Kredi

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi (GÜNCEL)

Bedelli askerlik konusu 2020 senesi için de gündemdedir. İki çeşit bedelli askerlik bulunduğunun altını çizmekte fayda var. Birincisi dahte adı verilen döviz karşılığı askerlik hizmeti manasına gelen yöntemdir. Bu yöntemden yararlanmak için belli bir zaman yurt haricinde çalışmış olmak gerekir.İkinci yöntem ise devlet eli ile düzenlenen ve bedeli yine devlet tarafınca belirlenmiş olan tutarın ödenmesi karşılığı askerlik hizmetinin bitirilmesi manasına gelir. Cumhuriyet tarihinde bedelli uygulamalarına toplamda on defa rastlanmaktadır. Son olarak bedelli kanunu ise  02.12.2014 tarihinde çıkmıştı.

2020 Senesi Bedelli Askerlik için ödenecek tutar belli oldu. 35 bin Türk lirası ilk altı ay için açıklanan rakam oldu. 2020 senesi 2. yarısı için bedelli tutarı ise daha sonrasında açıklanacak. 

 

Bedelli Askerlik Koşulları

Yasalaşana kadar net olmamakla beraber hükumet kanalından gelen açıklamaları dikkate aldığımızda bedelli askerliğin koşulları;

 • 31.12.1995 ve öncesi doğumlu olmak
 • 25 yaşlarında olmak
 • Belirtilecek olan IBAN numaralarına vaktinde ücreti yatırmak
 • Bedel 35 bin Türk lirası
 • Hatta askerlik süresi de 21 gündür

2014 senesinde bedelli askerlik yaşı daha yüksekti. Ama verilmiş olan dilekçeler sonucunda en yaygın yaş oranının 25 olduğu göze çarpıyor. Bu nedenle hükumet 25 yaşındaki gençleri de içermesi için yaş koşulunda bir indirim uygulamayı planlıyor. Askerlik hizmet süresinin ise 28 güne çıkarılması planlanmaktadır. iş yeri sahipleri için bu durumun sorun oluşturup oluşturmayacağı düşünülüyor.

Müracaatlar askerlik şubelerinden kabul edilecek. Şubeden alınacak olan belge ile verilmiş olan hesap numaralarına tutarlar yatırılacak. Hatta geçtiğimiz senelerde 30 bin Türk lirası olan bedelli ücreti da yarıya indirilmiş durumda. Bekleyen 3 milyon bireyin mağduriyetlerinin bu şekilde giderilmesi umut ediliyor. Hatta bedelli askerlik ile alakalı fazlaca negatif yorumlar da yapılıyor. Alınmış olan asker sayısı da belli olduğunda oldukça fazla kimse dışarıda kalmış oluyor. Yapılmış olan açıklamalara bakılarak 10 sene süreyle asker alınmasa şu anda bedelli bekleyen bireylerin ancak sona ereceği bildiriliyor. Bu nedenle hükumet bedelli askerliği acil olarak önce yasalaştırmak için Lazım çalışmaları hayata geçirmeyi hız kesmeden devam ediyor.

Ödemeler peşin kabul edilmiş olduğu için nakit sıkıntısı çeken kişiler de çareyi banka kredilerinde arıyor. Bedelli haberlerinin sonrasında bankalar kredilere ilişkin düzenleme hayata geçirmeye başladılar. Hatta bedelli askerlikte kullanabileceğiniz nakit ihtiyaçlarınız için bankaların vermiş olduğu ihtiyaç kredilerinden de faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası %1,05 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi veriyor. 35 bin Türk lirası. üstünden bedelli askerlik kredisi için geri ödeme yapılacak tutarı sizler için hesapladık. Ziraat Bankası bu krediden bedelli askerlik için müracaatta bulunmuş olan müşterilerini yararlandırmayı hedefliyor.

 

Halk Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanan kişileri mağduriyetini gideren bankalardan bir tanesi de Halk Bankası’ dır. Halk Bankası 60 aya varan vadeler ve makul faiz oranları ile müşterilerine ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Ama Halk Bankası’ nın da kredi vermek için müşterilerinden istediği bir takım koşullar vardır. İlk olarak kredi çekmek için bankaya aylık gelir belgesinin sunulması gerekmektedir. Gelir belgeniz yok ise, çalışmıyor iseniz veya sigortasız olarak çalışıyor iseniz banka tarafınca kredi talebiniz reddedilecektir.

MasrafAsgari
Oran
Azami
Oran
Tahsis Tutarı0.50 %0.50 %
Aylık Faiz Oranı (1-60 Ay)1,07 %1.07 %
Senelik Maliyet Oranı/Senelik Efektif Faiz Oranı (1-48 Ay)15.3559 %15.3559 %

Halk Bankasının ihtiyaç kredileri için belirlemiş olduğu faiz oranı %1,07′ tür.

Faiz Hesaplama

Halk Bankası %1,07 faiz oranı üstünden 60 ay vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. 35 bin Türk lirası üstünden diğer vade seçenekleri ile hesaplama yaptığımızda;

 • 12 ay vadede %1,07 faiz oranı ile 37.989,36 Türk lirası toplamda ödeme yapılmaktadır. faiz + 78 Türk lirası dosya masrafı tutarı alınmaktadır. Bu koşullarda ödeyeceğiniz aylık taksit ücreti 3.165,78 Türk lirası’ dir.
 • 18 ay vadede %1,07 faiz oranı ile 39.423,42 Türk lirası toplamda ödeme yapılmaktadır. faiz + 78 Türk lirası dosya masrafı tutarı talep edilir. bu sebeple ödenecek aylık taksit ücreti 2.190,19 Türk lirası’ dir.
 • 24 ay vade %1,07 faiz oranı ile 40.891,92 toplamda ödeme yapılmaktadır. faiz+ 78 Türk lirası dosya masrafı ödenmesi gerekmektedir. Bu maliyetler göz önünde bulundurularak aylık ödenecek taksit ücreti 1.703,83 Türk lirası’ dir.

 

 • 36 ay vade ile 43.930,44 Türk lirası toplamda ödeme yapılmaktadır. faiz ödemesi + 78 Türk lirası dosya harcı talep edilir. bu sebeple aylık 1.220,29 Türk lirası taksit ödemesi yapılacaktır.
 • 48 ay vade ile 47.103,84 Türk lirası toplamda ödeme yapılmaktadır. faiz ücreti + 78 Türk lirası dosya harcı talep edilir. bu sebeple 981,33 Türk lirası aylık taksit ödemesi yapılacaktır.
 • 60 ay vade ile 50.409,60 Türk lirası toplamda ödeme yapılmaktadır. faiz ücreti + 78 Türk lirası dosya harcı talep edilir. bu sebeple 840,16 Türk lirası aylık taksit ödemesi yapılacaktır.

Müracaat için başvuru formunu doldurmanız veya size en yakın Halk Bankası şubesini ziyaret etmeniz gerekecektir. Banka gelir belgesi haricinde lüzumlu görmüş olduğu taktirde kefil veya teminat talep edebilmektedir.

Netice olarak vade oranı yükseldikçe ödeme planında yer edinen taksit ücretleri da artış göstermektedir. Bundan dolayı en az vade ile kredi çekmeniz hem borçlarınızın çabuk bitmesini hem de fazladan faiz ödememizi sağlayacaktır.

2020 senesinde askerlik ile alakalı yeni  düzenlemeler yapılmaktadır. Askerlik süresinin düşürülerek dokuz ay olacağı gündemdedir. 3 ay herkes mecburi olarak askerlik yapacak ve kalan 6 aylık zamanda ise borçlanabilecektir. Vaziyet netleştiğinde sitemiz üstünden sizleri bilgilendireceğiz. Bankaların 2020 senesinde da bedelli askerlik kredileri devam edecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu