BankaSgk - Ssk - Bağkur

Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Geçtiğimiz ay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk emekli kişilere bayram sevinci yaşatmıştı. Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1.000’er Türk Lirası ikramiye verileceğini duyurulmuş ve ikramiyelerin bayram öncesinde hesaplara yatırılacağını da eklemişti. Ayrıca bayram öncesi maaşların erken yatması mevzusu da gündemdeydi. İyileştirme adı altında verilecek ikramiyelerin 7143 sayılı kanuna bakılarak her sene Ramazan ve Kurban bayramlarında ikişer defa verilmesi planlanıyor.

1000 Türk lirası Emekli İkramiyesi Nisan’ da

Koronavirüsle mücadele dahilinde hayata geçirilecek tedbirler emekli ikramiyelerinin ödeme tarihlerini de etkilemiştir. En düşük emekli aylığı 1500 Tl’ ye çıkarıldı, promosyon ödeme taahhüt koşulu kaldırıldı, emekli ikramiyelerinin ödeme tarihleri öne alındı. Emekli ikramiyelerinin miktarı belli oldu.

Emekli ikramiyelerine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart sonuna gelmeden, en geç Nisan ayının başlangıcında 1000 Türk lirası ikramiyelerin emeklilerimize ulaştırılacağını bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarasına bakılarak ödenecek olan emekli ikramiyeler

17, 18, 19 olanlar için 7 Nisan,

20, 21, 22 olanlar için 8 Nisan,

23, 24 olanlar için 9 Nisan,

25, 26 olanlar için 10 Nisan’da,

4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olan kişilere ise 11 Nisan’da ödenecek.

Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek? 2020

Geçen senelerde her bayramda çokça gündeme gelen mevzu geçtiğimiz sene itibari ile gerçeklik kazanmıştır. 12 milyon emeklinin beklemekte olduğu ikramiye haberinden sonrasında kimlere ikramiye verileceği tartışılmaktaydı. SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı Emeklileri, geçici köy korucuları, şehit yakınları ve gaziler, şampiyon olan milli sporcular, terör mağdurları ve bunların ailesi, Kurtuluş Savaşı ve Kore Savaşında gazi olanlar ikramiye alabilmektedirler. Acaba ikramiyeler hangi tarihlerde ve hangi kıstasa bakılarak yatacak? Bankalar hemen ödeme yapmaya başlamış olacak mı? Cevabı yazımızda…

 

İkramiyeler Maaşlara Göre Mi Yatırılacak?

Dört gözle beklenen konulardan bir tanesi de ikramiyelerin alınan aylık maaş miktarına göre hesaplanıp hesaplanmayacağıydı. Yapılmış olan açıklamaya bakılarak SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklileri maaşları kaç Türk lirası olursa olsun standart olarak 1000’er Türk Lirası ikramiye alacak. Şu demek oluyor ki emeklinin senelik geliri Ramazan Bayramı’nda 1000 Türk lirası, Kurban bayramında 1000 Türk lirası olmak suretiyle toplamda 2000 Türk lirası artmış olacak. Memleketimizde 12 milyon emekli olduğu kabul edilirse, ikramiye olarak verilen 1000 Türk lirası hatırı sayılır bir miktar ifade etmektedir. Aylık ise 166,7 oranında aylık maaşa ek bir ödenek haline gelmektedir.

Maaşlar Erken Yatacak Mı?

İkramiye müjdesinden sonra emekli aylıkları erken yatacak mı ? Ancak aylık maaş ödemelerinizde tahsis numarasına dikkat etmenizde yarar var. Tahsis numarasının son hanesine bakılarak ödeme farklı tarihlerde yapılacak. Bu nedenle tahsis numaranızın son hanesine dikkat ederek hesabınıza bakmanızda yarar var. Çünkü tahsis numaranızın son hanesi 6-4-2-0 ise gittiğinizde hesabınıza maaşınızın yatmamış olduğunu görmüş olacaksınız. Aslına bakarsak maaşınız bayram öncesinde hesabınızda olacak.

Halkbankası Bayram İkramiyesi Vermeye Başladı Mı?

Diğer bankalar gibi Halk Bankası da ikramiye ve maaşların verileceği tarihleri deklare etti. Ödeme türüne bakılarak tablo aşağıda verilmiştir. Buna göre Halk Bankası SSK’lıların ikramiye ödemelerini Nisan ayında hesaplara yatıracak. Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’luların ikramiye ödemelerini de Nisan 2020 tarihinde yapacağını belirtti. Emekli ikramiyesi alabilmek için aylık maaş ödemeleri için tahsis numarasının son hanesine bakmanız gerekiyor. Ziraat Bankasından aylık maaş alan emeklilerimiz

Kanunda “…emekli, adi malûllük ya da vazife malûllüğü aylığı bağlanan veya toptan ödeme yapılmakta olan; asker, sivil bütün iştirakçilere…” yılda iki defa bayram ikramiyesi verilecektir.” şeklinde ifade yer ediniyor. Son 1 ay içerisinde 100 bin şahıs emekli edildi. Emekliliğe son 1 ay içerisinde hak kazanıp emekli olanlar da bayram ikramiyesinden yararlanabilecek. Ödemede kesinti yapılamayacak ve haczedilmesi olanaklı olmayacak. İkramiyenizi hangi bankadan aylık maaş alıyorsanız o bankadan çekebileceksiniz. Ramazan bayramından önce emekli olanlar 2 ikramiyeden de yararlanırken Kurban bayramı öncesi emekli olan kişiler tek ikramiye alacak. İkramiyeler dul ve yetimlere de yatırılacak. Mesela dul veya yetim maaşın %75’ini alıyorsa alacağı ikramiye miktarı 750 Türk lirası olacak. İş kazası geçirip iş görememezlik raporu alanlar ise raporlarının oranına bakılarak ikramiyeden yararlanabilecek.

Geçen sene olduğu gibi 2020 senesinde da emeklilere hükumet tarafınca ikramiye verilmeye devam edecek. İlk Bayram İkramiyesi 1000 Türk lirası Nisan 2020 de yapılacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu