Banka

Halkbank Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Halkbank satılık gayrimenkuller, bankanın nakit ihtiyacını karşılamak adına piyasa şartlarının altındaki fiyatlara satılmaktadır. Halkbank’ın ipotek koyduğu bu gayrimenkullerin satışı belli aşamalarda ve şartlara dayalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Halkbank satılık gayrimenkuller çeşitlilikleri ve fiyat aralıkları sebebiyle gayrimenkul sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından ilgi görmektedir. Bu noktada bu gayrimenkullerin icralık olması kötü bir izlenim yaratsa da aslında oldukça avantajlı bir noktada durmaktadırlar.

Halkbank Satılık Gayrimenkuller Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

halkbank satilik gayrimenkul basvurusu

Halkbank’tan satılık gayrimenkul almak için diğer bankalarla benzer şekilde şubeye başvuru yapmak gerekmektedir. Şubeye gayrimenkul için başvuru yapacak kişilerin kimlik fotokopisi ve teminat bedelini yatırdıklarına dair dekontla gitmeleri ve şartname imzalamaları gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde başvuru aşaması tamamlanmış olmaktadır. Başvuru şubeye gidilerek yapılsa da Halkbank’tan satılan gayrimenkuller için teklif internet sitesi üzerinden verilmektedir.

Halkbank Satılık Gayrimenkullerin Satış Yöntemi Nedir?

Halkbank’tan satılık gayrimenkuller için alıcı kişiler web sitesi üzerinden kendilerine uygun buldukları gayrimenkullere teklif vermektedirler. Bu tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda satış açık arttırma yöntemi ile yapılmakyadır. Bununla beraber tek satış yöntemi açık arttırma değildir. Banka açık arttırmanın yanı sıra müzayede ya da pazarlık yöntemi ile de satış gerçekleştirebilmektedir. Hangi satış yönteminin kullanılacağı gayrimenkullere ve talebe göre değişse de genellikle açık arttırma kullanılmaktadır.

Halkbank Satılık Gayrimenkullerin Bulunduğu Web Sitesinin Özellikleri Nelerdir?

Halkbank’tan satılan gayrimenkuller için teklif verilen internet sitesinin düzenlenmesi ve özellikleri alıcı kişilerin kendilerine en uygun gayrimenkulü seçmesi açısından kolaylık sağlamaya yönelik hazırlanmıştır. Satılık gayrimenkuller için inceleme yapılan ve teklif verilen bu site şu özelliklere sahiptir.

  • Sitede yalnızca ihalesi devam eden gayrimenkuller bulunmaktadır.
  • Alıcı kişi bu sitede aradığı gayrimenkul için fiyat aralığı belirleyebilmektedir.
  • Sitede en çok talep gören gayrimenkulleri görmek mümkündü
  • Sitedeki gayrimenkul ilanları sürekli olarak yenilenmektedir.

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkul Alma Aşamaları Nelerdir?

halkbank satilik gayrimenkul alma asamalari

Halkbank’tan satılan gayrimenkullerin alım aşamaları diğer bankalarla benzerliler göstermektedir. Halkbank’tan satılık gayrimenkul alınması için öncelikle teklif verilen gayrimenkul için bankanın belirlemiş olduğu oranda teminat yatırılması gerekmektedir. Teminat yatırıldıktan sonra söz konusu gayrimenkule yönelik satış sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşme aracın tüm özellik ve hasarlarıyla kabul edildiğinin teminatıdır. Bu sözleşmeyi imzalayan kişi araçta beklenmedik bir hasar çıkması durumunda bankadan  herhengi bir talepte bulunamaz. Gayrimenkulün satın alınması için en yüksek teklifin verilmesi gerekir. En yüksek teklifin verilmesi durumunda peşin ödeme ile gayrimenkul satışı tamamlanmış olur.

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkul Başvurularında Yatırılan Teminat Bedeli Hangi Durumlarda İade Edilir?

Halkbank’tan alınan gayrimenkul için başvuru aşamasında gayrimenkule biçilen değerin belli bir kısmı teminat olarak yatırılmaktadır. Halkbank’tan satılık gayrimenkuller içi yatırılan bu teminat belli şartlar altında geri alınabilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Teminat bedeli ederinin altında yani eksik yatırılırsa, iade edilir.
  • Teminat yatıran kişinin açık arttırmayı kazanamaması, yani en yüksek teklifi verememesi durumunda geri iade edilir.
  • Kişinin bazı sebeplerden ötürü açık arttırmaya girememesi durumunda teminat iade edilir. Bu durumların dışında gayrimenkul için yatırılan teminat bedelinin iadesi mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu