BankaKredi

Halkbank Toki Kredisi ile Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Tokiden Ev Alacaklar İçin Kredi Desteği

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı veya TOKİ, TC. Başbakanlığı’na bağlı bulunan, bilhassa sosyal konut yapımı için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. Bu Kurumun amacı ise; dar ve orta gelirli yurttaşların nitelikli konut gereksinimini karşılayabilmektir.12.02.2012 sonu ile toplamda 81 il, 800 ilçe ve 2246 şantiyede 524.698 konut yapmıştır. Hedef Türkiye Cumhuriyetinin 100.senesi olan 2023’te toplamda 1.000.000 konuttur. Toki; nüfus artması ile ortaya çıkan konut ihtiyacını karşılayarak tertipli kentleşme amaçlarına hizmet veren ve dar ve orta gelirli vatandaşlara konut sahibi yapan bir kurumdur. Bununla beraber toki toplu konut üretiminde bulunmuş olan işçilerle beraber memleketimizde işsizliğin azaltılmasında vazife alır.

Şayet Halkbank ya da Ziraat Bankasından toki kredisi çektiyseniz kalan taksitlerinizi ve ödeme bakiyenizi Toki Taksit Sorgulama sayfasından takip edebilirsiniz.

Toki ve Halkbank Anlaşması

Halkbank, TOKİ’ye borçlarını tek seferde ödeyerek %20 indirim fırsatından faydalanmak istemiş olan konut müşterileri için toki indirim kampanyasını başlatıyor. Borçlarını peşin ödeyen vatandaşkara %20 indirim uygulanacaktır. Halkbank, TOKİ’ye ödemeleri devam etmekte olan konut sahiplerine, borçlarını %20 indirimle kapatma şansı sağlamaktadır.

Halkbankasının düzenlemiş olduğu %20 indirimli kampanya ile konut alımına aracılık etmiş olduğu müşterilerine bu fırsatı değerlendirebilmeleri için son derece makul faiz oranlarıyla kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. Müşterilerin gereksinimleri için kazançlı çözümler geliştirmeye bundan sonrasında da devam edecek olan Halkbankası toki indirim kampanyası ile tokinin borcunu ödeyip tapusunu derhal almak isteyen kişilere makul faiz oranlarıyla ve taksit avantajlarıyla kredi vermektedir. Satışına aracılık edilen konutlara özel olarak yalnızca Halkbank tarafınca sunulan makul koşullu krediyi kullananlardan tahsis parası ve ekspertiz parası de alınmıyor.

Halkbank Devlet Destekli En Makul Konut Kredisi veriyor. Toki desteği dışında bordrolu çalışanlara özel kredi avantajından faydalanabilirsiniz.

Toki İndirim Kampanyası Devam Edecek mi?

Halkbankası eşliğinde toki %20 indirim kampanyasından işyeri ve konut alıcıları istifade edebilir. Aylık yüzde 0,80’den başlamış olan faiz oranları ile artan ya da azalan taksitlerle ödeme seçeneklerinden faydalanma imkanı sunulmuştu. Tokinin borcunu ödeyip tapusunu hemen alabilmek isteyen kişilerin beklediği indirim kampanyası 2020 senesinde tekrardan başlaması beklenmektedir.

Halkbankası toki kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin Halk Bankasına başvurması gerekmektedir.

İNG Bank Konut Kredisi

Geçen senenin ortalarında döviz kurunda yaşanmış olan artıştan ötürü kredilerin faiz oranları da yükselmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca yapılmış olan açıklamaya bakılarak Enflasyon İle Topyekün Mücadele Programı dahilinde faiz oranlarında indirime gidildiği duyurulmuştur. Faiz indiriminin ise %10 düzeylerinde olması kararlaştırılmıştı. Kimi katılım bankalarında bu indirimlerin gözle görülür bir biçimde yapıldığı görülmektedir. Bu bankaların başlangıcında İNG Bank gelmektedir.

Konut kredilerinin vadeleri yüksek olduğu için ihtiyaç ve taşıt kredilerine bakarsak faiz oranları daha düşüktür. Vatandaşa bu yolla kira öder gibi ev sahibi olma şansı sunulmaktadır. Ama faiz oranları geçen sene ile kıyaslandığında yine çok fazla yüksektir. Bu nedenle vatandaşımız ne yazık ki kredi alabilmek için bankaların kapısını çalamıyor.

İNG Bank’ ın güncel faiz oranı %1,91 olmuştur. Bu güne dek en makul faiz oranları ve geri ödeme şartları ile kredi veren bankaların başlangıcında Ziraat Bankası’ nı biliyorduk. Ama kamu bankalarında faiz oranlarının aslında düşük olduğu gerekçesi ile çok da indirime gidildiğini söylemek olanaklı değildir. İNG bank hesaplama aracını kullanarak siz de örnek ödeme planı gerçekleştirebilirsiniz.

Kimi bankalar tarafınca verilmiş olan TOKİ kredisi kampanyalarından da faydalanabilirsiniz.

2020 senesinde da bankalar tarafınca konut kredisi verilmeye devam edecektir. Bankaların faiz oranları sene sonunda olduğumuz şu dönemlerde düşecek şeklinde görünüyor. Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca verilmiş olan konut kredilerinin faiz oranları 0,98′ e çekildi bile.. 500 bin Türk lirası üst limitli kredilere müracaat yapmak için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu