İş FikirleriKredi

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Başvuru Şartları

Esnaflarımızın bankalar tarafınca verilmiş olan krediler ile yüzleri gülüyor. Halkbank tarafınca bazen esnaflarımıza faizsiz krediler veriliyor. Geçmiş senelerde esnaflarımıza faizsiz kredi müjdesi verilmişti. Kredi limiti ise 30 bin Türk lirası olarak belirlenmişti. Esnaflarımız 2021 senesinde da bu faizsiz kredilerin verilip verilmeyeceğini merak ederken açıklama Halkbank tarafından geldi. Yapılmış olan son dakika açıklamasına bakılırsa esnaf ve sanatkarlarımıza başvurdukları ilk 3 ay itibari ile destek verileceği açıklandı. Resmi Gazete’ de yayınlanmış olan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile esnaf ve sanatkarlarımızın sıfır faizli kredi kullanmalarının önü açıldı. 31 Aralık 2021 tarihine kadar kredi müracaatı yapılabilecek.

Halkbank 3 Değişik Faizsiz Esnaf Kredisi Veriyor!

Halkbank’ ı çoğumuz esnaf bankası olarak bilmekteyiz. Bu bir yanılgı olmamaktadır. Çünkü esnaflara verilecek krediler mevzusunda çoğunlukla Halkbank ile protokol imzalanır. Mesela TESKOMB tarafınca esnaf kefalet kredileri Halkbank tarafınca sunulmaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımızın 2019 senesinde de yine Halkbank tarafınca yapılmış olan açıklama sonucunda yüzleri güldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti grup toplantısında bir takım açıklamalarda bulundu. Yapılmış olan açıklamaya bakılırsa 2019 senesinde 350 bin esnafımız derin bir nefes alacak. Geçtiğimiz sene ise;

 • Kredi Ocak, Şubat ve Mart aylarında , 10 MİLYAR Türk lirası Sene genelinde ise toplamda 22 MİLYAR Türk lirası olarak kullandırılmıştı.
 • Esnafımıza banka tarafınca 2021 senesi içerisinde tekrardan kredi kullandırılacak.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafınca tarafınca yapılmış olan açıklama sonucunda TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet göstermekte olan sanatkarlara ve bu kooperatiflerin bulunmadıkları yerlerde banka tarafınca herhangi bir aracıya ihtiyaç olmadan kredi kullandırılacaktır. Bu amaçla bütün esnaflar ulaşılacak. Halkbank şubelerinde gerekli çalışmalar tamamlanmış haldedir. Esnaf ve sanatkarlarımız kredi imkanından faydalanmak için bankaya kredi müracaatında bulunmak amacı ile gidebilir. Hatta Halkbank’ ın faizsiz kredilerine ilave olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca da 2021 senesinde da faiz desteği verileceği açıklandı. Esnaf kefalet kredilerinin ise var olan faiz oranları 1 seneye kadar olan vadelerde yüzde 4 olurken, bir senesi aşan vadelerde ise yüzde 5 olmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi adlı yazımızdan de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Halkbank’tan Esnafa Sıfır Faizli Krediler

Halkbank 2021 senesinde esnaflara yönelik kredi kampanyalarına devam ediyor. Esnaf ve sanatkarların ihtiyaç duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 350 bin tane esnafa ulaşılacağı açıklandı. Banka bu desteği bir de kuruluş politikaları çerçevesinde sunmaktadır. Daha evvel de esnaflara finansman sağlayan banka ESNAF KREDİ PROGRAMI ile verilecek olan destekleri artırdığını duyurmuştur.

Esnaf ve sanatkarların verilecek olan kredilerde işletme ve yatırım zamanlarına ait olan gereksinimleri karşılanacaktır. 2002 senesinde banka esnaflara 154 milyon Türk lirası destek vermekteydi. Geçtiğimiz sene bu destek 202 kat arttı ve esnaflarımız toplamda 51.1 milyar Türk lirası ile desteklendi. 2002 senesinde işletme kredisi olarak verilmiş olan kredilerin ücretleri 5 bin Türk lirası olurken bu gün itibari ile 200 bin Türk lirası’ ye yükseltilmiştir. İşyeri ve taşıt alımları için verilecek olan kredilerin ücretleri ise 500 bin Türk lirası olmuştur.

Yapılmış olan açıklama sonucunda esnaf ve sanatkarlarımıza işletme için gerek duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 5 sene vadeli olarak işletme kredileri verilmektedir. 7 sene vadeli taşıt kredilerinin yanı sıra 10 sene vadeli olarak yeni işyeri alımları için de krediler kullandırılmaktadır. İşte 2021 senesinde yine Halkbank esnafımızın yanında olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene toplamda 22 Milyar tutarında kullandırılan videonun görüntüsünü aşağıdan seyredebilirsiniz.

Kredi Desteği Verilecek Sektörler Hangileri?

Halkbank tarafınca 2021 senesinde verilecek olan faizsiz esnaf kredilerinden 3 başlık altında söz etmek olanaklıdır;

 • Geleneksel meslek gruplarında faaliyet gösteren esnafımız (Çinicilik, lüle taşı, keçecilik, el dokuması, yorgancılık, ahşap oyma vb.)
 • Genç girişimciler 
 • Ustalık belgesine sahip olan esnaflar

Bu amaçla faaliyet göstermekte olan esnaflarımız kredi desteğinden faydalanacak. Banka geri ödeme dönemlerini ve likidite vaziyetini göz önünde bulunduraraktır  Ocak, Şubat ve Mart aylarında esnaf ve sanatkarlarımıza faizsiz kredi olanağı sunacak. Bu sektörler haricinde faaliyet gösteren esnafımız 2021 senesinde da kredilerden yararlandırılacak. Sektör haricinde faaliyet gösterecek olan esnafımıza vadesi 1 seneye kadar olan krediler için verilecek olan kredinin faiz oranı yüzde 4 olurken, kredinin 1 yıldan 5 seneye kadar vadeli olması halinde ise uygulanacak olan faiz oranı yüzde 5 olacak.

Ustalık Belgesine Sahip Esnafın Kredi Başvuru Koşulları

Ustalık belgesine sahip olan esnafımızın faizsiz kredi imkanından faydalanması için altta yazılı olan koşullara sahip olması gerekmektedir;

 • 3 senedir ustalık belgesine sahip olmak
 • İşyerinin en düşük 1 senedir faaliyet gösteriyor olması
 • İşyeri faaliyetlerinin son 1 senelik zaman zarfında kesintisiz olarak devam etmesi
 • 5 sene içerisinde faiz desteği veya hibe almamış olmak gerekmektedir. Bu koşullara sahip olmayan esnafımız 2019 senesinde verilecek olan kredilere müracaat yapamayacaktır.

Genç Girişimci Kredi Başvuru Koşulları

2021 senesinde başlatılan kampanya ile genç girişimciler de desteklenmeye devam edecektir. Genç girişimcilerin faizsiz kredi desteğinden yararlanmaları için altta yazılı olan koşulları taşımaları gerekmektedir;

 • 18 ile 30 yaş aralığında olmak,
 • Kosgeb’ in vermiş olduğu eğitimleri başarı ile tamamlamış olmak,
 • Son 5 sene içerisinde Kosgeb haricinde herhangi bir kurumdan hibe ve faiz desteği almamış olmaktır.

Geleneksel Meslek Dallarında Faaliyet Gösteren Esnafın Kredi Müracaat Şartları

Bu bilgiler ekseninde kredi almak istemiş olan esnafımızın sahip olması ihtiyaç duyulan şartlar da belirlenmiştir.

 • Bakır işletmeciliği, yazmacılık, el dokuması, sedef kakma, semercilik, oltu ve lüle taşı, yorgancılık, kaşıkçılık, oyacılık vb. sektörlerde faaliyet göstermekte olması
 • Vergi muafiyet belgesine sahibi olmak
 • Herhangi bir kurumdan faiz desteği veya hibe almamış olmak gerekmektedir.

Yukarıda sektörlerde faaliyet gösteren esnafımız 5 seneye kadar vadeli kredilerini yararlanmak için Halkbank şubelerine giderek kredi talebinde bulunabilirler.

Esnafa 2021 Senesinde Faiz İndirimli Kredi Verilebilecek!

Yeni senede esnaf ve sanatkarların finansmana sıkışmalarına gerek kalmıyor. Ülkemizin kalkınma düzeylerinin, iş gücü ve istihdam seviyelerinin artırılması amacı ile Halkbank tarafınca destek verilmeye devam etmektedir. Esnaf Kredi Programı ile beraber 2021 senesinde zor durumda olan esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Hatta yalnızca esnaf kefalet kooperatiflerine üye olan kişilere değil, şahsi olarak bankaya müracaat eden esnaflara da kredi verilecektir.

Banka tarafınca esnaflara verilecek olan bu kredi OCAK, ŞUBAT VE MART aylarında olarak kullandırılacaktır.

2021 Senesinde Esnafa 30 Bin Türk lirası Faizsiz Kredi Verilecek mi?

Geçmiş senelerde esnaflarımıza finansman gereksinimlerinin karşılanması amacı ile 30 bin Türk lirası kredi verilmekteydi. Makine ve teçhizat alımı, döner sermaye, ham madde alımları gibi mevzularda verilecek olan krediden faydalanmak için Halkbank şubelerine gidebilirsiniz.

Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kredi müracaatı konusunu iki şekilde ele almak gerekmektedir. Bir esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine üye olanların altta yazılı olan belgeler ile kredi müracaatı yapmaları olanaklıdır.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Esnafın odaya kayıt olduğunu gösteren belge gerekmektedir.

Kooperatif üyesi olmayanların ise yine T.C. kimlik belgeleri, işletme çalışmalarını ve cirolarını gösteren belge ve vergi levhaları ile kendilerine en yakın Halkbank şubelerin gitmeleri gerekmektedir.

Krediden faydalanmak için ESKKK üyesi olmak gerekmiyor. Esnaflarımız banka şubelerine giderek de kredi başvurularını kolaylıkla yapabilirler. Ama yukarıda da belirttiğimiz şeklinde burada dikkat edilmesi gereken nokta esnafımızın yukarıda yer edinen sektörlerde faaliyet göstermesidir. Eğer bu sektörler haricinde faaliyet gösteriliyor ise her sene verilmekte olan TESKOMB düşük faizli kredilerden de faydalanılabilir.

Kredi başvuruları web şubesi, mobil bankacılık veya telefon bankacılığı gibi kanallardan yapılmıyor. Kooperatif üyesi olan esnafımız bağlı oldukları kooperatiflerden, öteki esnaflarımız ise banka şubelerinden mevzu ile alakalı ayrıntılı bilgi alabilirler. Müracaatlar sene sonuna kadar devam edecektir. Hatta geçmiş senelerde kredi alan ve borç kalanları 2021′ a devredenler için de %50 indirim yapılacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu