Banka

Halkbank CepBank (Cebe Havale) Yapma

Halkbank’ta CepBank aracılığı ile cebe havale işlemi gerçekleştirmek oldukça kolay. Halkbank müşterileri, haftanın her günü ve günün her saati, mesai saatleri içinde veya dışında, haftasonları, bayramlarda ve resmi tatillerde bile istedikleri kişiye para transferi yapabiliyorlar. Parayı alacak olan kişinin 18 yaş ve üzeri olması gerekliliği ile beraber Halkbank dahil herhangi bir bankada bulunan bir hesabının olmasına ya da bir banka kartına sahip olmasına gerek yoktur. Halkbank’ta CepBank cebe havale işlemleri ancak Türkiye operatörlerine bağlı olan cep telefonu numaraları üzerinden ve yalnızca Türkiye sınırları içerisinde yer alan ATM’lerden yapılabilmektedir.

Halkbank CepBank (Cebe Havale) Nasıl Yapılır?

halkbank cebe havale nasil yapilir

Halkbank’ta CepBank üzerinden cebe havale işlemi yapmak isteyenlerin öncelikle bir Halkbank hesabına sahip olmaları ve telefonlarına mobil bankacılık ya da internetbankacılığını indirmeleri gerekiyor. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra yapılacak adımlar ise aşağıdaki gibi:

  • Transferler kısmına girilmeli.
  • Havale bölümünden Cebe Havale seçeneğine tıklanmalı.
  • Para gönderen kişinin cep telefonu numarası, TC kimlik numarası, parayı alacak olan kişinin cep telefonu numarası gibi çeşitli bilgiler ekranda belirtilen yerlere girilmeli.
  • Tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz girildiğinden emin olduktan sonra işleme onay verilmelidir.

Parayı gönderen kişi havale işlemini onayladıktan sonra Halkbank tarafından alıcı kişinin cep telefonu numarasına para çekme işlemi esnasında kullanılması gereken şifreyi içeren bir SMS yollanır.

Halkbank CepBank (Cebe Havale) Nasıl Çekilir?

Halkbank’ta yapılan cebe havale işlemleri ile gelen parayı çekmek için yapılması gereken ilk adım en uygun Halkbank ATM’sine gitmek. ATM’de izlenecek adımlar ise aşağıdaki gibidir:

  • ATM’nin ana ekranından Kartsız İşlemler’e girilmeli.
  • Havale kısmından Cebe Havale seçeneğine tıklanmalı.
  • Halkbank tarafından alıcının cep telefonuna gönderilen onay kodu girilmeli ve işlem onaylanmalı.

İşlem onayı verildikten sonra gönderilen para kolayca çekilebilir ve alıcı tarafı parayı çekme işlemini onayladığı anda parayı gönderen kişiye de Halkbank tarafından bir bilgi mesajı gönderilir.

Alıcı, para çekme işlemi esnasında ATM’de istenen bilgileri üç kere yanlış girerse ya da CepBank cebe havale işlemini gönderen kişi onayladıktan sonra geçen 24 saat süre içerisinde parayı çekmez ise bu süreçten bir hafta sonra para gönderen kişinin hesabına iade edilir.

Halkbank CepBank (Cebe Havale) İptali

halkbank cebe havale iptali

Halkbank’ta CepBank aracılığı ile yapılan cebe havale işlemlerinin iptali mümkündür. Parayı gönderen kişi yanlış alıcının cep telefonu numarasına para transferi yapmış olması gibi çeşitli problemlerden dolayı CepBank cebe havale işlemini iptal etmek isterse en kısa zamanda Halkbank müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek kredi kartı bilgileri ve güvenlik sorularını doğru cevapladıktan sonra işlemi iptal edebilir. İşlemin iptalinin gerçekleşebilmesi için gönderen kişinin iptal talebinden önce alıcının parayı çekmemiş olması gerekir.

Aynı zamanda parayı alacak kişi havale işlemi onayı gönderen kişi tarafından tamamlandıktan sonraki 24 saat içerisinde parayı çekme işlemini tamamlamazsa, bu süreçten bir hafta sonra gönderilen tutar aynen göndericinin hesabına iade edilir.

Halkbank CepBank (Cebe Havale) Limiti

Halkbank’ta CepBank aracılığı ile yapılacak olan cebe havale işlemlerinde limit en az 10 TL ve 10 TL’nin katları olmakla beraber CepBank ile para transferi yapılırken uygulanan günlük, haftalık ve aylık limitler aşağıdaki gibidir:

  • Günlük olarak en fazla iki işlem ve bu iki işlem için toplamda 500 TL para transferi,
  • Haftalık olarak en fazla dört işlem ve bu dört işlem için toplamda 1000 TL para transferi,
  • Aylık olarak en fazla altı işlem ve bu altı işlem için toplamda 1500 TL para transferi olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu