İş FikirleriKredi

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Gerekli Evraklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Grup Toplantısında yapılmış olan son güncel açıklama sonucunda Halkbank tarafınca 2021 senesi içinde esnafımıza verileceği açıklandı. Esnafımız kredinin ne vakit verileceğini, kredi koşullarını ve gerekli belgeleri merak ediyor. Esnafımız finansman gereksinimlerinin karşılanması amacı ile krediye ne vakit ulaşabileceğini merak ediyor. Resmi Gazete’ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 1 Ocak 2021 ve 31 Aralık 2021 tarih aralığında esnafımıza sıfır faizli olarak kredi verileceği resmiyet kazanmıştır. Kredi başvuru koşullarını, gerekli belgeleri ve başvuru ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021

Halkbank tarafınca esnafımız 2021 senesinde da desteklenmeye devam edecek. 2021 senesi içerisinde destek verilecek olan ve bu bilgiler ekseninde başlatılan yeni kredi programı ile sene içerisinde toplamda binlerce esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Hatta 2021 senesi sonunda kadar binlerce esnafa yüksek tutarlarda kredi desteği verilecektir.

Halkbank’ ın esnaf kredisinden faydalanmak için esnaflarımızda aranan bir takım koşullar bulunmaktadır. Halkbank kuruluş misyonu gereği esnafa devamlı olarak makul faiz oranı ile kredi veren bankaların başlangıcında gelmektedir. TESKOMB‘ a kredi isteğinde bulunmuş olan esnafımız müracaatları kabul edildikten sonrasında Halkbank’ a yönlendirilecektir. Esnaflara kefalet yolu ile verilen işletme, işyeri edindirme, taşıt alımları vb. mevzularda verilecek olan kredilerin üst limitleri devamlı olarak yükseliş göstermektedir. Bu krediler genel anlamda 5 sene vadeli olup faiz oranları %5 olarak belirlenmiştir. Ama vadenin 1 sene olarak seçilmesi halinde uygulanacak olan faiz oranı ise %4 olacaktır. Halkbank faizsiz esnaf kredisi ne vakit verilecek diye merak edenler hazırlamış olduğumuz içerikten ayrıntılı bilgi alabilirler.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabilecek?

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafınca yapılmış olan açıklamaya bakılarak 2021 senesi esnaflarımız için umut dolu bir sene olacak. TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren ve ESKKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri) kefaleti yolu ile esnaflarımıza faizsiz olarak kredi vermektedir. Kooperatiflerin olmaması halinde ise esnafımız şahsi olarak banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilecektir.

Faizsiz kredi alabilmek için genel koşullar şu şekilde olsa da faizsiz kredilerden faydalanmak için sektörel olarak bir ayrıma gidilmiştir.

Genel olarak koşulları şu şekilde sıralamak olanaklıdır;

 • Esnaf ve sanatkar olarak faaliyet göstermek
 • Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak 
 • Faaliyet gösterdiği bölgede bulunmuş olan kooperatife üye olmak 
 • Sicil kaydına sahip olmak gerekmektedir.

Kredi her bir esnafımıza verilecek olsa da şu noktada meydana gelen yanlış algıyı düzeltmekte fayda var. Halkbank tarafınca verilecek olan kredinin faizsiz olabilmesi için esnafımızın altta yazılı olan özel koşullara sahip olması gerekmektedir;

 Ustalık Belgesi Sahibi Olan Esnaf: Esnaflarımızın faizsiz kredilerden faydalanması için ustalık belgesi gerektiren alanlarda faaliyet göstermesi gerekmektedir. Esnafımız 3 senelik esnaf belgesine sahip olması gerekmektedir. Hatta açılan işletmelerin 1 senedir aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Kosgeb haricinde herhangi bir kurumdan hibe veya faiz desteği almamış olmak da temel koşullar arasında yer almıştır.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları:Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları mevzusunda ayrıntılı açıklama yapılmıştır. Çarıkçılık, semercilik, yorgancılık, kaşıkçılık, yemenicilik, oyacılık,  yazmacılık, çini çömlek yapımı, sedef kakma, bakır işletmeciliği, bastonculuk, ahşap oyma işleri, oltu ve lüle taşı gibi meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız da faizsiz olarak kredi alabilecekler.

Genç Girişimciler: Genç girişimciler faizsiz olarak verilecek olan kredilerden yararlanabileceklerdir. Bu grubun KOSGEB tarafınca verilmiş olan eğitimlerde başarı göstermesi, daha evvel KOSGEB haricinde herhangi bir kurumdan hibe almaması gerekmektedir. Aranan yaş aralığı koşulu ise 18 ile 30 arasındadır.

Bu koşullara sahip olanlar Halkbank’ a giderek kredi müracaatında bulunabilir. Ama bu sektörler haricinde faaliyet gösteren esnafımız için faizsiz kredi kampanyası bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra geçmiş senelerde bilindiği gibi Halkbank tarafınca kredilerin faiz indirimli olduğu biliniyor. 2021 senesinde makine, ekipman vb. alımlarında bu kredilerin verilmeye devam edeceği biliniyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Faizsiz esnaf kredisi yararlanmak için size bağlı bulunan kooperatife yazılı olarak müracaat yapılması gerekiyor. Yapacağınız müracaat kooperatif tarafınca incelenecek olup kredi koşullarını taşımanız durumunda ise Halkbank şubelerine yönlendirileceksiniz. Müracaat için altta yazılı olan belgeler gerekmektedir;

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Vergi levhasının fotokopisi
 3. Esnaf sicil gazetesi
 4. Oda kayıt belgesi gerekmektedir.

Bu belgeler ile beraber bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi müracaatında bulunabilirsiniz. Kooperatif ortağı olunmaması halinde da yine aynı belgeler ile banka şubelerine gidebilirsiniz. Kooperatif ortağı olan kişilere kooperatif tarafınca kefalet sağlanırken şahsi olarak kredi talebinde bulunacak olan esnafımızdan banka tarafınca ek belge veya kefil talep edilmesi olanaklı olmaktadır.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kredi başvurusunu kooperatifler kanalı ile yapacaklara altta yazılı olan adımlar içerisinde kredi verilecektir;

 • Gerekli belgeler ile beraber kooperatiflere giderek kredi talebinizi iletiniz.
 • İlk olarak kredi başvurusunda bulunmuş olan ortağın mali durumu ile alakalı bir araştırma yapılacaktır.
 • Başvuru kurul tarafınca 15 gün süre ile incelenmekte olup hissedara kredi neticesi 15 gün içinde olumlu veya olumsuz olarak ulaştırılacaktır.
 • Eğer başvuru olumlu olarak sonuçlanırsa hissedar Halkbank’ a yönledirilir.
 • Halkbank esnafın sicili ile alakalı bir inceleme yapar.
 • Yapılmış olan incelemeler sonrasında kredi çekilmesinin önünde herhangi bir sorun teşkil etmemesi halinde faizsiz kredi esnafa verilir.

Bu aşamada aklımıza esnafın kooperatif ortağı olmaması halinde ne yapacağı gelebilir. Ama belirtmek gerekmektedir ki krediden esnaf ve kefalet kooperatifi bulunmayan yerlerde faaliyet gösteren esnaflarımız da yararlanabilecektir. Bu durumda yapmaları ihtiyaç duyulan tek şey lazım olan kredi belgeleri ile beraber kendilerine herhangi bir Halkbank şubelerine giderek kredi başvurularında bulunabilecekler..

 

Kredi başvurusu yaparken sizden kefil veya ipotek göstermeniz talep edilebilir. Eğer ipotek gösterilebilecek bir mal varlığına sahip değilseniz 2 tane kefil ile kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Elbette kefillik için aranan koşullar da var. Yine bu kefillerin esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı olarak faaliyet göstermeleri de aranan koşullar arasındadır.

Öteki esnaflarımıza verilecek kredisi ise katiyen faizsiz değildir. Esnaflarımızın bu aşamada dikkatli olması gerekmektedir. TESKOMB kanalı ile kullandırılan kredilerin faizlerinin kesinlikle başka bankalara bakılırsa daha düşük olduğunu söylemek olanaklıdır. 2021 senesinde bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarının %1,05 düzeylerinde ilerlediği şu dönemde bu kredilerin senelik faiz oranları %5′ tir. Şu demek oluyor ki aylık olarak 0,083′ e karşılık gelmektedir. Yapılmış olan açıklamaya bakılırsa Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca faiz desteklerinin de verilmeye devam edileceği bildirilmiştir.

Gerekli belgeler ile kredi başvurularınızı kooperatif hissedarı iseniz bağlı olduğunuz kooperatiflere, değilseniz Halkbank şubelerine yapabilirsiniz. Hatta daha evvel bankalardan kredi kullanmış olup bakiyeleri 2021 yılına devredenlerin kredilerine de %50 indirim yapılacaktır. Esnaf kefalet kredilerinden faydalanmak için bir de teminat gösterilmesi gerekmektedir. Teminatın kredi miktarı için yetersiz görülmesi halinde da 2 tane kefil talep edilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu