırılır?

Halkbank’tan satılık 2. el araçlar alınırken yatırılacak teminat bedeli, araç için piyasa koşullarına göre belirlenen miktarın %3’ü kadar olmaktadır. Buna göre Halkbank bünyesinde satışı yapılacak tüm araçlar için farklı teminat miktarları bulunmaktadır. Kişilerin teklif verecekleri farklı araçlar için farklı miktarlarda teminat yatırması gerekmektedir. Teminat yatırıldıktan, araç alınmaktan vazgeçilse dahi geri yatırılmaz. Bu yüzden teminat yatırılacak araç dikkatli seçilmelidir. Halkbank’tan satılık 2. el araç için  vergi borçları banka tarafından ödenmektedir. Bununla beraber diğer hasarlar alıcıya ait olmaktadır. Bu yüzden Halkbank’tan 2. el araç alımında teminat yatırılmadan önce gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Halkbank’tan Satılık İkinci El Araçları Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Halkbank’tan satılık 2. el araçlardan almak için yapılacak başvuruda gerekli olan bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin bulunmadığı durumlarda satılık 2. el araçlar için başvuru yapmak mümkün değildir. Gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir.

  • Kimlik belgesinin fotokopisi
  • Teminatın yatırıldığına dair dekont
  • Banka tarafından verilen şartnamenin imzalanıp verilmesi

Halkbank’tan Satılık İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

halkbank satilik arac alirken dikkat edilecekler

Halkbank’tan satılık 2. el araç alınırken yerine getirilecek aşamalar ve gerekli belgelerin bulunması oldukça basit işlemlerdir. Bununla beraber Halkbank’tan satılık 2. el araçlar alınırken dikkat edilmesi geken birkaç nokta bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Halkbank’tan satılık ikinci el araçlar için vergi borçları banka tarafından ödense de diğer hasar ve borçlar alıcıya aittir. Bu noktada alıcının web sitesinde özellikleri ile fotoğrafı verilen aracı incelemesi gerekmektedir.
  • Banka tarafından sunulan şartnamenin imzalanması aracın tüm hasarlarla kabul edildiği anlamına gelir. Bu noktada şartname imzalanmadan önce aracın bulunduğu ilde kontrol ettirilmesi gerekmektedir.
  • Araç için yatırılan teminatın geri dönüşü olmamaktadır. Bu noktada teminat yatırılmadan önce, alınacak araçtan emin olmak ö
  • İhale sonucu alınan arabanın ödemesi taksit halinde yapılmaz. Halkbank’tan satılık 2. el aracın ödemesi peşin olarak yapılacağından, ihaleye girecek kişinin finansal durumuna göre dikkatli karar vermesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu