Hukuk

Haksız Tahrik İndirimi Ne Demek?

Haksız tahrik indirimi, kişinin kendisine yöneltilen haksız bir hareket sonucu kapıldığı öfkeyle suç işlemesi ve bunun sonucunda ceza sorumluluğunun azaltılması anlamına gelir. En temel anlamıyla haksız tahrik indirimi bir ceza indirimi biçimidir. Bu hukuk anlayışına göre haksız tahrik sonucu suç işlenmesi, kişinin kusurunu azalttığı için cezası düşmektedir.

Haksız Tahrik İndiriminin Şartları Nelerdir?

haksiz tahrik indirimi sartlari nelerdir

Haksız tahrik indiriminden faydalanmak isteyen kişinin, bu ceza indiriminin uygulanması için gerekli şartlara uyması gerekmektedir. Failin haksız tahrik indiriminden faydalanması için gerekli şartlar aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Haksız tahrik sayılabilecek somut bir hamlenin olması en temel şarttır. Failin mağdur hakkındaki düşünceleri ya da mağdurun olaydan bağımsız olan yanlış tavırları varsa bunlar haksız tahrik olarak değerlendirilemez.
  • Mağdur tarafından faile yapılan hareketin haksız olması şarttır. Eğer mağdur haklı bir hamle de bulunmuşsa fail haksız tahrik indiriminden yararlanamaz.
  • Mağdurun hareketinin suçu işleyen kişiye yönelik olması şarttır. Fail mağdurun başkasına karşı yapmış olduğu bir hareket sonucu suç işlediği iddiasında bulunuyorsa haksız tahrik indirimi uygulanmaz.
  • Failin suçu öfkesine yenik düştüğü için işlediği kanıtlanmalıdır.

Haksız Tahrik İndiriminden Faydalanmayı Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Haksız tahrik durumunda cezanın ne kadar düşeceği, haksız tarihin boyutları ve ilk haksız hareketin hangi taraftan geldiği gibi sebeplere göre değişmektedir. Haksız tahrik ağır ya da hafif olabilmektedir. Ortada ağır tahrik varsa ceza üzerinde daha önmeli etki gösterecektir. Hafif tahrik durumunda ise öfkeden çok üzüntü veren durumlar söz konusudur ve dava üzerinde görece daha az etki gösterecektir.

Haksız tahrik durumunda başka önemli bir etken ise ilk haksız hareketin hangi taraftan geldiğidir. Eğer ilk haksız hareketi fail yapmışsa, haksız tahrik indirimi uygulanması ihtimal dahilinde değildir.

Haksız Tahrik İndirimi Oranları Ne Kadardır?

haksiz tahrik indirimi oranlari ne kadar

Haksız tahrik durumunda yapılacak ceza indirimi, işlenen suça göre değişmektedir. Genel olarak ceza indirimi aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Ağırlaştırılmış müebbet cezası, 18 ile 24 yıl arası hapis cezasına düşebilir.
  • Müebbet cezası 12 ile 18 yıl arasında değişebilir.
  • Bunun dışındaki cezalarda ise 1/4 ya da 1/3 oranında indirim uygulanabilmektedir.
  • Bazı suçlarda haksız tahrik durumunda ceza verilmeyebilir.Bu suçlar anayasada ayrıca düzenlenmiştir. Bu ceza oranları temel nitelikte olup haksız tahrik indirimi, işlenen suça ve tahriğin boyutlarına göre değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu